Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Navalný byl novičokem „zamořen“: Jed na kůži, v krvi, moči a lahvi. A záhadný vzkaz

Aktualizováno -
4. září 2020
16:05
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. září 2020
16:01

Vůdce ruské opozice a jeden z největších kritiků prezidenta Vladimira Putina Alexej Navalnyj měl stopy látky ze skupiny novičok na kůži, v krvi a moči. Podle německého deníku Der Spiegel o tom na uzavřeném setkání informoval státní tajemník ministerstva obrany Gerd Hoofe. O otravě Navalného se tento týden rozpovídal také britský policista Nick Bailey, který zasahoval u případu kolem bývalého dvojitého agenta Segreje Skripala. Ten byl rovněž otráven novičokem a Bailey se se zbytky látky dostal do kontaktu, informovala televize CNN.

Uzavřené setkání, kterého se Hoofe účastnil, probíhalo se zástupci německého parlamentu. Státní tajemník během něj uvedl, že i když byly stopy novičoku na těle Navalného malé, výsledky testů jsou dostatečné průkazné na to, aby bylo možné tvrdit, že byl otráven.

Podle Der Spiegel byly stopy jedu navíc nalezeny i na lahvi, kterou měl Navalný u sebe, když cestoval. Předpokládá se, že z ní pil poté, co látku pozřel.

Opozičníka řeší i Johnson

Ve středu 2. září německá vláda potvrdila, že Navalnyj byl otráven novičokem. „Byl to Putin,“ napsala na twitteru Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, stejného názoru jsou i další jeho spolupracovníci. Evropští lídři volají po vyšetřování a plné spolupráci Moskvy.

„Je nehorázné, že proti Alexeji Navalnému byla použita chemická zbraň. V Británii jsme z první ruky viděli smrtící účinky novičoku. Ruská vláda musí vysvětlit, co se panu Navalnému stalo, budeme spolupracovat s našimi mezinárodními partnery a zajistíme, aby bylo dosaženo spravedlnosti,“ rozohnil se na twitteru britský premiér Boris Johnson. Právě na jeho slova reagoval Bailey, který u zásahu byl.

V Británii novičok zabíjel

„Je toho, tolik, co bych rád v souvislosti s tímto tweetem řekl, ale nemůžu,“ napsal Brit. Byl to právě on, kdo v březnu 2018 zasahoval u otravy Skripalových a následně sám skončil v nemocnici. „Spravedlnost by byla moc pěkná. Ale skutky jsou důležitější než sliby,“ přidala se jeho žena Sarah Baileyová. „Už je to 2 a půlroku od útoku v Salisbury a zatím nebylo dosaženo žádné spravedlnosti, ani pro Dawn (poz. redakce – Sturgessovou, která na následky otravy novičokem zemřela), ani pro Skripalovy, Charlieho (poz. red. Rowley, partner Sturgessové), ani pro nás. A teď se to stalo znovu,“ navázala.

„Zdá se, že viníci nebudou potrestání. Vláda dělá dobře, že jejich akci odsoudila, ale za 2 a půl roku na to třeba zapomenou? Alespoň tak to přijde nám,“ dokončila Baileyová. Ve svém příspěvku připomněla osud Dawn Sturgessové (†44), jejíž přítel našel parfémovou lahvičku, kterou ruští agenti použili k útoku na Skripalovy a ve které byly zbytky toxinu. V domnění, že jde o voňavku, si jed nastříkala na zápěstí. Otravě bohužel podlehla. Charlie Rowley, její partner, Bailey i Skripalovi přežili.

Skripalovi byli po propuštění z nemocnice převezeni na „tajné a bezpečné místo“, kde pokračují ve svém zotavení. Rekonvalescence po dvou letech pokračuje i u Baileyho a Rowleyho. Britská vláda má podle všeho dost důkazů na to, aby z útoku obvinila dva ruské agenty rozvědky GRU, kteří se v té době pohybovali v Salisbury.

Rusko popírá vinu v případě Skripala i Navalného

Za útokem na Skripalovy stojí ruští agenti Anatolij Čepiga (alias Ruslana Boširova) a Alexandr Miškin (alias Alexandra Petrova). Kauza Skripal vyvolala diplomatickou roztržku mezi Velkou Británií a Ruskem, vyústilo to ve vyhoštění diplomatů reprezentující země. Na stranu Britů se přidali jejich spojenci včetně Česka a následovali jejich příkladu a vyhostili některé ruské diplomaty. Moskva stále popírá svou účast na Skripalově otravě.

Obdobná reakce se očekává i nyní. Navalnyj zkolaboval minulý měsíc při návratu letadlem ze Sibiře do Moskvy. Nejdřív byl hospitalizován v Omsku, kde lékaři tvrdili, že laboratorní testy žádné stopy otravy či nějaké toxické látky neprokázaly. Pak byl převezen do německé metropole. Stejně jako v případu Skripalových Kreml odmítá zodpovědnost za otravu Navalného.

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá. - Reuters

Menhira ( 7. září 2020 18:23 )

Co to je za divadlo? Úlně "pitomí ruští lékaři" v Omsku, kde mu zachránili život, si vůbec nevšimli, že je celý potřísněn Novičokem, že láhev, kterou má je také od Novičkoku, no prostě úplný paka..... Tomu snad už nemůže ani nikdo věřit. Je to zase jen divadlo kvůli Bělorusku a už se náhle nám Navalnyj po velkém divadle probouzí a mluví ...... To si fakt myslí, že jsme všichni tak blbí?

Zvonik54 ( 5. září 2020 23:50 )

Když Navalný manipuluje s Novičokem, má si na tu manipulaci vzít ochranné pomůcky: Rukavice, ochranný oděv a masku. Aspoň by se mu to nedostalo na tělo a na sliznice. - Trouba jeden!

PPP150W ( 5. září 2020 18:21 )

Netřeba zvedat ukazovák. Já přece netvrdím, že jsou USA a Rusko bůhví jací kamarádi. Ale dialog o tak závažné věci, jako je jaderné zbrojení vést mohou a řekl bych, že dokonce musí. Je to jediný bezpečný způsob konfrontace. Jakýkoli jiný je ohrožením lidstva a to si musí uvědomovat i takoví kohouti, jako jsou Trump s Putinem. No, i dyž Trump je spíš kačer. A myslím, že vyšetřování má velký poteciál zbavit Rusko podezření. Otázkou je na co. Chování Moskvy však opravdu nenasvědčuje tomu, že by v tom tentokrát měli prsty, ale zároveň disponuje informacemi, které naznačují, že o otravě Navalného ví víc, než oficiálně připouští.Co se týče Putina, chtěl jsem spíš naznačit jeho neobvykle kladný vztah k židům, nikoli jeho původ. Zde se koketuje s myšlenkou, že jeho otec byl Veps.

PPP150W ( 5. září 2020 13:20 )

Ač váš oponent musím přiznat, že na tom, co píšete něco je. Trump se skutečně dal slyšet, že se mu moc nezdají laboratorní výsledky zveřejněné německou vládou a to i přes to, že k nim došla přísně tajná laboratoř Bundeswehr Institute of Pharmacology and Toxicology v Mnichově, která tyto výsledky oznámila a která pracuje především pro NATO. Dalo by se to vysvětlit mimo jiné tím, že právě probíhají americkoruské rozhovory o kontrole jaderných zbraní a to je pro Trumpa jistě daleko důležitější, než Navalnyj. Trump si očividně nechce Putina popudit proti sobě zrovna nyní. Ohledně vlastní otravy se objevily teorie, že za nimi stojí Navalného blízcí spolupracovníci, kteří se rozhodli Navalného "vytěžit" do dna, osočit Rusko a zároveň zaujmout Navalného pozici. Je však zvláštní, že Rusové patrně dobře věděli, že Navalnyj byl otráven, protože žádali aby letadlo z Německa bylo vybaveno biohazard boxem a doprovod hasičů a umožnili jeho převoz po pouhých dvou dnech po otravě. Vše tak nasvědčuje tomu, že Navalného chce Rusko spíš zachránit, než mrtvého a to z jediného důvodu. Pokud by se tyto spekulace potvrdily, a uzdravený Navalný by do toho mohl vnést světlo, byla by to zdrcující rána pro opozici, která by tvrdě otřásla důvěrou jejich stoupenců. Není také tajemstvím, že všichni blízcí kolem Navalného jsou židé. Ale to ostatně Putin rovněž.

PPP150W ( 5. září 2020 13:01 )

Nevím to zcela přesně, ale tuším, že atropin ač sám jed, se používá právě při léčbě otrav nervově paralytickými látkami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa