Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Kdo přemluví babičku k očkování, dostane zaplaceno. Slovensko chystá i loterii o 51 milionů

Autor: ČTK - 
2. července 2021
12:31

Slovensko bude moci na podporu očkování proti nemoci covid-19 uspořádat loterii o finanční ceny a také vyplácet peníze těm, kteří jiné přesvědčí o potřebě očkovat se. Změnou zákona o tom dnes rozhodla slovenská sněmovna.

Slovensko kvůli nízkému zájmu obyvatel zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem Evropské unie. Dosud alespoň první dávku očkovací látky dostalo na 37 procent obyvatel. V Česku to podle portálu ourworldindata.org bylo již 47 procent procent lidí a v celé EU byl očkován minimálně jednou dávkou vakcíny každý druhý obyvatel.

Podle schváleného zákona bude moci slovenské ministerstvo financí pro očkované proti covidu-19 zorganizovat loterii, ve které se týdně bude hrát o nanejvýš dva miliony eur (51 milionů korun). Schválený materiál předpokládá, že zájemci starší 18 let se do loterie zaregistrují sami. Detaily loterie stanoví ministerstvo financí.

Kromě toho parlament umožnil, aby stát vyplácel příspěvky lidem, kteří přesvědčí jiné obyvatele o potřebě očkovat se proti covidu-19. Výše příspěvku je stanovena na 30 až 90 eur (765 až 2295 korun) za očkovanou osobu v závislosti na jejím věku. Vláda ale bude moci finanční odměnu zvýšit. Jedna osoba bude moci získat takzvaný zprostředkovatelský bonus za maximálně 50 očkovaných osob.

Ficovi se nápad nezdá

Návrh uspořádat loterii a vyplácet odměny představil ministr financí Igor Matovič ve středu. Příslušné usnesení sněmovny schválila na základě pozměňovacího návrhu vládních poslanců k jednomu z projednávaných zákonů.

Opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica kritizovali, že pobídky bude platit stát. Podle Fica, který se nepřipojil ke kampani na podporu očkování proti covidu-19 a který kritizoval očkování nezletilých, by zmíněné náklady na loterii a odměny mohly zaplatit farmaceutické firmy.

Loterii na podporu očkování obyvatel proti covidu-19 připravilo také Polsko a dříve některé americké státy.

Slovensko v minulosti provozovalo účtenkovou loterii s cílem omezit daňové úniky.

Video  Za hranice s oběma dávkami, radí Prymula. Co jsme nezvládli a jaké země ještě „zčernají“?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

frantacizek ( 2. července 2021 13:06 )

akorát nechápu, jak chtějí identifikovat, jestli tam dotyčný přivedl k očkování skutečně lidi, které momentálně přesvědčil a nepřesvědčila je ta loterie.. ale v pořádku, je to stejné jako to řecké kapesné pro věkovku 18-25 let, jen jinak pojmenováno. podstata je, že dojdou a v Řecku, že se to vrátí částečně daněmi zpět

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud