Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Schillerová rázně odmítla návrh Maláčové: Minimální mzda 18 tisíc? To je mimo debatu!

Aktualizováno -
21. září 2021
10:26
Autor: ČTK - 
20. září 2021
15:20

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která tak rázně odmítla návrh Jany Maláčové (ČSSD).

 

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent.

Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí částku posunuli na 550 korun. Poukazují na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun. Návrh Maláčové odmítá. Podle Schillerové by takto výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150. 00 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně.

Video Tvrdý střed o minimální a zaručenou mzdu v debatě Blesku. Jak je zvyšovat a co zrušit?§ - Blesk TV a Mall TV

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až příští vláda po volbách.

Tripartita se na nové částce v pondělí neshodla. Babiš to řekl na tiskové konferenci po jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů. V Česku je přes pět milionů zaměstnanců. Za minimální mzdu podle podkladů ministerstva sociáních věcí pracuje asi 139 000 z nich. Minimální mzdu stanovuje kabinet v nařízení.

Tripartita o navýšení debatovala už v červnu. Dohodu stále nenašla. „Tam jsou tak rozdílné názory v rámci tripartity i zaměstnavatelů a odborářů, že bude nejlepší rozhodnutí odložit na příští vládu. Není kam spěchat,“ řekl po tripartitním jednání Babiš.

Ekonomové varují před zdražováním, ČSSD trvá na 18 tisících

S minimální mzdou se zvedají i zaručené mzdy, které se vyplácejí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybují se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Podle návrhu by se tedy vyplácely od 18 000 do 36 000 korun.

Schillerová už dřív řekla, že by výrazné navýšení mohlo vést k propouštění lidí s nižším výdělkem. Podle Maláčové stát vybere víc na daních a odvodech a vyšší mzdy podpoří ekonomiku, protože lidé budou víc utrácet. Někteří ekonomové varují před zdražováním a roztáčením inflační spirály.

Maláčová na tiskové konferenci zopakovala, že vládní ČSSD trvá na 18 000 korunách. Argumentuje tím, že vyšší minimální mzda než v ČR je na Slovensku a v Polsku. „Tam to podnikatelé zvládli. Není třeba pochybovat, že by to čeští podnikatelé nezvládli,“ řekla Maláčová.

Podle Schillerové je přidání o 2800 korun neadekvátní a zatížilo by sektory, které postihla pandemie. „Podpoříme jako ANO navýšení minimální mzdy v nějakých rozumných, ekonomicky zdůvodnitelných parametrech,“ uvedla Schillerová.

Středula: Menší částka než na Slovensku a v Polsku je neakceptovatelná

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera se hlavně menší a střední podniky musí vyrovnávat s výpadky výroby a zdražováním surovin a výrazné přidávání nezvládnou. „Souvisí to s ekonomikou podniku. Tam to není jako u státu, podnik musí vyjít a musí na to mít,“ řekl Wiesner.

Upozornil, že zaměstnavatelé se snaží přidávat podle svých možností, aby si pracovníky udrželi. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je „naprosto neakceptovatelné“, aby česká částka byla nižší než v ekonomicky slabším Polsku a na Slovensku.

Mzdové náklady na pracovníka s minimálním výdělkem by se po navrhovaném navýšení minimální mzdy příští rok zvedly o 44 957 korun. Zaměstnavatele by to podle podkladů k nařízení stálo o 16,08 miliardy korun víc a stát a veřejný sektor o 1,3 miliardy víc.

Maláčová: Budu mluvit první

Atmosféra na tiskové konferenci byla i v pondělí vyostřená. Mluvčí vlády vyzvala Schillerovou, aby promluvila na úvod.

Slovo si ale vzala Maláčová. Řekla, že její vládní kolegyně má sice v kabinetu jako vicepremiérka vyšší postavení, ale v tripartitě je jako její místopředsedkyně výš ona, takže bude mluvit první. Vyjádření k jednotlivým tématům provázely slovní přestřelky. Ostřejší hádka se pak strhla o zaměstnávání cizinců. Vystoupení před novináři tak trvalo téměř hodinu a půl.

kobyla1 ( 23. září 2021 19:36 )

pokrok:Ty by si se v první řadě měl léčit deb.ílku

vrsrvrsr ( 21. září 2021 12:02 )

Ta Maláčová je fakt padlá na hlavu.... Mne by zajímalo, jak hospodaří doma, jestli ze svého rozpočtu taky tak rozdává... Pokud ano, jdu si stoupnout do fronty...

Blacktip ( 21. září 2021 12:00 )

Za práci slušná odměna. Otrokářství a nevolnictví už bylo zrušeno. Sociální dávky bych naopak zkrouhnul. Hlavně takový ty, kdy babička bere 80k za pěstounskéu péči o 4 vnoučata a podobně.

panda82 ( 21. září 2021 11:52 )

plácáte nesmysly jak Maláčová, no ale tu zem nerozkradl Babiš, ale kuponovka a její otec byl kdo chytrolíne, taky jste si mohl koupit akcie podniků a být bohatý

panda82 ( 21. září 2021 11:47 )

Vždyť ta husa Maláčová neví co to udělá ve fy dyž plácne nesmysl, ona vidí číslo, ale ne následky, no jo husa,

Zobrazit celou diskusi
Další videa