
Zachránce miminka z moře u španělské Ceuty: Bylo bledé a studené, nevěděl jsem, jestli žije
Španělská policie z moře vytáhla zástupy nezletilých imigrantů, kteří se snažili přeplavat z Maroka do španělské enklávy Ceuta na pobřeží severní Afriky. Jeden člen policejní potápěčské jednotky, Juan Francisco Valle, zachránil z ledových vln s pomocí kolegů i promáčené miminko (2 měs.), které bylo na konci sil. Jeho maminka s ním na zádech se také vrhla do moře a vydala se vstříc španělským hranicím.
Tisíce lidí se v průběhu týdne dostaly nelegálně přes marockou hranici na půdu Španělska. Někteří připluli na člunech, mnozí se ale vrhali riskantně do nepřívětivého moře a snažili se na pobřeží doplavat vlastními silami. Nejméně 1 500 z nich bylo nezletilých, včetně malých dětí.
Někteří se totiž rozhodli překročit hranice Maroka a španělské Ceuty i s dětmi. A tak měla policie se zachraňováním dětí plné ruce práce, jak dokazuje i snímek, který obletěl svět.
Policejní potápěč na něm podává z vln malinkého kojence kolegům na palubu záchranné lodě. Děťátko je jen v chatrném oblečení jako do kočárku, na rukou má rukavičky a choulostivou hlavičku mu chrání čepice. Proti Středozemnímu moři mu ale nebyly nic platné.
„Myslel jsem na jediné“
„Bylo úplně promáčené a studené. A tak malinké, že ještě ani neudrželo hlavičku,“ řekl jeho zachránce Juan Francisco Valle pro web Euronews. „Byl tam strašný chaos, plno lidí, kteří se snažili dostat za každou cenu na naši pevninu. Myslel jsem ale jen na to, abych plaval co nejrychleji a dostal to dítě na palubu,“ zavzpomínal na dramatické okamžiky policista.
Děťátko v neklidném moři převzal od maminky, jež plavala s ním na zádech v moři. „Když jsem ho vzal mámě ze zad, nedalo se poznat, jestli vůbec ještě žije,“ vypráví Juan. „Jediné, co jsem si říkal, bylo: Makej, makej, plav, plav,“ popsal dál.
Na nafukovačkách i PET lahvích
Lidé se na španělskou půdu snažili dostat na čemkoli, co plavalo, případně o čem si mysleli, že je to ve vodě unese. Na nafukovačkách i k sobě svázaných PET lahvích. Policie se zaměřovala hlavně na ty, kdo vypadali, že potřebují pomoc nejvíc.
„Byly tam případy, že na sobě lidé měli jakési vesty vyrobené z korku, ale měli je na zádech jako ruksak, takže jim hlavu neustále tlačily pod vodu,“ uvedl zachránce miminka v rozhovoru pro španělské radio Cope.
„Byl to bláznivý den, všechno bylo zrychlené. Malých dětí tam bylo víc, plavili se tam ale i staří lidé, a těm taky nebylo hej. S tím dítětem a vším kolem, nebylo to pěkné,“ zakončil vzpomínání na dramatickou službu i za své kolegy Juan.
Práce pro pobřežní stráž ale nekončí, čekají je další perné dny, přes hranice se dál pokouší dostat velká spousta lidí. A tak po telefonátu s moderátorem rádia Juan zamířil opět do práce. To znamená - zpátky do ledové vody.