Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Boeing 737 srazil při přistání medvědici s mládětem. Medvídě přežilo, matka ne

Autor: ČTK - 
16. listopadu 2020
23:05

Na Aljašce při přistání narazilo dopravní letadlo do medvědice a zabilo ji. Dvouleté medvídě, které bylo s ní, nehodu přežilo. Letadlo bylo poškozeno, ale nikdo na palubě se nezranil. Informoval o tom deník Anchorage Daily News.

Incident se stal v sobotu večer na letišti v Yakutatu na jihovýchodě Aljašky. Boeing-737 dostal povolení k přistání a letištní personál dráhu kontroloval deset minut před tím. Letadlo se dotklo země po setmění a následovala rutinní prohlídka dráhy.

Z letištního personálu si nikdo nevšiml ničeho neobvyklého, ale pilot ohlásil, že když letadlo po přistání zpomalovalo, viděl přes dráhu přecházet dva medvědy. Čelo stroje je minulo, ale kapitán zaznamenal náraz na levé straně letounu. Obě zvířata zřejmě zrovna procházela pod ním.

Když pak piloti s letadlem rolovali k zaparkování, všimli si těla ležícího asi šest metrů od středu dráhy.

Oprava potrvá několik dní

Boeing letěl z aljašské Cordovy, ale není jasné, kolik lidí bylo na palubě. Po zastávce v Yakutatu měl pokračovat do hlavního města Aljašky Juneau. Protože se ale při nehodě s medvědicí poškodil kryt levého motoru, zůstal v Yakutatu. „Technici pracují na opravě, která potrvá několik dní,“ oznámila společnost Alaska Airlines.

Podle deníku je letiště částečně oploceno a personál je pravidelně školen v tom, jak zabránit střetům s divokou zvěří. K odrazování zvířat se používá pyrotechnika nebo auta. Přesto se ale podobné incidenty stávají, hlášeny jsou střety letadel s jeleny, husami, karibu a dalšími druhy. Mluvčí aljašského dopravního úřadu Sam Dapcevich ale řekl, že až do soboty nebyl obětí nehody medvěd.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa