Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kim Čong-un je v kómatu? Nové zvěsti o špatném stavu diktátora KLDR a sestra u moci

Autor: ČTK, simao, Darina Jíchová - 
24. srpna 2020
07:13

Diktátor Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí to alespoň jihokorejský diplomat Čang Song-min. Zvěsti o Kimově nahnutém zdraví jsou zpět. Že není vše v pořádku, mělo naznačit už to, že Kim nedávno zařídil posílení moci své sestry Kim Jo-čong, které prý předal nové pravomoci. 

Kim Čong-un „je v kómatu a jeho sestra je připravena převzít kontrolu“ nad Severní Koreou, tvrdí podle britského Daily Mailu jihokorejský diplomat, Čang Song-min. Oficiální zprávy z KLDR však nadále chybí. Diplomat z Jižní Koreje však uvedl: „Posoudil jsem, že je v kómatu, ale jeho život neskončil.“

Kim opakovaně v ústraní

Zvěsti o Kimově špatném zdravotním stavu se přitom za poslední rok několikrát opakovaly. Nejednou se totiž Kim odebral na delší dobu do ústraní, o příčinách pak mlčela i oficiální severokorejská státní agentura, která obvykle přináší řadu snímků a záběrů Kimových „úspěchů“. 

Sestra dvojkou po Kimovi

Podle jihokorejských médií je nyní skutečně na vzestupu hvězda 33leté sestry diktátora Kim Jo-čong. Žena, která se svým bratrem strávila několik let na studiích ve Švýcarsku, nechyběla v minulosti ani na Kimových významných setkáních s prezidentem USA Donaldem Trumpem či čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

I když je však nyní de facto dvojkou v hierarchii KLDR (Kim bratra nemá), za oficiální nástupkyni zatím dle všeho jmenována nebyla.

„Nebyla vytvořena úplná struktura posloupnosti, Kim Jo-čong se ale dostává do popředí, protože vakuum nelze udržovat po delší dobu,“ uvedl diplomat.

Kim Čong-un se na delší dobu odmlčel i letos v květnu, kdy se objevil při slavnostním otevření továrny na hnojivo.

Experti o Kimově kómatu: Jsou to dohady

Zvěsti o špatném zdravotním stavu Kim Čong-una jsou jen dohady, shodují se analytici a odborníci na KLDR. „Zdroje těchto informací jsou dost pochybné,“ komentoval expert na Severní Koreu pro BBC Alistair Coleman. „Bývalý zaměstnanec jihokorejské vlády odkazující na nejmenovaný zdroj z Číny, který tvrdí, že dosavadní Kimovy výstupy na veřejnosti jsou podvrhy. Mě tedy nepřesvědčily,“ napsal Coleman na twitteru.

„Jsou to náhodné spekulace s pražádnými zdroji,“ přidal se profesor John Delury z Univerzity Jonse. „Kim se za posledních 30 dní desetkrát objevil na veřejnosti,“ doplnil Jeffrey Lewis, šéf univerzitního programu o nešíření jaderných zbraní ve východní Asii na univerzitě v Monterey. Je to podle něj Kimova obvyklá srpnová aktivita.

Nejasnosti i kolem koronaviru

Nejasné jsou pak zatím i dopady pandemie koronaviru v zemi. KLDR dlouho dementovala, že by vůbec měla nějakého nakaženého. Až začátkem srpna se objevily informace o prvním podezřelém a tisících lidí v karanténě ve městě Kesong.

„I když v KLDR zatím nemuselo dojít k větší epidemii, je pravděpodobné, že značný počet jejích obyvatel se již nakazil,“ tvrdí Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení, sídlícího v jihokorejském Soulu. 

Video  „KLDR musí podniknout věrohodné kroky." Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde  - Markéta Volfová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

PPP150W ( 26. srpna 2020 16:09 )

Víte dámo, ono je to trochu jinak. O mně si můžete myslet a psát co chcete a každému, vč. mě je to naprosto jedno. Ale opravdu vážně byste se měla zamyslet především sama nad sebou. A můžete začít například tím, že se opravdu vážně zamyslíte nad tím, proč jsem vám zkopíroval všechny vaše příspěvky. Ale nepůjde to pokud na to budete pohlížet jako na útok na vaši osobu. Všechny mé ostatní "jízlivosti" jsou jen reakcí na váš způsob komunikace. Od něj se totiž všechno odvíjí a zřetelně zrcadlí vaši letoru. A z ní vaše okolí jistě nadšením nejásá.

PPP150W ( 25. srpna 2020 18:48 )

No když to tvrdíte...a kdo to vlastně je, ten PPW? Nějaký váš nepovedený příbuzný?

PPP150W ( 25. srpna 2020 18:44 )

Je jen váš problém kdo si vás porobil. Ve vašem případě frau Merkel, kterou jste si sami zvolili.

PPP150W ( 25. srpna 2020 15:14 )

Za vaši poslední větu jsem vám vděčný a doufám, že se toho budete držet. Zbytek příspěvku jako vždy nestál za nic. Ženy opravdu dokáží dělat více věcí najednou, ovšem netýká se to ani zdaleka všech a obvykle tomu také odpovídá kvalita odvedené práce, takže trochu nechápu, proč tuto vlastnost zmiňujete zrovna vy. Moudrý člověk dělá jednu věc, zato precizně. Přeji hezký den.

manunu ( 25. srpna 2020 12:46 )

9vox9: Ještě nezvoní, nový školní rok začíná až příští úterý. Pracovní morálka nám nechybí, přípravy zvládáme. Teď ještě studujeme opatření týkající se nákazy Covid-19. Co vaše pracovní morálka? Asi nic moc.

Zobrazit celou diskusi