Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Biden čelí kritice: Svůj proslov prý opsal od kanadského politika. A nepodváděl poprvé

Autor: Darina Jíchová - 
24. srpna 2020
22:02

Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Joe Biden (77) čelí kritice, jeho 25minutový proslov, který chválili politologové i novináři, podle Kanaďanů až nápadně připomínal jeden z posledních dopisů kanadského politika a někdejšího lídra levicové strany Jacka Laytona (†61), informoval deník Daily Mail.

„Láska je lepší než hněv. Naděje je lepší než strach. Optimismus je lepší než beznaděj,“ to je citace z jednoho z posledních dopisů, které po sobě zanechal kanadský politik Layton, který od roku 2003 až do své smrti v roce 2011 stál v čele Nové demokratické strany (NDP). „Láska je silnější než nenávist. Naděje je silnější než strach. Světlo je silnější než temnota,“ to je část Bidenova projevu ze sjezdu demokratů, kde oficiálně přijal nominaci na prezidenta USA.

Není to první obvinění z plagiátorství

I když Bidenovy a Laytonovy výroky nejsou zcela totožné, řada Kanaďanů na twitteru upozornila na to, že Bidenova slova až nápadně připomínají Laytonovy dopisy. „S veškerou úctou, Joe, jestli chcete citovat kanadského lídra NDP Jacka Laytonova, aspoň ho zmiňte,“ objevilo se v komentářích na twitteru.

Navíc to není poprvé, kdy byl Biden obviněn z plagiátorství, už v roce 1987, když se poprvé ucházel o prezidentské křeslo, čelil kritice za kopírování cizích výroků do svých projevů bez toho, aby uváděl autory. To vedlo k tomu, že boj o Bílý dům vzdal. V roce 1987 „opisoval“ od tehdejšího lídra britských labouristů Neila Kinnocka. Právě z tohoto důvodu lidé z Bidenovy kampaně instalovali antiplagiátorský program, který je vyšel na téměř 100 tisíc korun.

Biden „vykradl“ i Kennedyho

Stížnosti Kanaďanů vedly řadu investigativních novinářů k tomu, aby prošli Bidenovy staré proslovy a zjistili, do jaké míry si v nich demokratický kandidát „půjčoval“ slova jiných. Podle listu San Jose Mercury News v 80. letech do jedné své řeči zařadil výrok senátora Roberta F. Kennedyho bez toho, aby zavražděného senátora zmínil, bez uvedení rovněž citoval bývalého amerického viceprezidenta Huberta Humphreyho mladšího.

„Jediné, co jsem tehdy měl říct, bylo: Jak řekl Kinnock, ale neřekl jsem to. To byla moje chyba, ničí jiná,“ uvedl ke skandálu z roku 1987. Další obvinění z plagiátorství přišlo například i loni při projevu o adaptačním plánu na změnu klimatu, kde si Biden popletl své zdroje. Toho se okamžitě chopil jeho sok, současný prezident USA Donald Trump.

„Obvinění z plagiátorství proti ospalému Joe Bidenovi jsou velký problém, ale věřím, že ho zkorumpovaná média zachrání,“ napsal tehdy na svém twitteru Trump. Biden ani lidé z jeho kampaně se zatím nevyjádřili k nejnovější kritice za plagiátorství.

denisz ( 26. srpna 2020 18:11 )

Jestli se do čela za demokraty postavil tento
slabý kandidát Biden se svoji kontraverzní
víceresidentkou, tak Trump může být klidný,
že to u normálních Američanu vyhraje. Začne
ovšem pozdvižení jako u nás, když Zeman jen
zvítězil nad slabším protikandidátem.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud