Terorista (†20) z Londýna schvaloval popravy a znásilnění. Přítelkyni naváděl zabít rodiče

Aktualizováno -
3. února 2020
13:39
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
3. února 2020
12:51

Nedělní teror v Londýně má na svědomí dvacetiletý Sudesh Amman, který v nákupní ulici v jižní části města nožem napadl několik lidí, 3 zranil. Jeho řádění ukončila policie, která Ammana zastřelila. Útočník a islamistický fanatik byl před několika dny propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za teroristické trestné činy. Útokem noži byl fascinován už jako teenager, svou přítelkyni dokonce naváděl k tomu, aby zabila vlastní rodiče. Amman uznával znásilnění a věřil, že nevěřící by měli být zabíjeni – nejlepší metodou podle něj je poprava setnutím hlavy, uvedl list Daily Mail. ISIS se dnes přihlásil k zodpovědnosti za nedělní útok prostřednictvím propagandistické agentury Amak, ta ale žádné důkazy pro své tvrzení neposkytla. 

Amman byl před svým útokem na svobodě jen pár dní, mladík byl z vězení automaticky propuštěn poté, co si odseděl polovinu ze svého trestu. V prosinci 2018 byl odsouzen za teroristické trestné činy jako příprava útoku, držení a šíření materiálů na sestavení bomby apod. Při čtení rozsudku se podle svědků tehdy smál, mával na bratra a matku a při příchodu soudce se odmítl postavit.

Mladík snil o mučednické smrti

Už v té době osmnáctiletého Ammana objevili vyšetřovatelé jeho deník, do kterého si poznamenal svoje „životní cíle“. Patřily mezi ně body jako „zemřít jako mučedník“ nebo „dostat se do ráje“, podstatnou část jeho deníku tvořily jeho plány na útok s nožem. Svou přítelkyni rovněž naváděl, aby zabila své rodiče, a pokoušel se radikalizovat své mladší bratry (11 a 15). Jednomu z nich se svěřil, že se chce „vyhodit do vzduchu“.

Mladík byl přímo posedlý noži, při přípravě na útok si koupil vojenský nůž a vzduchovku. Z internetu si stáhl hned několik dokumentů s technikami, jak „zabít protivníka“ a jak způsobit co nejvážnější zranění. Ve složce měl uloženou i bojovou příručku amerických mariňáků, kde jsou popsány techniky boje na blízko, včetně fotografií, kam bodnout, aby u oběti došlo k rychlé ztrátě vědomí a smrti.

K atentátu nabádal i přítelkyni

Mladík byl vyznavačem doktríny teroristické organizace Islámský stát (ISIS), kterou podle vlastních slov považoval za „to nejlepší, co se islámu přihodilo“. Své přítelkyni před zatčením posílal videa brutálních poprav.

„Když nemůžeš sestavit bombu, protože tě rodina, přátelé nebo špioni sledují nebo podezřívají, použij nůž nebo molotovův koktejl nebo akustickou bombu nebo auto a zaútoč na turisty (křižáky), policii a vojáky (nepřátele islámu) nebo na západní ambasády v každé zemi na téhle planetě,“ vyzýval ji.

Amman se přítelkyni svěřil s tím, že by rád spáchal teroristický útok v severovýchodní londýnské čtvrti Queensbury. Řekl jí, že už má všechny informace o oblasti. „Byl uchvácen útoky nožem, v deníku se zmínil i o útoku kyselinou, chtěl ji stříkat z mopedu,“ uvedla prokurátorka Kelly Brocklehurstová.

K Ammanově zatčení došlo poté, co na zašifrovaném fóru sdílel snímek nože a dvou zbraní s vlajkou ISIS a větou v arabštině: „Ozbrojen a připraven, 3. dubna.“  Policie následně prohledala jeho byt, kde žil s matkou a 5 mladšími bratry, a objevila vzduchovku, nůž a návody na bombu, v počítači pak vyšetřovatelé našli další důkazy o jeho radikalizaci. Mladík například schvaloval znásilňování jezídek.

Sousedka: Býval normální

Tehdejší šéf protiteroristické jednotky popsal Ammana jako někoho „s urputným zájmem o násilí a mučednictví“. Mladíkova sousedka Savita Chímaníová (51) dodala, že Amannova matka se dodnes domnívá, že byl její syn mylně odsouzen. „Býval to normální kluk, nic nenasvědčovalo radikalizaci. Neměl žádná sociální média a nic,“ prohlásila Chímaníová, Amman byl spolužák jejího syna.

Britská policie provádí domovní prohlídky v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku v Londýně. Policie od rána provádí domovní prohlídky v ubytovně na jihu Londýna, kde útočník bydlel, a ve městě Bishop's Stortford v hrabství Hertfordshire severně od metropole. „Zatím nebyl nikdo zatčen a vyšetřování pokračuje,“ uvedla policie v prohlášení. Premiér Boris Johnson oznámil, že vláda v souvislosti s útokem předloží zákon, který by znemožnil předčasné propuštění odsouzených za terorismus.

„Předložíme zákon, který by ukončil systém automatického předčasného propuštění. Potíž ale je, jak jej aplikovat zpětně na skupinu lidí, kteří na něj nyní mají nárok,“ řekl Johnson. Podle analytičky stanice BBC Laury Kuenssbergové by příslušný návrh mohl ministr spravedlnosti Robert Buckland představit v Dolní sněmovně ještě dnes a o zákoně by pak poslanci rozhodovali ve zrychleném řízení.

Britské úřady si podle všeho byly Ammanovy nebezpečnosti vědomy, proto jej od propuštění z věznice sledovali příslušníci tajné služby a policie. Právě členové bezpečnostních složek v civilu také v neděli zakročili bezprostředně poté, co Amman nožem zaútočil a přímo na ulici jej zastřelili. Mladík měl v té době na sobě i atrapu výbušného zařízení.

Johnson: Rehabilitace extremistů je obtížná

Záchranáři po útoku zasahovali u tří zraněných lidí. Žena kolem padesátky byla po ošetření ještě v neděli propuštěna z nemocnice, další žena utrpěla lehké zranění kvůli sklu, které se vysypalo po střelbě. Nejvážněji zraněný je muž, který byl kvůli bodnému zranění v kritickém stavu, nyní je však už stabilizovaný.

Podle premiéra Johnsona je nutné, aby se vláda nyní zaměřila na zacházení s odsouzenými za terorismus. Nedělní útok je totiž už druhý za poslední měsíce. Loni koncem listopadu na mostě London Bridge zabil dva lidi útočník, který byl stejně jako Amman předčasně propuštěn z vězení. „Problém, který máme s převýchovou a rehabilitací lidí, kteří podlehnou islamismu, je ten, že jde o převelice obtížný a tvrdý úkol a může se to sice povést, ale těch úspěšných příkladů je velice málo, což musíme upřímně přiznat,“ řekl premiér.

ruda43 ( 6. března 2020 19:32 )

Ono je to těžký..Když potom vidíte volební výsledky tak vám připadá že lidi "tohle" chtějí..Bohužel..

ruda43 ( 6. března 2020 19:30 )

Protože političtí zmetci,kteří tohle dopustili,jsou moc dobře chránění..Zatím..

ruda43 ( 6. března 2020 19:27 )

Je ten terorista mrtvej?Je,takže v pořádku..

Jan Brandis ( 4. února 2020 08:37 )

Z Eu jste se dostali ale z tohodle se jen tak nedostanete.

karambol ( 3. února 2020 17:53 )

proč pořád neviné lidi proč nezapíchne nějakého politického zmetka který dovolí příjmat uprc­hlíky,­vrahy,­tero­risty,­znásil­nova­če aby vraždili občany EU!! co to je to je politiku terorismus vuči svým občanum oni je nechávají vraždit proč!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud