Láva ze sopky na Kanárských ostrovech dosáhla moře: Smetla i zázračný dům!
Naprosto nerovnoměrným tempem postupovala láva vytékající po erupci sopky na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech směrem k pobřeží. Nebylo jasné, kdy a jestli vůbec ho dosáhne, nicméně pochybnosti již patří minulosti. V noci na středu dosáhl proud rozžhavené horniny až do moře. Z něj okamžitě začala stoupat hustá bílá pára. Úřady varují, že plyny jsou toxické. Nebezpečí se ale naštěstí omezuje pouze na oblast v bezprostřední blízkosti nezastavitelného živlu. Úřady doporučily nepřibližovat se k místu na vzdálenost menší, než je 3,5 kilometru. Řádění žhavého magmatu nakonec neunikl ani dům, který svět považoval za „zázračný“.
Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma, která začala být aktivní předminulý týden, dorazil v noci na středu do Atlantského oceánu, uvedl podle agentury AFP místní vulkanologický ústav Involcan. Odborníci dříve varovali, že kontakt žhavé lávy o teplotě asi 1000 stupňů Celsia se slanou mořskou vodou povede ke vzniku toxických emisí.
Oblaka bílé toxické páry
„Lávový proud dorazil k moři na úrovni pláže Playa Nueva," oznámil krátce po půlnoci SELČ na twitteru Involcan.
"Láva nyní vytváří strukturu, které říkáme 'lávová delta' a táhne se od ostrova na západ," řekl agentuře Reuters mořský geolog Juan-Tomas Vázquez, který sleduje vývoj na výzkumném plavidle Ramon Margalef.
V oblasti pláže Playa Nueva stoupají z vody velká oblaka bílé páry, napsala agentura Reuters. Na videu, které bylo pořízeno z oceánografické lodi a sdíleno uživateli sociálních sítí, je vidět, jak se ve tmě žhnoucí láva valí jako vodopád přes útesy do černých vod Atlantiku.
Podle vulkanologa, jehož citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, místní úřady ji monitorují. Místní letecká společnost Binter, kterou citovala agentura Reuters, uvedla, že dnes byly obnoveny lety na ostrov a z ostrova; letecká doprava byla zrušená minulý týden.
Místní úřady dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali uvnitř. „Až se láva dostane do moře, musí být důsledně dodržován lockdown,“ sdělil podle Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Angel Morcuende. Nakonec úřady doporučily nepřibližovat se k místu nejméně na 3,5 kilometru.
Stovky domů zmizely beze stopy
Involcan dříve uvedl, že nebezpečí jedovatých zplodin je omezené na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění zatím hlášena nebyla.
Sopka Cumbre Vieja na La Palmě, která je součástí Kanárských ostrovů a leží západně od Tenerife, je aktivní poprvé po 50 letech a začala chrlit popel a lávu 19. září. Láva po cestě k pobřeží poničila téměř 600 domů a banánové plantáže. Erupce dosud vyhnala z domovů skoro 7000 lidí.
Zmizel i „zázračný“ dům
Jak uvedl server BBC, ohnivému peklu nakonec podlehl i dům, který všichni považovali za „zázračný“. Když láva postupovala po ostrově a brala vše, co jí stálo v cestě, nemovitost dánských důchodců původně ušetřila. Nyní ho láva pohltila.
„Vše je zničeno,“ zoufal si majitel domu pan Cocq. Naštěstí spolu s manželkou na ostrově v době katastrofy nebyli. Od propuknutí pandemie tráví život v Dánsku. Zpráva o ztrátě jejich krásného sídla pár zarmoutila. „Na našem milovaném ostrově jsem ztratili vše,“ dodal Cocq.
„Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů,“ řekl ve středu ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrov Ángel Víctor Torres. Voda v moři nemá více než 20 stupňů. Tok lávy cestou ze sopky je v místech až 600 či 800 metrů široký.
Kvůli popelu rozptýlenému ve vzduchu byly přerušeny lety z místního letiště. Experti se podle agentury AP domnívají, že erupce sopky by mohla trvat až tři měsíce.
Pomůžeme, říká vláda
Španělská vláda v úterý po jednání kabinetu oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc ve výši 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Peníze mají posloužit k nákupu bytů nebo domů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou, a k poskytnutí finanční pomoci postiženým katastrofou.
Na ostrov by měl opět přijet španělský premiér Pedro Sánchez, který tam několik dní strávil jednáním s místními už minulý týden. Solidaritu místním obyvatelům přijel minulý týden na La Palmu osobně vyjádřit i španělský král Felipe VI. s manželkou.
Rychlost toku lávy na její cestě k oceánu se střídavě zvyšovala a snižovala, a nebylo tak dopředu jasné, kdy k moři dorazí. V pondělí odpoledne se žhavý proud podle médií nacházel zhruba 600 metrů od pobřeží.
kyselina chlorovodíková..pro upřesnění