Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno, sněžení -3°C

„Vyhrožují smrtí i ženě,“ stěžuje si bývalý Trumpův muž. Vyvracel tvrzení o podvodech

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2020
22:50

Celé měsíce tvrdě pracovali na organizaci letošních voleb a nyní jim chodí výhrůžky smrtí. Tak popsal v rozhovoru situaci mnohých volebních úředníků ve Spojených státech bývalý šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs, kterého před dvěma týdny prezident Donald Trump z funkce odvolal. Krebs opět vyvracel Trumpova četná tvrzení o volebních podvodech, Američané podle něj mohou výsledkům stoprocentně důvěřovat.

„Odvedli jsme dobrou práci, udělali jsme to dobře. Udělal bych to znovu tisíckrát,“ řekl 43letý někdejší manažer Microsoftu ve svém prvním interview po odchodu z čela CISA. „Žádná zahraniční mocnost neobrací hlasy. Žádný domácí hráč neobrací hlasy. (...) Tohle byly bezpečné volby,“ odpověděl, když byl tázán na vzkaz pro Trumpa.

Ten podle částečně potvrzených výsledků získal 232 hlasů v prezidentském sboru volitelů, zatímco Joe Biden 306, porážku však Trump odmítá uznat a opakuje obvinění o spiknutí ve prospěch demokratického kandidáta. Krebse stávající prezident propustil dva týdny po konci hlasování, přičemž na twitteru napsal, že letošní volby byly „vysoce nepřesné“.

Trump tehdy reagoval na prohlášení zveřejněné CISA, v němž vícero pozorovatelů hlasování označuje za „nejbezpečnější v americké historii“. Krebs a jeho agentura dlouhodobě na zajištění voleb spolupracovali s dalšími federálními institucemi i lokálními orgány a jejich práci hodnotila kladně řada analytiků i někteří zástupci Republikánské strany. Sám Krebs je označován za „celoživotního republikána“ a do čela CISA jej před dvěma lety jmenoval právě Trump.

Výhružky smrtí za demokratické volby

„Podle mého názoru je výsměch, co se děje se všemi těmi výhrůžkami smrtí adresovanými volebním úředníkům, státním tajemníkům,“ řekl Krebs v odkaze na funkcionáře, kteří v jednotlivých amerických státech zodpovídají za hladký průběh voleb. Na znepokojivé vzkazy si stěžoval například státní tajemník v Georgii Brad Raffensperger, který se stal jedním z terčů Trumpových obvinění. Raffensperger nedávno uvedl, že výhrůžky chodí i jeho ženě.

„Je jim vyhrožováno smrtí za to, že se snažili uspořádat jednu z našich základních demokratických událostí,“ řekl Krebs o situaci „desítek tisíců volebních pracovníků, kteří celé měsíce pracovali nonstop, 18hodinové směny“.

Poslední Vánoce Trumpových v Bílém domě: Melania ukázala u stromku novou barvu vlasů

Letošní volby nehodnotí jako úspěch jen Krebs. Řada analytiků v posledních týdnech uvádí, že navzdory všem obavám bylo hlasování technicky zvládnuté dobře a žádný stát neohlásil významnější nesrovnalosti.

Konspirační teorie o manipulacích s výsledky, které šířil i prezident Trump, označil Krebs za „senzační“ a „směšné“. „Důkaz je v hlasovacích lístcích. Přepočty se shodují s prvotními součty. To je pro mě potvrzení, že systémy použité v letošních volbách fungovaly podle očekávání a americký lid by měl hlasování stoprocentně důvěřovat,“ uvedl.

Video Podle konspirátorů Trumpová užívá dvojnici - Reuters

slafa ( 1. prosince 2020 20:51 )

Jenom kecy,jede v tom s demokraty a bude pravem potrestan,lhal i na 60 minutes.

Cenzorova_matka ( 30. listopadu 2020 23:24 )

Nevěřím ani slovo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud