Atentátník z Bostonského maratonu unikne trestu smrti. Soud nařídil nové jednání

Aktualizováno -
31. července 2020
23:23
Autor: ČTK - 
31. července 2020
22:27

Americký federální odvolací soud v pátek zrušil trest smrti pro Džochara Carnajeva, který byl odsouzen za útok na Bostonský maraton v dubnu 2013, při kterém zemřeli tři lidé a přes 260 dalších bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters.

Útok připravil Džochar Carnajev spolu se svým starším bratrem Tamerlanem. Sourozenci čečenského původu v USA žili několik let. V cíli mezinárodního bostonského maratonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v pytlích. V důsledku výbuchů zemřeli tři lidé včetně osmiletého chlapce a 264 osob bylo zraněno.

Tamerlan byl o několik dní později zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn, dopaden a později odsouzen. Carnajev po zatčení prohlásil, že se necítí být vinen a že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

Federální porota v roce 2015 rozhodla, že Carnajev je vinen ve 30 bodech obžaloby a později, že mu přísluší trest smrti za nastražení bomby, která zabila osmiletého chlapce a 23letou čínskou studentku. Druhá bomba umístěná Tamerlanem usmrtila 29letou provozní restaurace.

Vězení s nejvyšší možnou ostrahou

Odvolací soud body, v nichž byl Carnajev odsouzen, potvrdil, ale nařídil, aby se konal nový soud, kde by se rozhodovalo jen o výši trestu. Carnajevův právník nové rozhodnutí federálního soudu podle Reuters nekomentoval.

Soudkyně O. Rogeriee Thompsonová v novém posudku uvedla, že soudce pochybil ve výběru poroty, jelikož nezajistil, aby její členové nebyli ovlivněni publicitou, kterou případ měl ještě před začátkem soudu. Dále soudkyně uvedla, že všudypřítomné zprávy po útoku zahrnovaly „mrazivé“ fotografie a videa Carnajeva a jeho bratra s batohy a zraněných a zabitých blízko cílové čáry. Soudkyně zdůraznila, že Carnajev stráví zbytek života za mřížemi s tím, že jedinou otázkou je, zda bude popraven. Carnajev je zadržován ve Florence v Coloradu ve věznici s nejvyšší možnou ostrahou, která si vysloužila přezdívku Alcatraz Skalistých hor.

Rodiče osmiletého chlapce, který při útoku zemřel, v roce 2015 vyzvali ministerstvo spravedlnosti, aby neusilovalo o trest smrti v případě Carnajeva, jelikož by to podle nich prodloužilo jejich utrpení.

Carnajev v den svého odsouzení přiznal vinu. „Je mi líto životů, které jsem vzal, utrpení, jež jsem vám způsobil, škod, kterých jsem napáchal, nenapravitelných škod,“ řekl. „Pokud jsou jakékoliv pochybnosti, jsem vinen z toho útoku spolu se svým bratrem,“ řekl.

denisz ( 1. srpna 2020 11:37 )

Vypadá dobře ten adolescentní terorista z pomocné
islámské školy, co prožíval, vlastní vinou. nicotný
zbytečný život. Po teroristickém útoku si to ale
užije v posmrtném ráji s panami. To blbečkovi aspoň
imám namluvil. Hodně zvrhle ujetý, ale lidi nejsou
dokonalý. Mohli by se aspoň snažit. . .

Schlafenberg ( 1. srpna 2020 10:02 )

Přeci nemůžou popravit muslima. To by byl nelidský rasismus.

offline ( 31. července 2020 23:06 )

Kočner taky dobře ví, k čemu jsou odvolací soudy....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud