Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Rozzuřený Trump rozdává další padáky. Po ministrovi končí šéf klimatického programu

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2020
18:56

 Bílý dům odvolal z funkce klimatologa Michaela Kuperberga, který dohlížel na sestavování zprávy o vlivu klimatických změn na USA. Podle listu The Washington Post (WP) dostal v pátek Kuperberg pokyn, aby se vrátil na svou původní pozici na ministerstvu energetiky. List s odvoláním na zdroje z Bílého domu napsal, že Kuperberga odvolání šokovalo; v čele programu o výzkumu globální klimatické změny (USGCRP) byl od roku 2015 a měl jej vést až do sestavení příští zprávy v roce 2023.

Tyto materiály se předávají Kongresu, aby ho informovaly o vlivu klimatických změn v USA a poskytly projekci škod způsobených emisemi takzvaných skleníkových plynů vznikajících při spalování fosilních paliv.

USGCRP založil Kongres s cílem koordinovat vědecký program 13 různých agentur zabývajících klimatickou změnou.

Kuperberg dohlížel na sestavení minulé zprávy, která v roce 2018 detailně popsala, v jaké situaci se Američané ocitnou, pokud se USA nepřipraví na klimatické změny a nebudou se snažit omezit škodlivé emise. Na dokumentu spolupracovali američtí a zahraniční vědci a podle WP byl po jeho vydání prezident Donald Trump rozzloben. Je odpůrcem tvrzení o závažnosti hrozeb souvisejících s klimatickou změnou i o podílu lidí na této změně.

O Kuperbergově nástupci se už jedná a podle informovaných vědců by se jím mohl stát Trumpovým názorům více nakloněný meteorolog z Delawarské univerzity David Legates. Propaguje fosilní paliva jako zdroje energie a oxid uhličitý nepovažuje za škodlivý plyn, ale za výživu rostlin.

Jak napsal server Politico, stal se Kuperberg dalším vysoce postaveným členem současné americké administrativy, který byl odvolán po volbách a který není považován za dostatečně loajálního vůči Trumpovi, jenž zatím svou volební prohru nepřiznal. V pondělí šéf Bílého domu odvolal ministra obrany Marka Espera, v pátek šéfa Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) Neila Chatterjeea.

Vítěz prezidentských voleb Joe Biden chce, aby USA do roku 2050 zásadně omezily emise oxidu uhličitého, a prosazuje obnovitelné zdroje energie místo fosilních paliv.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi