Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

„Vyhrajeme,“ tvrdí opět Trump. Biden zmínil „trapas“ a uznává ho i část republikánů

Aktualizováno -
11. listopadu 2020
08:27
Autor: ČTK, sab - 
10. listopadu 2020
22:19

Předání prezidentské moci je v chodu přes neochotu prezidenta Donalda Trumpa uznat volební výsledek. Řekl to zvolený prezident Joe Biden, podle něhož předání moci nic nezastaví. O složení aspoň části budoucí vlády chce Biden rozhodnout do Dne díkůvzdání, tedy do 26. listopadu. Téměř 80 procent Američanů, včetně více než poloviny příznivců republikánské strany, uznává demokrata Bidena jako vítěze prezidentských voleb. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Reuters a společností Ipsos. Kampaň neúspěšného Trumpa mezitím hodlá podat další žalobu, kterou chce zabránit zveřejnění výsledků prezidentských voleb ve státě Michigan, informovala Reuters. Podobný právní krok Trumpův tým oznámil již dříve v Pensylvánii.

Biden odpovídal na otázky novinářů krátce a velmi klidně. Padaly dotazy týkající se především Trumpa. To, že současný prezident výsledek voleb neuznal, je podle Bidena „nepříjemnost“. Trumpův ústup by byl podle Bidena dobrý, ale není nezbytný.

Biden řekl, že má brzo jednat s vůdcem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem. Ten zatím podporuje Trumpovy snahy objasnit údajné volební nesrovnalosti. Dnes McConnell řekl, že ze strany Trumpovy administrativy neočekává narušení předávání moci.

„Myslím, že ať bude v administrativě kdokoli, bude předání bez narušení. Domnívám se, že bychom měli skoncovat s handrkováním. Překonáme toto období a 20. ledna 2021 uvedeme do úřadu vítěze, tak jako jsme to dělali každé čtyři roky od roku 1793,“ řekl McConnell.

Biden, který před novináře spolu se zvolenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovu předstoupil kvůli soudně projednávanému osudu zdravotního pojištění zvaného Obamacare, také řekl, že dnes hovořil se šesti zahraničními politiky a sdělil jim, že „Amerika je zpět“ na světové scéně. Biden věří, že se mu podaří obnovit mezinárodní respekt vůči USA.

Vítězství Bidenovi minulou sobotu připsala většina respektovaných médií, jelikož podle jejich projekcí vede ve většině rozhodujících států.

Video Vítězný projev Bidena: O jasném vítězství, koronaviru a obnově duše USA - Reuters

Ve výhru Trumpa věří jen tři procenta Američanů

Biden si podle sondážní agentury Edison Research dosud připsal 279 volitelů, přičemž ke zvolení do čela státu jich je zapotřebí 270. Současný prezident Donald Trump získal zatím 214 volitelů. Výsledek je dál nejasný ve třech státech.

Názor na výsledek voleb na vzorku 1363 lidí obě společnosti shromáždily mezi sobotou odpoledne a úterým, přičemž některých lidí se ptaly ještě předtím, než byl Biden prohlášen za vítěze. Z průzkumu vyplývá, že 79 procent Američanů věří, že dalším prezidentem bude Biden. Dalších 13 procent se domnívá, že ve volbách ještě není rozhodnuto, tři procenta tvrdí, že vyhrál Trump a pět procent neví.

O Bidenově vítězství je zároveň přesvědčeno šest z desíti republikánských voličů a téměř každý příznivec demokratů.

Video Biden zvolen prezidentem: Bouřlivé oslavy Američanů v ulicích - Reuters

Trump stále věří: Vyhrajeme!

To, že jasno mají i členové „jeho“ republikánské strany, ale Trumpovi očividně nijak nebrání veřit, že Biden nakonec z boje o Bílý dům odejde jako poražený a on jako vítěz.

Ještě v úterý odpoledne ze svého iPhonu na twitter velkými písmeny jasně napsal: „VYHRAJEME!“ Pod příspěvkem se okamžitě začaly hromadit komentáře lidí, zdůrazňující výsledky. „Už jste dávno prohrál,“ píšou mnozí. Ozvali se ale i ti, kteří Trupově taktice věří, napsali třeba, že „o prezidentovi přeci nerozhodují média“. V dalších příspěvcích Trump také velkými písmeny napsal, že  výsledky začnou přicházet příští týden.

Prezidentrův tým si dál „jede svou“

Trump dosud výsledky volby neuznal, zato opakovaně bez důkazů tvrdí, že se stal obětí rozsáhlého volebního podvodu. Nepřímo mu za pravdu dávají i členové jeho kabinetu.

Video Trump ve volební den: Prezident přišel poděkovat do volebního štábu - Reuters

Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi ohledně obvinění z podvodů a šéf diplomacie Mike Pompeo v úterý uvedl, že Trumpově administrativě předpovídá „lehký přechod“ do druhého volebního období.

Trapas, směje se Biden

Co na postup prezidenta Donalda Trumpa nově zvolený prezident Joe Biden říká, se ho ptali ve Wilmingtonu, kde již desítky let žije. „Prostě si myslím, že je to trapas, upřímně řečeno. Myslím, že - jak to mám říct taktně? Že to prezidentovu dědictví nepomůže,“ řekl Biden.

Novinářka se pak Bidena ještě zeptala, jak si představuje pracovat s repulikány, kteří neuznají, že je zvoleným prezidentem. „Uznají to,“ zasmál se Biden.

Výzkum také zjistil, že na 70 procent Američanů - včetně 83 procent demokratických a 59 procent republikánských voličů - důvěřuje svým místním volebním úřadům, že „svou práci odvedli poctivě“. Až 72 procent tázaných se také domnívá, že by poražený kandidát měl uznat porážku a 60 procent je přesvědčeno, že na konci Trumpova mandátu v lednu 2021 dojde k pokojnému předání moci.

Další žaloba bez důkazů

Trumpova kampaň v Michiganu mezitím chystá další žalobu kvůli volbám. Požaduje, aby bylo před ohlášením oficiálních výsledků ověřeno, že veškeré hlasování proběhlo v souladu se zákonem. „Chceme se ujistit, že žádný volební výsledek nezahrnuje podvodně nebo protiprávně podané hlasy,“ uvedl právní zástupce Trumpovy kampaně Matt Morgan.

Jde o další z řady žalob, které prezidentova kampaň vznesla od té chvíle, co americká média prohlásila demokrata Joea Bidena za vítěze voleb. Vítězství si bývalý viceprezident připsal i díky tomu, že podle projekcí zvítězil právě v Michiganu a Pensylvánii. Trump však opakovaně bez předložení důkazů tvrdí, že volby doprovázely rozsáhlé podvody.

Soudci již dříve odmítli jiné žaloby v souvislosti s volebními nesrovnalostmi v Michiganu a Georgii. Právní experti se domnívají, že takové právní spory mají jen malou šanci zvrátit výsledek voleb.

jajanene ( 11. listopadu 2020 14:02 )

Když stavěl Noe loď na kopci, tak se mu všichni blbí také smáli.

orlus ( 11. listopadu 2020 12:43 )

Z Palestiny a Egypta?

orlus ( 11. listopadu 2020 12:38 )

Koně tam Rusové nemají žádného. Ale určitě mají radost z toho jaký tam je bordel. Rozdíl mezi Bidenem a Trumpem je jen v tom,že Trump se hůř ovládá, těmi kdo v USA skutečně vládnou.

orlus ( 11. listopadu 2020 12:24 )

Když jsem si přečetl o tom jejich korespondenčním hlasováni, tak se mu ani nedivím. A oni chtějí něco vyčítat Lukašenkovi...

Covid_19 ( 11. listopadu 2020 09:07 )

Rusové radost nemají, Trump jim pomáhal úspěšně rozkládat EU i NATO, Biden není jejich kůň

Zobrazit celou diskusi
Další videa