Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

„Symbol rasismu,“ zuří demonstranti. K zemi šla socha prezidenta i Kryštofa Kolumba

Autor: ČTK - 
11. června 2020
11:55

Při demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí ve Spojených státech byly v noci na dnešek strženy sochy objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba i konfederačního prezidenta z let 1861-65 Jeffersona Davise. Pokračuje tak vlna odstraňování symbolů kolonialismu i amerického otrokářství. Dnes o tom informovaly agentury Reuters a AP.

Několik desítek demonstrantů z řad domorodých obyvatel strhlo ve městě Saint Paul ve státě Minnesota ze žulového podstavce sochu janovského mořeplavce Kolumba, která stála před budovou místního zákonodárného sněmu.

Domorodí obyvatelé USA dlouhodobě vyjadřují výhrady proti oslavování Kolumba s argumentem, že jeho expedice do Ameriky vedly ke kolonizaci a genocidě jejich předků.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě, které místy doprovází násilí a ničení veřejného majetku, vyvolala smrt amerického černocha George Floyda, kterého koncem května udusil při zatýkání bělošský policista.

Ve středu protestující v Bostonu urazili a poškodili hlavu na pomníku slavného mořeplavce. O den dříve dav ve městě Richmond ve Virginii svalil Kolumbovu sochu a hodil ji do jezera.

V Richmondu, který byl v letech 1861 až 1865 hlavním městem Konfederovaných států amerických, byla ve středu před půlnocí stržena socha konfederačního prezidenta Jeffersona Davise.

Ve stejný den účastníci demonstrace v nedalekém Portsmouthu strhli čtyři sochy na místním konfederačním památníku. Podle AP padající skulptura zasáhla jednoho demonstranta, který byl v bezvědomí převezen do nemocnice.

O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.

Virginský guvernér Ralph Northam před týdnem oznámil, že nechá co nejdříve převézt do depozitáře ikonickou jezdeckou sochu generála Roberta E. Leeho, který během války velel jižanským vojskům. Socha se stala terčem vandalských útoků při nepokojích vyvolaných Floydovou smrtí. Ve městě Mobile v Alabamě minulý týden odstranily místní úřady sochu jižanského admirála Raphaela Semmese.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu, aby z jeho sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederace a vojáků z občanské války.

e.lesanova ( 11. června 2020 15:12 )

Politici měli vyslovit jasnou STOPKU pro vandalismus v jakékoli podobě...pokud to neutnou v počátcích, přeroste to všem rychle přes hlavu, protože toho opět zneužije všelijaká pochybná lidská chátra...Problém v USA byl zapříčiněn pochybením JEDNOHO konkrétního policisty, který bude souzen, Floyd byl kriminálník, který neváhal při přepadeních použít zbraň...to, co se děje následně, je rozpoutáno záměrně s politickým podtex­tem.­..ne­nechme si toto zatáhnout sem k nám, kdy se již podobné snahy u nás objevují

jakarte ( 11. června 2020 12:20 )

zatemnuje

jakarte ( 11. června 2020 12:18 )

No jo, kdyz ona zurivost zatenuje mysl.
Pak jednaji jen nizke pudy.

Zobrazit celou diskusi