Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C

Bývalý elitní prokurátor si má na Slovensku odsedět 14 let. Jeho obhájce to zkouší zvrátit

Autor: ČTK - 
20. září 2021
17:55

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat, obhájce Kováčika se k tomu chystá.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

„Při dokazování nedošlo k žádnému překvapivému zvrácení důkazní situace. Soud z důkazů zjistil, že obžalovaný lhal,“ poznamenala soudkyně při zdůvodnění verdiktu.

Kováčik měl vynášet z vyšetřovacích spisů informace o osobě

Soud uznal devětapadesátiletého Kováčika vinným ve všech čtyřech bodech obžaloby, tedy i za to, že za úplatek 50 000 eur (1,27 milionu Kč) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil. V této souvislosti Kováčika soud potrestal i z trestné podpory zločinecké skupiny.

Video Robert Fico o situaci na Slovensku - Zdeněk Matyáš

Kromě toho žalobce uspěl i s těmi částmi obžaloby, podle nichž Kováčik vynášel z vyšetřovacích spisů informace o osobě, která pak jako klíčový svědek vypovídala u soudu, že Kováčikovi zmíněný úplatek odevzdala. Další svědek, kterým byl podle médií člen Kudličkova gangu, zase hovořil o schůzkách s Kováčikem a s jedním podnikatelem, při kterých se domlouvali na propuštění Kudličky z vazby. Věrohodnost zmíněných svědků, kteří jsou stíháni v jiných kauzách, obhajoba i sám Kováčik zpochybnili a tvrdili, že v jejich výpovědích byly rozpory.

Prokurátor chtěl pro „zametače“ nejméně 13 let

Prokurátor navrhoval pro Kováčika nejméně 13 let vězení a propadnutí majetku, obhajoba žádala zprostit svého klienta obžaloby.

Kováčik stál v čele úřadu speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, po zadržení a vazebním stíhání loni na podzim se funkce vzdal. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické delikty. Právě Specializovaný trestní soud nyní odsoudil Kováčika.

Ve slovenských mediích si Kováčik vysloužil přezdívku „pan 61:0“ za to, že za několik let jako speciální prokurátor nepodal obžalobu v žádném z případů, na jejich vyšetřování jako prokurátor dohlížel. Proto jej tisk označoval i jako zametače kauz.

Vláda odsouzení Kováčika uvítala

Současná čtyřčlenná slovenská vládní koalice, která se dostala k moci po volbách z loňského února, slíbila kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Expremiér Fico se Kováčika i některých jiných jiných stíhaných v minulosti opakovaně zastával. Například Kováčika označil za politického vězně a oběť spiknutí. Fico přišel i na samotné vyhlášení verdiktu nad bývalým speciálním prokurátorem.

Nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a koaliční strana Svoboda a solidarita odsouzení Kováčika naopak uvítaly. Jde podle nich o důležitý projev nástupu spravedlnosti a důkaz, že Kováčik byl ztělesněním zkorumpovanosti a selhání právního státu z dob vládnutí Směru-SD, který byl do loňských voleb u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

Zobrazit celou diskusi
Další videa