Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Teroristé v Paříži zabili 130 lidí: Útočník se u soudu prohlásil za vojáka ISIS

 • Autor: ČTK,mav - 
  Aktualizováno -
  8. 9. 2021
  20:40
  8. 9. 2021
  11:10

  V Paříži začal soud s podezřelými ze série koordinovaných teroristických útoků ve francouzské metropoli z 13. listopadu 2015, při které zemřelo 130 lidí. Největší soudní proces v novodobých dějinách Francie se koná za přísných bezpečnostních opatření kvůli trvající teroristické hrozbě. Obžalováno je 20 lidí, 12 z nich hrozí doživotní tresty, včetně Salaha Abdeslama. Atentátník se před soudem prohlásil za vojáka Islámského státu a později si hlasitě stěžoval na zacházení ze strany francouzské justice.

  Proces, který francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti označil za justiční maraton, má trvat do konce května 2022. Je rekordní v mnoha ohledech. Bude soudit strůjce útoků, které si ve Francii vyžádaly nejvíce obětí od druhé světové války. V justičním paláci vybavili velký sál 550 místy k sezení, která nejspíš nebudou stačit.

  Místo na lavici obžalovaných v soudní síni zaujal i Francouz marockého původu Salah Abdeslam (31), dopadený pár měsíců po útocích. Pronesl, že je vojákem islámského státu a dodal tradiční muslimskou frázi: „Není boha kromě Alláha.“

 • 1.Průběh soudu

  Řízení má téměř 1800 účastníků, čtení jejich jmen zabere první dva dny přelíčení. Podklady k procesu mají 542 svazků. Podle předběžného programu bude mít soud nejméně 140 jednacích dní. Čtení rozsudku je zatím v plánu na 25. května 2022.

  Po výpovědi obětí se u soudu představí obžalovaní, šest z nich bude souzeno v nepřítomnosti. Největší pozornost se bude upínat na jediného přeživšího přímého účastníka útoků, Francouze Salaha Abdeslama, syna marockých přistěhovalců. Obviněný křičel na soudce, že je s ním a ostatními obžalovanými „zacházeno jako se psy“. Využil pro to chvíle, když se jednomu z obžalovaných udělalo nevolno.

  „Posledních šest let se mnou zacházeli jako se psem, ale nikdy jsem si nestěžoval, protože vím, že později budu vzkříšen a vy ponesete zodpovědnost,“ pokračoval Abdeslam, než si předsedající soudce vymohl pořádek a obžalovanému sdělil, že není před „církevním, ale demokratickým soudem“.

  O samotných činech by měl před soudem poprvé promluvit 13. ledna příštího roku, není však jisté, zda bude ochoten vypovídat. Jako první z obžalovaných by měl promluvit Belgičan Mohamed Abrini, který je kromě atentátů v Paříži spojován i s bombovými útoky v Bruselu z března 2016 (32 mrtvých). Obhajoba se dostane ke slovu 6. května.

  Očekávaným datem v procesu je 28. září, kdy začnou podávat svědectví přeživší a pozůstalí po obětech. Během pěti týdnů bude svědčit na 300 lidí. Bude mezi nimi i exprezident François Hollande, který byl na fotbalovém zápase na stadionu v Saint-Denis, u něhož se odehrál první útok. Následovaly útoky na pařížské bary a restaurace a v koncertní síni Bataclan, kde zemřelo zdaleka nejvíce lidí. Hollande bude odpovídat i na dotazy o francouzské zahraniční politice.

  Své závěry soudu představí stovky francouzských a belgických kriminalistů, kteří vyšetřovali útoky v Paříži a Bruselu. 

  Speciálně přichystaná soudní síň pojme 550 lidí. Speciálně přichystaná soudní síň pojme 550 lidí. | ČTK / AP / Francois Mori

 • 2.Fotbalový stadion Stade de France

  Džihádisté útočili i na fotbalovém stadionu. Džihádisté útočili i na fotbalovém stadionu. | ČTK / AP / Christophe Ena

  Tři muži se odpálili mezi 21:20 a 21:53 poblíž stadionu, kde se zrovna hrál přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Mezi návštěvníky byl i francouzský prezident François Hollande. Kromě tří útočníků zahynul jeden člověk.

 • 3.Klub Bataclan

  Zásah u klubu Bataclan. Zásah u klubu Bataclan. | Reuters

  Tři muži přijeli k budově klubu Bataclan, který hostil kalifornskou rockovou skupinu Eagles of Death Metal, v šedém Volkswagenu Polo. Asi ve 21:40 začali střílet z kalašnikovů, některé přeživší vzali jako rukojmí. Celkem tam zemřelo 89 lidí. Policie do budovy vtrhla půl hodiny po půlnoci. Jeden z útočníků zemřel poté, co policie střelou odpálila jeho vestu s výbušninou, dva zbylí se odpálili sami.

  Video Jak to vypadá na místech pařížského masakru nyní? - Tomáš Polák

 • 4.Restaurace a bary

  Neznámý počet ozbrojenců s kalašnikovy střílel mezi 21:20 a 21:36 na návštěvníky restaurací a kaváren na třech místech - na rohu ulic Bichat a Alibert na terase kambodžské restaurace Le Petit Cambodge, v ulici de Charonne a de la Fontaine au roi. Zemřelo nejméně 36 lidí.

  Další útočník se odpálil ve 21:40 v restauraci na bulváru Voltaire, asi kilometr od míst tragických útoků v restauracích. Zemřel pouze on sám.

  Džihádisté stříleli na zahrádky restaurací. Džihádisté stříleli na zahrádky restaurací. | ČTK / AP / Thibault Camus

 • 5.Pachatelé

  K největšímu teroristickému útoku spáchanému v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu z roku 2004 (teroristé irácké Al-Káidy 13 bombami ve vlacích zabili 193 lidí) se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). 

  Sedm přímých pachatelů své útoky završilo odpálením sebevražedných výbušných opasků. Další se našel nevybuchlý, byly na něm stopy potu Salaha Abdeslama. Dalších dvacet kompliců je teď souzeno. Většinou jde o Belgičany marockého původu.

  Vedle Abdeslama osobně stane před soudem třináct obžalovaných, dalších šest bude souzeno v nepřítomnosti. Většina z těch nejspíš zemřela v Sýrii či Iráku, kam odjeli bojovat za Islámský stát. Jejich obvinění spočívají většinou v napomáhání teroristickým útokům (například obstarávání kalašnikovů, úkrytů, aut) či ukrývání pachatelů.

 • 6.Abdelhamid Abaaoud

  Za hlavního organizátora masakrů je označován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud (†28). Vyrůstal v bruselské čtvrti Molenbeek, z velké části osídlené Maročany, která pak i díky němu nechvalně proslula jako semeniště radikálního islámu v západní Evropě.

  Mezi lety 2006 a 2012 odpykal několik kratších trestů za mřížemi, tam ho spoluvězni získali pro radikální islám, jak vypověděl jeho otec tajným službám v únoru 2014. Z vězení vyšel s plnovousem a brzy zamířil do Sýrie, kde zuřila občanská válka. Džihád organizoval i z Turecka a Řecka, kde se mu dařilo unikat agentům CIA, Mosadu i francouzské DGSE; rekrutoval atentátníky pro chystané útoky v Evropě. Pár měsíců před atentáty v Paříži ho belgický soud za tyto aktivity v nepřítomnosti odsoudil k 20 letům vězení a vydal mezinárodní zatykač.

  Abdelhamid Abaaoud, strůjce pařížských útoků, během bojů za Islámský stát. Abdelhamid Abaaoud, strůjce pařížských útoků, během bojů za Islámský stát. | ISIS

  Zemřel 18. listopadu (pět dní po útocích) při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis. Odpálila se tam i jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová.

  Ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že úřady netušily, že je Abaaoud v Evropě. Stál rovněž za několika zmařenými atentáty ve Francii. Abaaoud radil dalším islamistům, aby ze Sýrie do Evropy cestovali přes Prahu. Mohli se tak podle něj snáze vyhnout odhalení.

 • 7.Salah Abdeslam

  Hledá se Salah Abdeslam. Hledá se Salah Abdeslam. | ČTK / AP / Uncredited

  Jediný přeživší člen útočících komand je Salah Abdeslam (36), který se narodil marockým přistěhovalcům. Ti žili od 60. let v Bruselu, ale měli francouzské občanství, stejně jako jejich syn.

  „Drobný delikvent, odsouzený za silniční delikty, násilí či pokus o vloupání roku 2010,“ shrnuje dřívější Abdeslamův život deník Sud Ouest. A o ono vloupání se s ním nepokoušel nikdo jiný než Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků o pět let později. To se ale ještě Abdeslam jako islamista vyžadující tvrdou morálku nechoval, ba naopak: „Flamendr, pijan, kuřák, gambler, sukničkář, nezaměstnaný kavárenský povaleč,„ označil ho Sud Ouest.

  Odhodil bombu

  Nejsou důkazy, že by přímo on zabíjel. Podle některých verzí odhodil svůj výbušný opasek a schoval se. Po útocích uprchl zpátky do Bruselu za pomoci dalších členů teroristické buňky.

  Policii se ho tam podařilo vypátrat po několika měsících. Po přestřelce 15. března 2016 na předměstí Forest ještě unikl, přičemž s kumpány zranil čtyři policisty. Za to byl Abdeslam roku 2018 odsouzen ke 20 letům vězení. Zatkli ho o tři dny později ve čtvrti Molenbeek a brzy vydali do Francie, kde je od té doby nejpřísněji střeženým vězněm. Za řadu obvinění mu hrozí doživotní trest.

  22. března pak, snad v reakci na razie, džihádisté z Abdeslamovy bruselské buňky sebevražednými útoky na letišti a v metru zabili 32 lidí a 340 zranili. 

 • 8.Abdeslamovi přátelé

  Mohamed Abrini

  Narozen 27. prosince 1984. Od dětství přítel bratrů Abdeslamových, uvádí portál LCI. 13. listopadu doprovázel útočníky do Paříže, sháněl jim finance, ubytování a zbraně. Pak chtěl útočit v Bruselu 22. března 2016. Na letišti tlačil vozík s kufrem plným výbušnin. Když však nálož selhala, místo opustil a uprchl. Zatčen byl hned v dubnu. Za pět zločinů mu hrozí doživotí.

  Mohamed Abrini Mohamed Abrini | CTK

  Mohammed Amri

  Maročan belgického původu, narozen 7. srpna 1988. Přítel bratrů Abdeslamových. Pařížským útočníkům zařizoval pronájem aut. Salaha Abdeslama po útocích odvezl do Bruselu. Hned 14. listopadu ho policie zatkla. Za napomáhání teroristům mu hrozí dvacet let vězení.

  Yassine Atar

  Narozen 11. července 1986. Bratranec Abdeslamových a El Bakraouiových (sebevražedných útočníků v Bruselu 22. 3. 2016), bratr Oussamy Atara, považovaného za jednoho z hlavních strůjců pařížských útoků. Abdeslama po návratu do Bruselu schoval ve skrýši, kde se předtím vyráběly výbušné opasky pro pařížské útoky. Zatčen po bruselských útocích. Očekávaný trest: doživotí.

 • 9.Belgičtí komplici

  Mohamed Bakkali 

  Narozen 10. dubna 1987. Podle policistů pod falešnou identitou pronajal několik aut i domů a bytů, v nichž našli teroristé útočiště.

  V prosinci 2020 odsouzen k 25 letům za napomáhání teroristům při (zmařeném) útoku v srpnu 2015 ve francouzském vlaku Thalys. Dalších pět zločinů mu to může prodloužit na doživotí.

  Ali El Haddad Asufi

  Narozen 23. září 1984. Obviněn z účasti na vyzbrojování francouzsko-belgické buňky. Ve vazbě od června 2019, hrozí mu 20 let vězení.

  Farid Kharkhach 

  Narozen 4. července 1982. Obviněn, že teroristům zařizoval falešné doklady, píše LCI. Maximální trest: 20 let.

 • 10.Posily z ciziny

  Sofien (Sofiane) Ayari

  Tunisan narozený 9. srpna 1993. V Sýrii se přidal k Islámskému státu. Jeho DNA se našla v několika skrýších, kde se osnovaly pařížské útoky. Při razii na Abdeslama v březnu 2016 střílel na policisty, za což oba dostali dvacetiletý trest. Brzy poté byl také dopaden. Ve Francii mu pět obvinění může vynést doživotí.

  Osama Krayem 

  Narozen 16. srpna 1992, švédské občanství. Roku 2014 působil v Sýrii, pak byl členem Abdeslamovy buňky v Bruselu. Tam se také účastnil útoků 22. března 2016. Zatčen byl další měsíc. Obžalován z pěti skutků, dostal by doživotí.

  Adel Haddadi

  Alžířan narozený 17. července 1987. Chtěl se k útočníkům přidat, ale jak píše deník Libération, úřady ho zablokovaly v Řecku. V prosinci 2015 zatčen v Rakousku.

  Muhammad Usman

  Pákistánec, narozený 15. května 1993. Dříve měl na starosti výbušniny v džihádistických skupinách v Pákistánu napojených na Al-Káidu, jak píše LCI. Spolu s Haddadim se marně snažil přijet do Paříže. Oběma za členství v teroristické skupině hrozí až dvacetileté tresty.

 • 11.Vyšetřovaní na svobodě

  Hamza Attou

  Narozen 4. května 1994. Maročan belgického původu, narozen 4. května 1994. Zatčen den po útocích spolu s Amrim, společně vezli Abdeslama do Belgie (ten se stihl ukrýt). Předán do Francie, kde dva roky seděl ve vazbě, posléze je vyšetřován na svobodě pod soudním dohledem. Hrozí mu šestiletý trest.

  Abdellah Chouaa

  Narozen 30. března 1981. Podezřelý z logistické podpory útočníků, za což může dostat dvacet let vězení.

  Ali Oulkadi

  Francouz narozený 9. července 1984. Podle vyšetřovatelů pomáhal v Bruselu skrýt Abdeslama, když 14. listopadu přijel z Paříže. Tvrdí, že o teroristických útocích nevěděl. O týden později zatčen, vyšetřován na svobodě od roku 2018. Za dva body obžaloby by mohl dostat až dvacetiletý trest.

 • 12.Souzeni v nepřítomnosti

  Oussama Atar

  Alias Abú Ahmed Al-Irákí. Narozen 4. května 1984. Veterán džihádů zřejmě působil v „rozvědce“ Islámského státu. Podle francouzských žalobců je hlavním strůjcem pařížských útoků. Zřejmě ho zabil nálet západních sil na irácko-syrském pomezí v listopadu 2017.

  Ahmad Alkhald alias Omar Darif

  Syřan narozený 1. ledna 1992. Jediný z  útočníků, který snad nadále uniká. Podle vyšetřovatelů byl expertem Islámského státu na výbušniny, jeho DNA se našla na výbušných opascích použitých v Paříži. Hrozí mu doživotí.

  Fabien a Jean-Michel Clainové

  Francouzští bratři z Toulouse 30. ledna 1978 a 29. srpna 1980. Vyrůstali v křesťanské rodině. Fabien se svou přítelkyní konvertoval k islámu koncem 90. let, později se přidal Jean-Michel s manželkou. Starší z bratrů si za rekrutování džihádistů do Iráku odpykal tři roky. Poté oba odjeli do Sýrie.

  To oni vytvořili nahrávku, kterou se organizace Islámský stát k pařížským útokům přihlásila. Oba přišli údajně o život v únoru 2019 při útoku mezinárodní koalice na Baghúz, útočiště posledních bojovníků IS ve východní Sýrii u irácké hranice.

  Ahmed Dahmani

  Narozen 12. dubna 1989, přítel Abdeslama z Molenbeeku. V teroristické buňce měl na starosti logistiku. Po pařížských útocích uprchl do Turecka, kde od roku 2016 odpykává desetiletý trest.

  Obeida Aref Dibo

  Alias Abú Walíd As-Súrí. Syrský člen Islámského státu, odpovědný za operace v cizině. Patrně zemřel při bombardování v únoru 2016; pokud ne, byl na něj předloni vydán zatykač kvůli pěti obviněním, jež by mu vynesla doživotní trest, uvádí LCI.

bergen ( 8. září 2021 17:15 )

jarypadlo ( 8. září 2021 11:39 )

Generál Pershing kdysi dávno měl velit popravčí četě a nechal přivést prase jehož krví postříkali náboje.Odsouzené zachvátila šílená panika,jen jednoho jediného ušetřili a na dlouhá léta byl klid od jejich přesvědčení o 72 pannách v nebi.To chce repete.

Zobrazit celou diskusi
Další videa