Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Je Putin vrah? Kandidáti na místo po Merkelové pod palbou dětí. Lídři vládnoucích stran pohořeli

Autor: Darina Jíchová - 
17. září 2021
13:23

Do konce vlády kancléřky Angely Merkelové zbývají už jen dny, jejího nástupce si Němci budou vybírat v neděli 26. září. Přední kandidáti vládnoucí koalice CDU/CSU a SPD Armin Laschet a Olaf Scholz mají za sebou asi nejtěžší předvolební debatu. Nezpovídali je političtí experti ani novináři, ale malé děti, které se rozhodně nebojí píchnout do vosího hnízda, uvedl deník The Guardian.

Laschet je stranickým lídrem Křesťanskodemokratické unie (CDU), Scholz Sociálně demokratické strany Německa (SPD). Dlouho se debatovalo o tom, kdo bude za CDU/CSU kandidovat, zda Laschet nebo Markus Söder, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU). U voleb si věří i Zelení v čele s lídryní Annalenou Baerbockovou, ta se nechala slyšet, že má na to nahradit Merkelovou. Zelení u voleb v roce 2017 skončili na 6. místě se 67 mandáty.

Třetí nejsilnější stranu je pravicová Alternativa pro Německo (AfD), kterou vede Alice Weidelová. Kandidují také liberálové, Svobodnou demokratickou stranu k volbám přivede Christian Lindner. Zastoupená je rovněž levice.

Otázky na draka

Z kandidátů na kancléře to byli zatím jen Scholz a Laschet, kteří se odvážili k debatě s dětmi. Místy bylo vidět, že ostřílené politiky otázky dvou jedenáctiletých školáčků zarazily. „Jak byste se jmenoval, kdybyste byl drak? Zbudoval byste si hnízdo v jeskyni, když byste chtěl být sám?“ otázky tohoto typu patřily mezi ty snadnější. Pak se děti zaměřily na politické vztahy s Ruskem, občanské nepokoje nebo radikální zástupce politických stran.

Laschet se například musel zpovídat z toho, proč se smál, když prezident pronášel projev po ničivých záplavách, které si vyžádaly nespočet obětí, mezi shromážděnými byli i pozůstalí. Laschet sklidil ostrou kritiku, když ho kamery zachytily, jak se v pozadí pochechtává. „Proč jste to udělal,“ ptal se s vážnou tváří jedenáctiletý Romeo.

„Protože k tomu měl někdo směšný komentář. Byla to hloupost,“ přiznal lídr CDU. „Můžete se vůbec stát kancléřem, když se neumíte chovat?“ reagovala jedenáctiletá Pauline. „Ne,“ odsekl jí politik, bylo vidět, jak moc nepříjemné mu to je. „Ale já vím, jak se chovat,“ dodal. Nezdálo se však, že by děti přesvědčil.

Radikálové uvnitř CDU

Jeho chování nebylo jediným těžkým tématem, které si pro Lascheta děti připravily. Zajímal je jeho postoj v otázkách bývalého šéfa německé kontrarozvědky a člena CDU Hanse-Georga Maassena, ten musel rezignovat v roce 2018 po svých nepodložených výrocích o situaci v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž se podezírali přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Maassen kandiduje za CDU v Durynsku.

Děti poukázaly na to, že Maassen se na sociálních sítích pasoval do role pravicového agitátora. Laschet prohlásil, že s jeho názory nesouhlasí, veřejně ho za ně nicméně neodsoudil. „Je Maassen pravičák?“ ptal se Romeo. „Znáš ho vůbec?“ opáčil tvrdě Laschet. „Ano,“ nenechal se rozhodit školák. „A proč je pravičák,“ zeptal se Laschet. „Na to se přeci ptám já vás,“ řekl mu klidně Romeo.

„Pokud někdo říká, že je nacista, pak je to nefér. Nacisté nemají v naší straně co dělat,“ Laschet se snažil téma rychle zamluvit. Dětem se také nelíbí jeho zlozvyk kouření krátkých doutníků. „Je to nezdravé,“ upozornil ho Romeo. „Ano, to je pravda, ale spousta věcí je nezdravá. Já to nevdechuju,“ snažil se bránit politik. Laschetův výkon mu ani jeho straně rozhodně u voleb nepomůže, CDU podle posledních průzkumů ztrácí na SPD kolem 6 procent.

Co je Scholzomat?

Scholz také během diskuse s dětmi nezazářil, nebyl schopen skloubit odpovědi pro děti s jazykem zaměřeným na dospělé diváky. „Proč se vám přezdívá Scholzomat?“ zajímalo školáky. Lídr SPD vysvětlil, že jde o přezdívku – aluzi na automat – protože vždycky dává na otázky ty samé odpovědi.

„Je Vladimir Putin vrah?“ následovala mnohem složitější otázka. „Putin je někdo, kdo je zodpovědný za to, že životy mnoha lidí v Rusku jsou v ohrožení,“ Scholz se snažil být diplomat, děti si to nenechaly líbit. „To je odpověď ze Scholzomatu, že jo?“ poukázal Romeo.

Dvojice Romeo a Pauline si na kobereček pozvala i další kandidáty na kancléře, příští týden bude zpovídat Baerbockovou. Pravicová média počin televizní stanice ProSieben kritizovala, podle nich jen zneužili děti, aby položili „dospělácké“ otázky. Zástupci televizi přiznali, že oba malí moderátoři měli v uších sluchátka, nicméně otázky na interview si připravovali sami. „Jako to dělají všichni novináři, k dispozici měli podporu editorů,“ řekl mluvčí ProSieben.

U dětí neobstála ani AfD

Rozhovor s dětmi má za sebou i AfD, v tomto případě se mu vyhnula lídryně strany Weidelová, malý Alexandr během několika minut zahnal do kouta Tina Chrupallu. „Co vaše strana myslí tím, že se ve školách má učit více německých kulturních statků?“ ptal se školáček.

„To je jen pojem, konkrétně tím myslíme třeba německé lidové písničky a básničky,“ vysvětlil Chrupalla. Alexander ještě neskončil. „Už teď se dost německých básniček učíme nazpaměť, nemyslíte? A když jsme u toho, jaká je vaše oblíbená německá lidová básnička?“ zajímalo chlapce. Chrupalla nebyl schopný odpovědět.

„Moje oblíbená báseň? No, musím se zamyslet… Vlastně si na žádnou teď nemůžu vzpomenout,“ zakoktal se politik AfD. „Z mé strany to nebyla žádná past nebo chyták, opravdu mě to zajímalo a nečekal jsem, že nebude schopný odpovědět,“ objasnil tisku Alexander.

Video Další třas kancléřky Merkelové - Reuters

sorgedoktor ( 17. září 2021 15:19 )

T.G.M rikasl Mej uctu k dusi ditete...To si ovsem naprosto nepredstavil,. zer by timto zpusobem se mohl realisovat dialog..

Zobrazit celou diskusi
Další videa