Úterý 15. října 2024
Svátek slaví Tereza, zítra Havel
Oblačno 12°C

Do španělské enklávy míří tisíce migrantů. Úřady nasadily armádu

Aktualizováno -
18. května 2021
14:34
Autor: ČTK - 
18. května 2021
10:43

Do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí další stovky migrantů ze sousedního Maroka poté, co tam v pondělí přes moře podél pobřeží připlulo či připlavalo na 6000 běženců. Z nich už 2700 místní úřady vrátily, další tisíce se ale dál snaží dostat do Španělska i přesto, že vláda noci nasadila i vojáky a obrněná vozidla. Informoval o tom dnes místní deník El Faro de Ceuta. Kvůli vyhrocené situaci způsobené diplomatickou roztržkou s Marokem zrušil španělský premiér Pedro Sánchez dnešní cestu do Francie. Z Evropské komise (EK) zazněly dnes výzvy na adresu Maroka, aby situaci pomohlo uklidnit. Na hranici Ceuty roste napětí, skupiny z marocké strany tam dnes házely kameny na policisty, kteří odpověděli slzným plynem.

Pondělní vlna migrantů do Ceuty, která má asi 84.000 obyvatel, byla podle deníku El País bezprecedentní. Šlo o denní rekord počtu běženců, jež vstoupili do Španělska. Překonali tak například počet 2000 migrantů, kteří loni ze 7. na 8. listopadu dopluli z Afriky na Kanárské ostrovy.

Španělská vláda se obává, že hromadné příchody migrantů do Ceuty jen tak neskončí. Marocké bezpečnostní složky totiž lidem přestaly bránit v přechodu hranice. Marocká vláda se zatím k pondělním událostem nevyjádřila.

Dění v Ceutě „bedlivě sleduje“ i Brusel. Evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová dnes vyzvala Maroko, aby plnilo své závazky kontroly hranice a zastavilo „bezprecedentní“ vlnu migrantů. „Španělská hranice je hranicí evropskou, EU chce budovat vztahy s Marokem založené na důvěře a sdílených závazcích, imigrace je v tomto ohledu klíčová,“ prohlásila Johanssonová v Evropském parlamentu. Dění komentoval i místopředseda EK Margaritis Schinas, do jehož odpovědnosti otázka migrace spadá. „Plnou solidaritu se Španělskem. Potřebujeme evropský politický migrační pakt: dohody se třetími zeměmi, masivní ochranu našich hranic, solidaritu členských států EU a politiku legální migrace,“ napsal dnes na twitteru Schinas, který pochází z Řecka, jež se rovněž potýká s migrační vlnou.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Západní Sahara bývala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo v 70. letech minulého století.

Podle deníku El Faro de Ceuta proudí migranti do enklávy nyní i proto, že se před několika dny rozšířila zpráva, že marocká vláda otevřela na několik dní hranice.

Mezi asi 6000 běženci, kteří se v pondělí dostali do Ceuty, jsou zejména mladí muži a nejméně 1500 osob je nezletilých, což komplikuje jejich repatriaci. Dnes španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že vláda už vrátila 1600 lidí.

Podle rozhlasu Cadena SER zemřel při pokusu přeplavat do Ceuty v pondělí jeden mladý Maročan, dalším dvěma lidem, kteří plavání nezvládli, pomohli zachránit život španělští záchranáři.

Do Ceuty a další španělské enklávy v Africe Melilly se obvykle běženci z Maroka dostávají přes vysoké hraniční ploty, které přelézají, a to hromadně, aby bezpečnostní složky nestihly všechny zadržet. V takových případech jich ale bývají maximálně stovky. Jedna z takových největších masových akcí se odehrála na hranici Ceuty v červenci 2018, kdy se plot pokusilo naráz překonat na 850 migrantů.

U hraničního plotu v Ceutě dnes také skupiny migrantů z Maroka házely kameny na španělskou policii, která odpověděla slznými granáty.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Španělska různými trasami na 9200 migrantů, tento údaj je ale k 9. květnu a nezahrnuje tak akci v Ceutě z tohoto pondělka. Nejvíce běženců do Španělska do minulého týdne připlulo na Kanárské ostrovy (4950).