Novináře rozřezali, tělo se nenašlo. Vrahům Chášukdžího hrozí doživotí, rodina jim odpustila

Autor: ČTK - 
3. července 2020
11:02

V nepřítomnosti obžalovaných v pátek 3. července v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího. Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá v Turecku nejvyšší možný trest, což je doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána. Proces s podezřelými se konal také v Saúdské Arábii, kde pět lidí dostalo trest smrti a tři byli odsouzeni k trestům vězení.

Synové otcovým vrahům odpustili

Princovy spolupracovníky - poradce Saúda Kahtáního a bývalého náměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího - ale soud osvobodil. V procesu v Turecku jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě. Chášukdžího synové později vrahům odpustili, což umožní odklad výkonu trestu.

Jak napsala agentura AFP, i když může turecký soud vynést tresty doživotí, půjde spíše o symbolické gesto, protože nikdo z obžalovaných v zemi není.

Korunní princ s největší pravděpodobností o všem věděl

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabských představitelů. Panuje přesvědčení, že korunní princ bin Salmán o likvidaci přinejmenším věděl, pokud k ní sám nedal pokyn. To ale bin Salmán popřel.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Lidé po celém světě demonstrovali - dožadovali se spravedlnost pro zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.Lidé po celém světě demonstrovali - dožadovali se spravedlnost pro zavražděného novináře Džamála Chášukdžího. | Reuters

Šance na spravedlnost

Chášukdží si přišel na konzulát vyřídit doklady, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj čekala venku. Mezi důkazovým materiálem je i výpověď Cengizové, která podle AFP byla při zahájení procesu přítomna spolu se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva Agnes Callamardovou.

Erol Önderoglu z turecké sekce organizace Reportéři bez hranic považuje proces v Turecku za šanci, že se Chášukdžímu dostane spravedlnosti, jelikož saúdskoarabská justice podle něj selhala.

Novinářovo tělo se stále nenašlo

Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo a Cengizová doufá, že se při procesu vyjasní osud tělesných pozůstatků a prokážou důkazy proti vrahům. Ani ona nepovažuje proces v Saúdské Arábii za správně vedený a poukázala na to, že se konal v utajení a že rozsudky byly vyneseny bez udání jmen odsouzených.

wp3t ( 3. července 2020 12:30 )

Nejvíc mi na tomto případu zaujalo to odpuštění. Kam až to multikulti dospělo, když stejně jako v Saudské Arábii i v Evropě pozůstalí z rodiny po zavražděných dětech při teroristických útocích muslimů, odpouští vrahům, protože jim nic jiného nezbývá, proti multikulti se jít prostě nedá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud