Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Lukašenko se připravil na smrt. Po zabití vůdce Běloruska převezme moc Bezpečnostní rada

Autor: ČTK, for - 
9. května 2021
10:25

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret, který v případě jeho zabití počítá s předáním moci Bezpečnostní radě. O stvrzení neobvyklého normativního aktu dnes informovala tisková služba prezidenta.

Dokument stanoví, že „v případě smrti hlavy státu v důsledku atentátu, spáchání teroristického činu, vnější agrese nebo jiných násilných činů jednají všechny státní orgány a jejich úředníci v souladu s rozhodnutími Bezpečnostní rady, které předsedá premiér“, sdělila podle agentury TASS tisková služba prezidentské kanceláře.

Dekret rovněž počítá s tím, že v případě takových událostí bude v zemi vyhlášen výjimečný nebo válečný stav. Bezpečnostní rada přitom schválí nezbytná opatření, která „budou povinni respektovat všichni“.

Lukašenko zmínil pokusy o převrat

Doposud platilo, že pokud by úřad hlavy státu v Bělorusku nikdo nevykonával, případně by prezident nebyl schopen plnit své povinnosti, byla by moc přenesena na předsedu vlády, dokud nesloží přísahu nový prezident. Lukašenko o přípravě dekretu o změně v předání moci informoval 24. dubna. Řekl přitom, že nutnost schválení tohoto dokumentu souvisí s „pokusy o destabilizaci situace v zemi, s přípravou státního převratu a atentátu na prezidenta“.

Předtím o víkendu Lukašenko tvrdil, že byl zmařen pokus o převrat v Bělorusku. Spiklenci ho prý chtěli zavraždit, unést členy jeho rodiny a vypnout elektrickou soustavu v zemi. Lukašenko v této souvislosti hovořil o amerických zpravodajských službách, aniž poskytl důkazy.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko na návštěvě v Soči u ruského prezidenta Vladimira Putina (22. 2. 2021) Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko na návštěvě v Soči u ruského prezidenta Vladimira Putina (22. 2. 2021) | ČTK / AP / Alexei Druzhinin

Ruská bezpečnostní služba FSB v této souvislosti oznámila, že zadržela v Rusku dva běloruské občany kvůli údajnému pokusu o puč a atentát na Lukašenka. Bělorusko obvinilo čtyři lidi ze spiknutí s cílem uchopit moc v zemi.

Po loňských prezidentských volbách vypukly v Bělorusku nebývale velké protivládní protesty kvůli podezření, že opětné vítězství Lukašenka bylo zmanipulované. Policie proti demonstracím tvrdě zasahovala a zatkla přes 34.000 lidí. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, posléze zeslábly. Opozice se je snaží obnovit.

flesch2z ( 9. května 2021 13:56 )

Teď už je to jedno, když má ten dekret.

AIiAIice ( 9. května 2021 11:54 )

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret, který v případě jeho zabití počítá s předáním moci Bezpečnostní radě.....no, tak teď už aspoň může předpokládat, ze které strany přiletí kulka. Boj o moc byl v Rusku vždycky tak trochu bezohledný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa