„Vyhrál jsem,“ trvá na svém zlomený Trump a svolal právníky. Cestou z golfu se stavil na svatbě
Americký prezident Donald Trump dál odmítá přijmout porážku ve volbách, i když už všechna respektovaná média predikují vítězství demokratického kandidáta a Joeu Bidenovi chodí gratulace ke zvolení z celého světa. Ve chvíli, kdy agentura AP oznámila jeho porážku, byl Trump na golfu. Po návratu do Bílého domu ho fotoreportéři zastihli tak, jak ho veřejnost nezná - bez suverénního výrazu, se sklopenou hlavou. Podle amerických médií už s právníky řeší, jak dál postupovat. A smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby neskrývali ani jeho příznivci. Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech.
Bez energie a obvykle suverénního postoje a shrbený. Tak vypadal nejmocnější muž světa po návratu z golfu, jen pár desítek minut poté, co média přinesla klíčový odhad a vítězství přiřkla kandidátovi demokratů Bidenovi. O porážce se dozvěděl na greenu ve Sterlingu ve státě Virginie.
Cestou zpátky narazil na probíhající svatbu. S nevěstou a několika družičkami se vyfotil a prohodil v dobrém rozmaru pár slov. „Mládí, nádherné mládí,“ usmíval se na svatebčany. Někdo z přítomných to natočil na video. O výsledcích voleb se nezmínil.
After finishing the round, he stopped to take photos with a bride getting married at the club today. pic.twitter.com/0YQGHnVBIE
— Brian Bartlett (@BrianBartlett) November 7, 2020
Po návratu do Bílého domu ho reportéři zachytili s bílou kšiltovkou, jen jednou mávnul a zašel dovitř. Podle amerických komentátorů teď úřadující hlava státu neplánuje žádné veřejné vystoupení a s právníky chce ladit postup k napadení výsledků. Trump tak reagoval jen na twitteru, kde zdůraznil, že získal přes 71 milionů hlasů. A znovu prohlásil, že vyhrál, a opět psal o údajných podvodech.
„Pozorovatelé nebyli vpuštění do sčítacích místností. Vyhrál jsem volby, dostal jsem 71 000 000 platných hlasů. Děly se špatné věci, které naši pozorovatelé nesměli vidět,“ tweetuje Donald Trump. „Nikdy se to předtím nestalo. Miliony poštovních hlasovacích lístků byly odeslány lidem, kteří o ně nežádali!“
THE OBSERVERS WERE NOT ALLOWED INTO THE COUNTING ROOMS. I WON THE ELECTION, GOT 71,000,000 LEGAL VOTES. BAD THINGS HAPPENED WHICH OUR OBSERVERS WERE NOT ALLOWED TO SEE. NEVER HAPPENED BEFORE. MILLIONS OF MAIL-IN BALLOTS WERE SENT TO PEOPLE WHO NEVER ASKED FOR THEM!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 7, 2020
Twitter dodává, že to je sporné tvrzení. Pravda nicméně je, že se předtím nestalo, aby takové množství voličů obdrželo nevyžádané volební lístky. Při normálním způsobu volby u uren (resp. počítačů) nejsou potřeba, standardně si občané museli o lístky pro poštovní či předčasnou volbu zažádat. Kvůli pandemii teď pár států praxi změnilo a odeslaly je všem občanům.
A porážku odmítají přijmout i Trumpovi voliči. „Tohle ještě neskončilo! Tohle ještě neskončilo! Fake news!“ skandovali podle agentury AP lidé shromáždění u budovy Kapitolu ve státě Georgia. Podobná manifestace se konala také u sídla vedení státu Pensylvánie, přičemž podle zpravodaje televize CNN byl k vidění i transparent s nápisem „naštvaní vlastenci“.
„Nevěřím tomu, s čím tady přišla AP ohledně Bidena, obzvláště vzhledem ke všem nesrovnalostem, které tam nastaly,“ řekl deníku The New York Times (NYT) 75letý Larry Thompson z Texasu. Trumpova kampaň však zatím u soudů neuspěla s žádným ze svých tvrzení o nekalostech při sčítání hlasů, zatímco média postupně vyvracela další a další dezinformace přicházející z republikánského tábora. „Já s tím hodnocením nesouhlasím,“ reagoval Thompson na výsledek, který kromě AP ohlásily i televizní stanice CNN, Fox News nebo NBC.
Prezidentovi příznivci proti údajným podvodům protestovali i v Arizoně nebo v americkém hlavním městě. Ve Washingtonu jeden z účastníků mával cedulí s nápisem „zastavte krádež“, což je heslo propagované v posledních dnech na sociálních sítích prezidentovými spojenci.
Někteří Trumpovi voliči vyjadřují názor, že bitva o Bílý dům ještě není u konce. „Nemyslím si, že je v tuto chvíli souboj ukončený. Myslím, že se dějí nějaké lumpárny,“ řekl agentuře AP Paul Petrillo ze státu Pensylvánie. Má za to, že by měl zasáhnout americký nejvyšší soud, ačkoli něco takového je možné pouze za velmi specifických okolností.
Stoupenci prezidenta se na některých místech dostávali do kontaktu s oslavujícími příznivci bývalého viceprezidenta Bidena. Jistá žena ze státu New Hampshire si po jedné takové interakci stěžovala na vulgární projevy z druhé strany. „Říkala jsem si: 'To jako vážně?' To si mohli odpustit,“ řekla NYT 48letá Jodi Lavoieová-Carnesová. Na adresu Bidena dodala: „Teď jste zvolený, tak je zklidněte.“
Dost už bylo drahošovské politické korektnosti.