Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Na Slovensku přituhuje: „Stát je v rozkladu,“ udeřil expremiér Fico a chce zásah Bruselu

Bývalý slovenský předseda vlády Robert Fico v pondělí obvinil vládní koalici z kriminalizace opozice a demontáže právního státu. Chce, aby se situaci na Slovensku zabývala Evropská komise.
Bývalý slovenský předseda vlády Robert Fico v pondělí obvinil vládní koalici z kriminalizace opozice a demontáže právního státu. Chce, aby se situaci na Slovensku zabývala Evropská komise.  (Autor: Zdeněk Matyáš)
Autor: mat - 
20. září 2021
15:30

Slovenská opoziční strana Smeru-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica (57) vytáhla těžký kalibr. Vyzvala v pondělí Evropskou komisi, aby se neprodleně zabývala situací na Slovensku. „Sledujeme neúctu k právnímu státu a lidským právům, tedy k tomu, co je základem evropské úmluvy,“ vypálil Fico směrem k vládní koalici premiéra Eduarda Hegera.

Představitele vládní koalice označil Fico mj. za plagiátory či daňové a pozemkové podvodníky. Jmenoval také předsedu parlamentu, který je podle něj podezřelý z obchodování s drogami či speciálního prokurátora Daniela Lipšice odsouzeného za usmrcení chodce na přechodu.

„Zvýšili veřejný dluh, zlikvidovali všechny výdobytky sociálního státu. Aby se chránili, začali kriminalizovat opozici, zneužívají trestní právo,“ poznamenal slovenský expremiér. Jako konkrétní příklad uvedl čtveřici vyšetřovatelů, kteří vykonstruovali falešná obvinění z nezákonností a korupce vůči policistům z Úřadu inspekční služby.

„Sledujeme útok vládní moci na základy právního státu a politické procesy s opozicí. Jde o část moderních dějin Slovenska, která má srovnání snad jen s 50. lety minulého století v Československu, kdy se stalinisté rozhodli ve svých řadách udělat čistky a potrestali obrovské množství nevinných lidí,“ dodal Fico.

Varování Česku: Pozor na nezkušené a nevzdělané 

Nemilosrdnou kritiku vlády a rozbor aktuálních poměrů Fico adresoval jako varování Česku, které se prý má ze situace na Slovensku poučit. „Nedopusťte, aby se k moci dostali nezkušení a nevzdělaní lidé s pochybnou minulostí,“ vzkázal za řeku Moravu.

Zakladatel Smeru-SD byl slovenským premiérem v letech 2006–2010 a 2012–2018. Ficova vláda se ocitla v krizi po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. Fico se dostal do konfliktu se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který v reakci na vraždu vyzval k obměně vlády nebo předčasným volbám. 

Fico podal 15. března 2018 demisi svoji, a tedy i celé vlády. Ta ukončila své působení po jmenování vlády Petera Pellegriniho dne 22. března 2018.

Aktuální vládní koalice vedená Eduardem Hegerem, kterou expremiér a Smer-SD nemilosrdně ostřeluje, má podle posledních průzkumů podporu jen 20 procent Slováků.

Video Robert Fico o situaci na Slovensku - Zdeněk Matyáš

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa