Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Pro Afghánce není úniku: Cesty kontroluje Tálibán, okolní země je vrací domů

Autor: Darina Jíchová - 
27. srpna 2021
11:52

Po čtvrtečních útocích na kábulské letiště, při kterých zemřelo 13 vojáků ze Spojených států a několik desítek civilistů, se zkomplikovala úniková cesta pro tisíce lidí toužících uprchnout ze země pod kontrolou radikálního islamistického hnutí Tálibán. Lidé nemůžou utéct ani „po svých“ přes hranice, buď se jim nepodaří dostat přes kontroly Tálibánu, nebo je sousední země vrátí zpátky do Afghánistánu, uvedl list Daily Mail.

Veškeré vnější hranice Afghánistánu se všemi hraničními přechody ovládá Tálibán, pokud už se někomu přece jen podaří přes hranice dostat, pomoc v sousedních státech nenajde a bude poslán zpátky domů. O tom svědčí příběhy Afghánců, kteří se minulý týden dostali do Íránu, tamní úřady jim sice poskytly jídlo a pití, pak je ale poslaly zpět do Afghánistánu.

Uzbekistán má dokonce dohodu s Tálibánem, že uprchlíky bude vracet. Počet lidí, kteří chtějí uprchnout ze země, se nesnižuje, právě naopak. Pro evakuační letecký most byly klíčové jednotky USA a Mezinárodní letiště Hamída Karzaie v Kábulu, odkud letadla s uprchlíky odlétala. K datu 31. srpna by Afghánistán měli američtí vojáci opustit a evakuace by měla být ukončena, některé země už evakuaci zastavily.

Kdo může za hranice?

Po čtvrtečních útocích se odlety letadel s civilisty trochu urychlily, stejně to ale nestačí a několik zástupců západních vlád uvedlo, že se s nejvyšší pravděpodobností nepodaří do bezpečí dostat všechny. Snad i proto se někteří Afghánci odhodlali zkusit štěstí na pozemních hranicích, už cesta k nim je ale náročná a vede přes kontroly Tálibánu.

Snímky po útocích na kábulské letiště Snímky po útocích na kábulské letiště | Reuters

Radikální hnutí dalo jasně najevo, že si nepřeje, aby Afghánci opouštěli zemi, přes hranice mohou jen obchodníci a lidé s platnými vízy a potřebnými doklady, jenže i dokumentaci má pod kontrolou Tálibán. Lidé už se přesvědčili o tom, že překročení pozemních hranice neznamená svobodu. Několik set lidí se minulý týden dostalo do íránského Milaku.

Po přechodu hranice se jim ulevilo, íránské úřady pro uprchlíky postavily stany, přivezly jim zásoby jídla a vody, zdálo se, že Afghánci mají svobodu na dosah. To byl však omyl, jen co trochu načerpali síly, úřady je poslaly zpátky do Afghánistánu. Rozhodnutí o repatriaci přišlo z íránského ministerstva vnitra.

Obdobně to vypadá v Uzbekistánu, neví se, kolik přesně afghánských uprchlíků překročilo hranice této země. Taškent odmítá, že by s nimi do země vstoupily nějaké prominentní postavy, například vůdce etnický Uzbeků generál Rašíd Dostúm. 

Afghánci nemají dobré vyhlídky

„Afghánci nemají žádné dobré vyhlídky, i když se dostanou k potenciálnímu místu úniku, ať už je to letiště nebo pozemní hranice, čeká je nebezpečí. A samozřejmě v největším ohrožení jsou ti, kteří pomáhali západním misím,“ komentoval pro Daily Mail Adam Rutland, šéf informačního centra CIR. „Navíc pokud u nich najdou dokumenty o spolupráci, které by jim sice pomohly v zahraničí, doma to může znamenat rozsudek smrti,“ dodal.

„Obavy budí také to, kolik lidí se stane obětí pašeráků. Afghánci jsou zoufalí a chtějí pryč, jsou v bezvýchodné situaci. Je to srdcervoucí,“ prohlásil Rutland. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) urguje sousední země, aby pro Afghánce nechaly otevřené hranici a nechaly uprchlíky alespoň projít přes jejich území.

Uprchlíci vyhledávají pomoc pašeráků

Davy lidí míří do východního Afghánistánu, konkrétně do pohraničního města Spin Boldak v naději, že se jim podaří dostat do Pákistánu. Tálibán však kontroluje většinu cest. „Trasu Kábul-Džalálábád-Torkham plně ovládá Tálibán. Pro lidi, které hnutí chce, je nemožné tudy jet. Pokud jste v Kábulu, vaší jedinou šancí, je letadlo,“ informoval na Twitteru novinář Harald Doornbos.

Vlády USA, Británie a Austrálie naopak vyzývají lidi, aby se drželi dál od letiště, protože může hrozit další teroristický útok. Takže i odlet z Afghánistánu se pro uprchlíky zkomplikoval. Řada lidí tak nevidí jinou možnost, než se dostat ze země s pašeráky lidí. Pákistán uprchlíky nechce a opevnil svou hranici plotem. „Jenže hory a poušť opevnit nejde,“ komentoval pro deník The Guardian jeden z pašeráků. „Máme síť lidí na každém úseku, kteří Afghánce přepraví dál,“ cílem pašeráků je většinou Turecko.

„Afghánistán je vnitrostátní země, takže logicky by zde mělo být mnoho cest úniku. Jenže reálně jsou hranice dost drsné a skalnaté, některé jsou nepropustné. Terénem se těžko pohybuje, zvláště pro větší skupiny a rodiny,“ vysvětlil James Rogers z neziskové organizace Geostrategická rada. „Podmínky na hranicích jsou mnohdy horší a nebezpečnější než na kábulském letišti,“ zdůraznil, že je potřeba, aby západní země udělaly všechno pro prodloužení možnosti evakuace.

Video Mrazivé záběry z Afghánistánu: Zoufalý útěk na podvozku letadla - Twitter

Stano1963 ( 27. srpna 2021 20:51 )

Třeba obsazení Íránu? Doplňte si znalosti z historie. Také ostřelování USA a Austrálie z ponorek, bombardování Austrálie atd

Stano1963 ( 27. srpna 2021 18:45 )

vzpomněl jsem si na brazilské vojáky v Itálii, Brazílie vyhlásila válku Německu již v roce 1942, když ji Němci potápěli obchodnílodě

Stano1963 ( 27. srpna 2021 18:36 )

A co kamarádi Hitlera Japonci? Jejich snaha skončila kousek od Austrálie, válce se vyhnula jen Jižní Amerika

Stano1963 ( 27. srpna 2021 17:40 )

šetřílky sežere inflace, kterou tady pěkně povzbudil Babiš a socani, aby mu smazali své dluhy. Za pár let bude z našetřených peněz jen na trochu jídla

Stano1963 ( 27. srpna 2021 17:26 )

stejné kecy měli Britové v Mnichově a jak to dopadlo. Tenkrát to zasáhlo celý svět a zase se dělají stejné chyby a všichni zaplatíme

Zobrazit celou diskusi
Další videa