„Zvířata, co zabírají naše města, vypalují kostely,“ Trumpův syn se tvrdě obul do demonstrantů

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
21. června 2020
16:33

Na předvolební mítink amerického prezidenta Donalda Trumpa do Tulsy v Oklahomě dorazil také jeho syn Eric s manželkou Larou. Trumpův syn se během setkání prezidentových stoupenců vyjádřil o protestech proti rasismu a policejní brutalitě, které v současné době zmítají Spojenými státy. Nepokoje vyvolalo zabití Afroameričana George Floyda (†46), který zemřel po brutálním zákroku bělošského policisty. Demonstrace pořádá hnutí Black Lives Matter (BLM), tedy Na životech černochů záleží, Eric Trump jejich účastníky označil „za zvířata“, uvedl list Daily Mail.

Eric Trump se na otcově mítinku rozohnil. „Jsou to zvířata,“ hřímal prezidentův syn před rozvášněným davem. Slíbil také, že Trump bude nadále „bojovat za Američany, ochrání náboženské svobody a Druhý dodatek Ústavy USA“, který Američanům zaručuje právo nosit zbraň. O demonstrantech uvedl, že zahanbují zemi a způsobují chaos.

Eric Trump: Tohle Američané nedělají

„Jsme to my, kdo udržuje morální struktury téhle země, protože když sledujete nesmysly v televizi, vidíte jen, jak ta zvířata zabírají města, jak vypalují naše kostely. Tohle není Amerika, tohle není, jak se Američané chovají,“ prohlásil Eric. Demonstrace probíhají v USA už čtvrtým týdnem, většina protestů je poklidná, ale došlo i na výtržnosti a rabování. Nejsou žádné zprávy o tom, že by demonstranti vypálili nějaký kostel, několik církevních budov ale bylo poškozeno.

Mezi nimi byl i například kostel naproti Bílému domu, kde hořelo. Hasiči ale oheň uhasili dříve, než mohlo dojít ke zraněním nebo škodě. Veřejnost Ericovy komentáře označila za necitlivé, zvláště proto, že Tulsa je místem masakru, kde v roce 1921 běloši zabili bohaté černošské rezidenty.

Prezidentův syn byl hojně kritizován hlavně na twitteru. „Jediné zvíře je tady on,“ napsal o Ericovi zpěvák Ricky Davila. Mítink v Tulse byl prvním setkáním Trumpových podpůrců od 2. března, kvůli pandemii koronaviru byly veškeré společenské akce včetně těch spojených s předvolební kampaní zrušeny. Přestože USA stále čelí koronaviru, Trumpovi fanoušci se podle Erica rozhodli „s nadšením zariskovat“ a přijít.

Prezident má demonstranty za maniaky

Před mítinkem o demonstrantech hovořil i prezident, označil je za „bandu maniaků“. V centru Tulsy se v noci na dnešek SELČ sešly stovky Trumpových odpůrců, kteří na některých místech zablokovali dopravu. Trump mluvil téměř dvě hodiny a k tématu protirasistických protestů se několikrát vrátil.

Americký prezident Donald Trump na mítinku v Oklahomě.Americký prezident Donald Trump na mítinku v Oklahomě. | ČTK / AP / Ian Maule

„Pokud získají moc demokraté, pak tady budou velet výtržníci a nikdo nebude v bezpečí,“ řekl. Podle něj je proto zvláště v této době potřeba hájit druhý ústavní dodatek, který Američanům zaručuje právo nosit zbraň. „Když vidíte na ulicích ty šílence, tak je sakra fajn, že máme zbraně.“

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu přišli, neměli navzdory doporučení zdravotnických úřadů nos a ústa zakryté rouškou. Tu dostali u vchodu do stadionu a většinou si ji nasadili. Také jim byla změřena teplota. V auditoriu pak ale velká většina lidí roušky opět sundala. Server BBC uvedl, že lidé u vstupu na stadion museli podepsat prohlášení, že za případnou nákazu koronavirem nenese odpovědnost Trumpův tým.

Video Expert o rasových nepokojích v USA: Trump by si mohl pohodlně nakráčet k znovuzvolení - Blesk TV

Templ ( 22. června 2020 21:43 )

Čistá pravda👍👍

kralovna-vsech-mori ( 21. června 2020 19:25 )

Je to smutné, ale má pravdu. Jenže tohle si nadrobili tou svojí svobodou a demokracií sami. A jdeme v jejich šlépějích. Menšina s náma taky pěkně točí. A u nás to je o to horší že je živíme. Mělo by zase platit, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

starypes ( 21. června 2020 18:34 )

Mladý Trump rozumem předčí tátu

ketller ( 21. června 2020 17:27 )

dobrý názor!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud