Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Testy u Navalného potvrdily otravu. Jméno jedu lékaři hledají, Moskva vše odmítá

Aktualizováno -
24. srpna 2020
20:05
Autor: ČTK - 
24. srpna 2020
16:45

V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě, konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Dnes to oznámila berlínská klinika Charité, která o Navalného pečuje. Navalnyj je nyní na jednotce intenzivní péče a je nadále udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není, uvedli berlínští lékaři. Ruští lékaři, kteří měli Navalného v péči v Omsku, zjištění berlínské kliniky podle tiskových agentur odmítli.

„Klinické nálezy nasvědčují na intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa,“ uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení. „Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích,“ dodala Charité.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít jen včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

Látky ze skupiny inhibitorů cholinesteráz mají přitom také lékařské využití, používají se při léčbě lehčích a středních forem demence, například Alzheimerovy choroby.

Může trpět trvalými následky

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů v Omsku. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu. Vedoucí toxikologie omské nemocnice Alexandr Sabajev dnes agentuře Interfax k poznatkům berlínské kliniky řekl, že i v Omsku byly provedeny testy na přítomnost inhibitorů cholinesterázy v Navavalného organismu, ale zjištěny nebyly. „Prověřovali jsme široké spektrum narkotických, syntetických látek, psychodelik a léčivých látek, včetně inhibitorů cholinesterázy, ale výsledek byl negativní,“ prohlásil. U Navalného se podle něj ani nevyskytovaly specifické příznaky otravy těmito látkami.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava.

Merkelová: Rusko musí kolaps vysvětlit

Moskva musí plně a nade vší pochybnost vyšetřit okolnosti zdravotního kolapsu Navalného. Ve společném prohlášení to dnes uvedli německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas.

„Viníci musí být vypátráni a musí se zodpovídat,“ zdůraznili Merkelová s Maasem. „Doufáme, že se pan Navalnyj bude moci brzy plně zotavit,“ dodali.

Německá vláda až do dnešního prohlášení berlínské kliniky Charité, kde je Navalnyj léčen, otravu jako důvod jeho zdravotních problémů nevylučovala, zároveň ale uvedla, že chce vyčkat na zjištění lékařů.

levicove-smegma ( 27. srpna 2020 19:45 )

To říkal tvůj Hitler o našem pohraničí přesně také tak, že tam odjakživa žili němci a tudíž že to Hitlerovi patří. Jako Krym Putinovi.

levicove-smegma ( 26. srpna 2020 19:48 )

Vy němci jste hnisem celé Evropy.

levicove-smegma ( 25. srpna 2020 19:55 )

Hitler nejdříve zabral naše pohraničí, protože tam žili jeho Němci.
Putin nejdříve zabral Krym, protože tam žijí jeho Rusové.
Hitler potom zabral celou naší republiku.
Pokračování bude brzy.

PPP150W ( 25. srpna 2020 18:40 )

Příspěvky vám nemaže Lukašenko, ale Alzheimer.

hubaucpanakoblihou ( 25. srpna 2020 17:46 )

Vida, jak náš knědý komouš kličkuje

Zobrazit celou diskusi
Další videa