Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Jednu z nejobávanějších zatáček v Česku čeká přestavba: Při nehodě tam zemřela i máma s dítětem

Autor: J. Doležal, V. Burian - 
19. května 2021
05:00

V lepším případě auto zabořené v oranici na poli, v tom horším ovšem v kotrmelcích na střeše a se zraněnou posádkou uvnitř! Takový scénář potkal nejedno auto projíždějící zlověstnou zatáčkou u Jiřic na Nymbursku, která je nebezpečná kvůli špatně klopené vozovce. Místo se už zanedlouho konečně dočká kompletní přestavby. Práce začnou už 6. června.

Kámen úrazu jiřické zatáčky je v takzvaném nedostatečném, případně malém poloměru. Pokud řidič rozjetého auta nestačí včas šlápnout na brzdu a přizpůsobit rychlost, zatáčka ho laicky řečeno »vynese« mimo vozovku.

Z pohledu policistů je zatáčka na silnici mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou jednou z nejrizikovějších na Nymbursku. Tou denně projedou tisíce automobilů, které zejména spěchají na dálnici D10.

Sedm nehod za rok

Za posledních pět let se tam odehrálo pětačtyřicet nehod a za poslední rok tam policisté vyjížděli sedmkrát. Motoristů, kteří v inkriminovaném místě havarují, je ale podle všeho mnohem víc. „Ne všichni totiž nehodu hlásí,“ konstatovala Petra Potočná z nymburské policie.

Naštěstí tam letos nikdo nezemřel, i když dochází k vážným zraněním. Díky kompletní přestavbě a narovnání silničního oblouku by průjezd zatáčkou měl být nejenom bezpečnější, ale zároveň i plynulejší.

Hotovo na podzim

Stavba bude zahájena 6. června a hotovo by mělo být na podzim. „Celkové náklady přesáhnou 12,5 milionu korun. Část zaplatí Evropská unie,“ řekla blesku Petra Kučerová z Krajské správy a údržby silnic.

Už před třemi lety se chystala projektová dokumentace na změnu tvaru oblouku. „Na podzim by měla být úprava připravena k realizaci,“ tvrdil tehdy Středočeský kraj. Stavět se nezačalo ani v roce 2019, kdy rada kraje schválila projekt BESIP, který by měl přispět k bezpečnější průjezdnosti.

Zemřela i máma s dítětem

2016: Po čelním střetu dva těžce a dva lehce zranění.

2013: V džípu s osmi lidmi byl jeden těžce zraněný.

2011: Čtyři těžce zranění, dva dospělí a dvě děti.

2005: Na stejném místě zahynula maminka s dítětem.

2001: Cyklistu srazilo a usmrtilo auto.

Video Nebezpečnou zatáčku v Jiřicích čeká rekonstrukce. - David Malík

hadraplan ( 19. května 2021 21:38 )

hadraplan ( 19. května 2021 21:36 )

Jeden takový dement se nedávno vyvalil mimo cestu V O-Bělé.Rovná cesta 6m široká.Jestli byl kouřen nebo psal SMS?

hadraplan ( 19. května 2021 21:33 )

Jediným řešením je zrušit zatáčky a dát tam točny

ninga ( 19. května 2021 18:17 )

samozřejmě že za to může i ta zatáčka, protože kdyby ne, tak budou stejné statistiky v každé zatáčce v republice - což nejsou --- to nic nemění na tom, že český řidič je převážně dementní bytost, která se buď plouží v obci 40 a mimo obec 70, nebo jede jak blázen, střečkuje, nedává pozor, neumí odbočovat vlevo, neumí se rozjet na semaforu, a jeho největším počinem je cesta na Makarskou a zpět

jarabak ( 19. května 2021 09:53 )

Když nejedete jako prase, na hraně svých možností i auta, tak se vám nic nestane. Ta zatáčka je úplně ok a naopak dělá dobrou službu - zbavuje nás prasořidičů. Jediný, koho můžu litovat je ten, kdo je v té zatáčce smeten nějakým dem*ntem, který si myslí, že pro něj neplatí fyzikální zákony. Ale to se stává i jinde. Spíš těm závodníkům berte řidičáky, než předělávejte zatáčky tak, aby se i za deště daly projíždět ve 130...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání