Trump znovu přestřelil. Twitter mu „zamázl“ falešné video s dětmi a hrubkami

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
19. června 2020
17:31

Společnost Twitter na své síti označila za manipulativní čtvrteční příspěvek amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž prezident sdílel video, na kterém černošské a bělošské dítě běží po chodníku. Do záběru je však vloženo falešné logo televizní stanice CNN s titulkem „Vystrašené batole utíká před rasistickým dítětem“, v němž je navíc pravopisná chyba. Účelem videa bylo obvinit „falešná média“, jak Trump často nazývá mimo jiné právě CNN, že šíří nepravdivé informace. Záběry použité ve videu přitom pocházejí ze zářijové reportáže CNN, která pojednávala o vřelých vztazích těchto dvou dětí.

„Problémem není Amerika, ale falešné zprávy,“ doplnil Trump ke sdílenému videu. Tenhle měsíc je to už potřetí, co si proti sobě poštval twitter. Ozval se také otec jednoho z chlapců na videu, Michael Cisneros, který sám minulý rok video zveřejnil, aby ukázal „dojemný okamžik uprostřed rasové nenávisti, která se šíří světem“.

„Neobrátí krásné a milující video v prostředek své nenávistné agendy,“ reagoval Cisneros na Trumpův příspěvek prostřednictvím facebooku. „CNN přinesla tento příběh, ale tak, jak se skutečně stal. Stejně tak CNN pravdivě informovala o vašem postoji k rasové diskriminaci (a o tom, jak si stojíte v předvolebním průzkumu). Pracujeme s fakty a vyzýváme vás, abyste dělal totéž, nesdílejte falešná videa, která vykořisťují nevinné děti. Buďte lepší!“ okomentoval mluvčí stanice CNN.

Na Trumpa si došlápl i Facebook

Není to jen Twitter, kterému s americkým prezidentem došla trpělivost. Společnost Facebook ze své stejnojmenné platformy odstranila reklamní příspěvek Trumpova týmu, který obsahoval symbol používaný nacisty za druhé světové války.

Trumpova kampaň zveřejnila na facebooku reklamní příspěvky, v nichž vystupovala proti organizaci Antifa, tedy Antifašistické akci. Tu prezident a jeho tým bez důkazů viní z rabování a násilností, které v posledních týdnech na některých místech provázely převážně pokojné protesty proti rasismu a policejní brutalitě vyvolané úmrtím černocha George Floyda (†46) po tvrdém zákroku bělošského policisty.

„Nebezpečné DAVY krajně levicových skupin pobíhají našimi ulicemi a způsobují naprostý chaos,“ psalo se ve sponzorovaných příspěvcích, jež se objevily na profilech Trumpa, jeho viceprezidenta Mikea Pence či na stránce Trumpovy kampaně. Zprávy vyzývaly k podpoře Trumpovy snahy označit Antifu za domácí teroristickou organizaci.

Video s nacistickým symbolem

K příspěvkům byl připojen obrázek červeného trojúhelníku namířeného vrcholem dolů s černým ohraničením. Podobný symbol přitom podle expertů používali nacisté pro označení komunistů a dalších politických vězňů v koncentračních táborech. Po válce si jej vzaly za svůj některé antifašistické organizace v Británii a Německu, podobně jako si i jiné skupiny přivlastnily symboly, jež byly dříve používány pro jejich represi.

„Odstranili jsme tyto příspěvky a reklamy kvůli porušení našich pravidel proti organizované nenávisti,“ uvedl facebook ve vyjádření. „Naše pravidla zapovídají používání symbolů zakázané nenávistné skupiny, využívaných pro identifikaci politických vězňů, bez poskytnutí kontextu, který symbol odsuzuje, nebo vysvětluje,“ dodala internetová společnost.

Americká Antifa znak neužívá

Podle listu The New York Times nebylo jasné, zda Trumpova kampaň věděla, co symbol znamená. V reakci na twitteru uvedla, že symbol je na sociální síti dostupný jako emotikon a že jej často používá Antifa. Navíc podle Trumpova volebního týmu není v databázi nenávistných symbolů mezinárodní nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL). Historik se specializací na Antifu z Rutgersovy univerzity Mark Bray však The New York Times řekl, že ve Spojených státech tento trojúhelník stoupenci antifašistické organizace nepoužívají.

Do aféry se na twitteru vložilo rovněž muzeum v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi a Osvětimi-Březince, které uvedlo, že vězni s červeným trojúhelníkem tvořili v táborech nejpočetnější kategorii.

Video Expert o rasových nepokojích v USA: Trump by si mohl pohodlně nakráčet k znovuzvolení. - Blesk TV

flesch2z ( 20. června 2020 09:04 )

Tohle je Blesková kupa s*aček kydnutá na Trumpa = neokomouši v akci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud