Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

„Vyhrál jsem,“ trvá na svém zlomený Trump a svolal právníky. Cestou z golfu se stavil na svatbě

Aktualizováno -
7. listopadu 2020
23:25
Autor: ČTK, trm - 
7. listopadu 2020
22:55

Americký prezident Donald Trump dál odmítá přijmout porážku  ve volbách, i když už všechna respektovaná média predikují vítězství demokratického kandidáta a Joeu Bidenovi chodí gratulace ke zvolení z celého světa. Ve chvíli, kdy agentura AP oznámila jeho porážku, byl Trump na golfu. Po návratu do Bílého domu ho fotoreportéři zastihli tak, jak ho veřejnost nezná - bez suverénního výrazu, se sklopenou hlavou. Podle amerických médií už s právníky řeší, jak dál postupovat. A smutek, rozhořčení a nedůvěru ve výsledek volby neskrývali ani jeho příznivci. Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali prezidentova tvrzení o volebních podvodech.

Bez energie a obvykle suverénního postoje a shrbený. Tak vypadal nejmocnější muž světa po návratu z golfu, jen pár desítek minut poté, co média přinesla klíčový odhad a vítězství přiřkla kandidátovi demokratů Bidenovi. O porážce se dozvěděl na greenu ve Sterlingu ve státě Virginie.

Cestou zpátky narazil na probíhající svatbu. S nevěstou a několika družičkami se vyfotil a prohodil v dobrém rozmaru pár slov. „Mládí, nádherné mládí,“ usmíval se na svatebčany. Někdo z přítomných to natočil na video. O výsledcích voleb se nezmínil.

Po návratu do Bílého domu ho reportéři zachytili s bílou kšiltovkou, jen jednou mávnul a zašel dovitř. Podle amerických komentátorů teď úřadující hlava státu neplánuje žádné veřejné vystoupení a s právníky chce ladit postup k napadení výsledků. Trump tak reagoval jen na twitteru, kde zdůraznil, že získal přes 71 milionů hlasů. A znovu prohlásil, že vyhrál, a opět psal o údajných podvodech.

„Pozorovatelé nebyli vpuštění do sčítacích místností. Vyhrál jsem volby, dostal jsem 71 000 000 platných hlasů. Děly se špatné věci, které naši pozorovatelé nesměli vidět,“ tweetuje Donald Trump. „Nikdy se to předtím nestalo. Miliony poštovních hlasovacích lístků byly odeslány lidem, kteří o ně nežádali!“

Twitter dodává, že to je sporné tvrzení. Pravda nicméně je, že se předtím nestalo, aby takové množství voličů obdrželo nevyžádané volební lístky. Při normálním způsobu volby u uren (resp. počítačů) nejsou potřeba, standardně si občané museli o lístky pro poštovní či předčasnou volbu zažádat. Kvůli pandemii teď pár států praxi změnilo a odeslaly je všem občanům.

A porážku odmítají přijmout i Trumpovi voliči. „Tohle ještě neskončilo! Tohle ještě neskončilo! Fake news!“ skandovali podle agentury AP lidé shromáždění u budovy Kapitolu ve státě Georgia. Podobná manifestace se konala také u sídla vedení státu Pensylvánie, přičemž podle zpravodaje televize CNN byl k vidění i transparent s nápisem „naštvaní vlastenci“.

„Nevěřím tomu, s čím tady přišla AP ohledně Bidena, obzvláště vzhledem ke všem nesrovnalostem, které tam nastaly,“ řekl deníku The New York Times (NYT) 75letý Larry Thompson z Texasu. Trumpova kampaň však zatím u soudů neuspěla s žádným ze svých tvrzení o nekalostech při sčítání hlasů, zatímco média postupně vyvracela další a další dezinformace přicházející z republikánského tábora. „Já s tím hodnocením nesouhlasím,“ reagoval Thompson na výsledek, který kromě AP ohlásily i televizní stanice CNN, Fox News nebo NBC.

Prezidentovi příznivci proti údajným podvodům protestovali i v Arizoně nebo v americkém hlavním městě. Ve Washingtonu jeden z účastníků mával cedulí s nápisem „zastavte krádež“, což je heslo propagované v posledních dnech na sociálních sítích prezidentovými spojenci.

Někteří Trumpovi voliči vyjadřují názor, že bitva o Bílý dům ještě není u konce. „Nemyslím si, že je v tuto chvíli souboj ukončený. Myslím, že se dějí nějaké lumpárny,“ řekl agentuře AP Paul Petrillo ze státu Pensylvánie. Má za to, že by měl zasáhnout americký nejvyšší soud, ačkoli něco takového je možné pouze za velmi specifických okolností.

Stoupenci prezidenta se na některých místech dostávali do kontaktu s oslavujícími příznivci bývalého viceprezidenta Bidena. Jistá žena ze státu New Hampshire si po jedné takové interakci stěžovala na vulgární projevy z druhé strany. „Říkala jsem si: 'To jako vážně?' To si mohli odpustit,“ řekla NYT 48letá Jodi Lavoieová-Carnesová. Na adresu Bidena dodala: „Teď jste zvolený, tak je zklidněte.“

Video Biden zvolen prezidentem: Bouřlivé oslavy Američanů v ulicích - Reuters

Ksel ( 8. listopadu 2020 20:04 )

Dost už bylo drahošovské politické korektnosti.

Ksel ( 8. listopadu 2020 20:01 )

Trump má v podstatě pravdu, loutkovodičům Bidena se zřejmě podařil kolosální volební podvod. Ukazuje se, že korespondenční volby poskytují mimořádně velký prostor pro volební machinace. Vítězství Bidena je prohrou demokracie a vážným otřesením víry světové veřejnosti v americký právní systém.

dylina ( 8. listopadu 2020 18:13 )

No tak si zvolili, koho si zvolili.
My nakonec taky. Takže radši držte hubu.

e.lesanova ( 8. listopadu 2020 17:58 )

Rozmáhá se nová forma "demo­kraci­e"..­.všich­ni zúčastnění kandidáti se snaží volby cinknout a ten, kterému se to zdaří méně, se prohlásí vítězem....to si dnes Drahoš musí rvát i nehty

iFender ( 8. listopadu 2020 17:55 )

Mam hodne znamych cechu v USA vsichni jsou pro Trumpa.Namatkou delali v Ohio kampan pro Trumpa.Samozrejme ,ze jsou zklamani.Nemouhou pochopit jak muze zvitezit clovek co podporuje rasismus na ruby,­rabo­vani,­zlodej­ny,ni­ceni privat.a statniho majetku,ma pedofilni sklony,trpi lehkou demenci(nepoznava a plete si lidi)podporuje Antifu a neomarxisticko-neoliberalni ksindl(Gesindel).

Zobrazit celou diskusi
Další videa