Byly to opravdu sebevraždy? Policie znovu otevře případy oběšených Afroameričanů

Autor: ČTK - 
16. června 2020
16:30

Americké federální úřady se vloží do vyšetřování úmrtí dvou černošských mužů, které nalezli záchranáři oběšené na stromech ve státu Kalifornie v rozmezí deseti dní asi 80 kilometrů od sebe. Místní policie došla k předběžnému závěru, že se v obou případech jednalo o sebevraždu. 

Ve světle současných protestů proti rasismu však případy vzbudily velkou pozornost veřejnosti, někteří se totiž domnívají, že se mohlo jednat o lynčování. Úřady se nakonec podvolily tlaku, aby incident důkladněji vyšetřily, napsala agentura Reuters.

Dohlížet bude i FBI

Šerifové okresů Los Angeles a San Bernardino, kde úřady nalezly těla zemřelých, nezávisle na sobě uvedli, že budou spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti státu Kalifornie. Na kauzy má rovněž dohlížet Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a federální ministerstvo spravedlnosti.

Tělo oběšeného 24letého Roberta Fullera nalezli záchranáři minulou středu v parku ve městě Palmdale, necelých 50 kilometrů severně od Los Angeles. Místní úřady v pátek uvedly, že si mladík sám vzal život. Řada lidí se však od té doby obrací na policisty a požadují důkladnější vyšetření Fullerovy smrti. Případ je tématem na sociálních sítích, na twitteru například koluje značka #JusticeforRobertFuller (spravedlnost pro Roberta Fullera) a někteří uživatelé spekulují, že se ve skutečnosti jednalo o lynč. Vyšetřovatelé však tvrdí, že tomu žádné důkazy nenasvědčují.

Případ ovšem vzbuzuje pochyby veřejnosti také kvůli tomu, že se na místě činu nenašly žádné schůdky, stolička či židle, kterou by mohl Fuller k oběšení využít.

Dva podobné případy

Místní úřady budou spolupracovat se svými kolegy z asi 80 kilometrů vzdáleného města Victorville, kde byl o deset dní dříve nalezen 37letý Malcolm Harsch oběšený na stromě poblíž místa, kde přespávají bezdomovci. Úřady uvedly, že Harsch zřejmě také spáchal sebevraždu, vyšetřování případu však nadále pokračuje.

„My jenom chceme najít další odpovědi na to, co se skutečně stalo. Můj bratr byl skutečně laskavý, a to nejenom k rodině, ale i k cizím lidem. Tohle nezní jako on,“ uvedla v jednom rozhovoru v televizi Harschova sestra.

Úmrtí vyvolala velkou pozornost veřejnosti vzhledem k několikatýdenním protestům proti rasismu, policejní brutalitě a rasové nerovnosti, které vypukly ke konci května po smrti černocha George Floyda při zatýkání bělošskými policisty.

Historie Spojených států je spojena s tisícovkami případů lynčování převážně osob tmavé pleti. Za lynčování se označuje násilná vražda rozzuřeným davem, jež má být trestem za domnělý zločin vykonaným bez řádného soudu. 

V USA měla v drtivé většině případů rasistický podtext. Podle zákonodárkyně Karen Bassové se poslední podobný incident odehrál v zemi před 25 lety.

Další videa
Články odjinud