Zoufalý osud malých migrantů: Stovky nezletilých dětí v Ceutě nacpali do skladišť
Ve španělské enklávě Ceuta na severu Afriky zůstává dál několik set nezletilých migrantů, a to včetně dětí mladších 14 let, z nichž některé utekly bez vědomí rodičů, kteří je teď hledají. Podle úřadů byly děti ubytovány na lodi a v provizorním středisku, nicméně deník The Guardian upozornil, že se nezletilí migranti tísní v místních skladištích nebo pospávají v městských parcích.
Španělské úřady nyní jednají s marockými o tom, jakým způsobem děti vrátit jejich rodinám. Nezletilí bez doprovodu by měli být posléze ubytováni v některých dalších španělských autonomních regionech. Podle posledních zpráv je v Ceutě 438 dětí a teenagerů bez doprovodu. Minulý týden enkláva čelila masovému přílivu migrantů, více než 8 tisíc se jich sem dostalo, ale úřady většinu z nich – asi 7 tisíc – vrátily zpět do Maroka.
Někdy celé rodiny nebo naopak osamocené děti podnikly nebezpečnou plavbu, strážníci z ledové vody tahali i novorozeně. Teenager se na břeh dostal obvázaný plastovými láhvemi, nejméně dva lidé však strastiplnou cestu nepřežili.
Mezi migranty jsou velmi malé děti
Po dětech bez doprovodu nyní v Ceutě pátrají pracovníci sociálních služeb a shromažďují je podle reportérů Guardianu ve skladištích. „Na problematice dětí bez dospělého doprovodu pracujeme,“ komentovala situaci španělská ministryně sociálních věcí Ione Belarraová. „Čemu hlavně musíme porozumět, je to, že vidíme mnohem mladší děti než obvykle, dostaly se sem děti ve věku 7, 8 a 9 let,“ podotkla ministryně. Ve skladištích, která jsou narychlo měněna v příbytky vhodné pro děti, stráví 10denní karanténu pod dohledem policie.
Podle výpovědí dětí jsou skladiště přeplněné a nevhodné pro ubytování. Stěžovaly si také na to, že nedostaly teplé jídlo, někdy i několik dní po sobě. Přežívají prý na jablkách, jogurtech a sendvičích. Ve skladech rovněž chybí postele a mnoho z malých migrantů tak musí spát na zemi.
„Chci odsud pryč“
„Radši bych spal v opuštěném autě, jako ty první dny tady. Je to pohodlnější,“ sdělil jeden z mladistvých listu ElDiario.es. „Chci odsud pryč,“ dodal další pro deník El País. Dětem se podařilo natočit stav koupelen ve skladištích, podlaha je pokrytá výkaly, protože záchody přestaly fungovat. Úřady v Ceutě se k situaci zatím nevyjádřily.
Několika dětem se ale karanténě nařízené kvůli pandemii koronaviru podařilo uniknout, přespávají většinou na lavičkách v parcích, nemají žádné finanční prostředky. „Je tu příliš mnoho dětí, nezvládáme to,“ připustil jeden z lídrů města Carlos Rontome. Úřady se v první řadě snaží kontaktovat rodiny dětí, byla proto zřízena speciální telefonní linka. Podle úředníků „telefon zvoní dnem i nocí“.
Některé děti chtějí zůstat ve Španělsku
Sociální pracovníci potvrdili, že některé děti by se rády vrátily domů, další doufají, že se jim podaří zůstat Ceutě nebo dostat do Španělska. „Rodiče vědí, že ve Španělsku mám nějakou budoucnost. Když vím, že rodiče nemůžou pracovat a vzdělávací systém je slabý, co víc můžu říct,“ vysvětlil pro agenturu AP čtrnáctiletý teenager.
Organizace Save the Children urguje úřady, aby zvážily případ každého dítěte zvlášť. „Před repatriací by mělo být klíčové, aby úřady zajistily, že návrat je pro dané dítě bezpečný a vhodný pro jeho další vývoj,“ shodují se zástupci organizace.
Takové podmínky dětem nepřeji. Na druhé straně uvěřili
soukmenovcům v Evropě, jak je to báječné, užívat si bez práce,
poznat svět a utéci od té domácí nudy. Také utíká i hodně
závadových osob, co doma spáchali trestní čin. Maroko je
totiž bezpečná země. Ta divoká migrace se musí už konečně
zastavit a Španělsko se správně rozhodlo