Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Rozpustíme městskou policii, rozhodli po smrti Floyda (†46). Kdo dohlédne na pořádek?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
8. června 2020
10:45

Americké město Minneapolis se připravuje na postupné zrušení městské policie a její nahrazení novým systémem bezpečnosti, který bude zaměřen na preventivní programy či komunitní výpomoc. Na twitteru to oznámili předsedkyně městské rady Lisa Benderová a její kolega Jeremiah Ellis, záměr podpořilo 9 ze 13 radních. Ostře proti vystoupil starosta města Jacob Frey, čímž si vysloužil nelibost demonstrantů.

Ve Spojených státech existuje řada hnutí, která požadují rozpuštění či zásadní reformu policie, téma se nyní po smrti George Floyda (†46) stalo aktuální. Černoch Floyd zemřel před 14 dny právě v Minneapolisu při zatýkání, což vyvolalo rozsáhlé protesty nejen v USA, ale i ve světě včetně Česka, a pokračují i tento týden.

Radní: Transformace je nezbytná

„Chystáme se rozpustit minneapoliské policejní oddělení. Až to uděláme, tak ho jen neslepíme znovu dohromady. Chceme od základů přehodnotit to, jak přistupujeme k veřejné bezpečnosti a reagujeme na mimořádné události,“ napsal na twitteru městský radní Ellis. Krátce poté postoj rady potvrdila i její šéfka Benderová.

„Ano. Chystáme se rozpustit minneapoliské policejní oddělení a nahradit ho transformativním novým modelem veřejné bezpečnosti,“ uvedla na twitteru Benderová. Krok je podle ní nezbytný.

Phillipe Cunningham, který je rovněž jedním z radních podporujících reformu městského policejního sboru, uvedl, že změna nenastane náhle, protože by jinak veřejnosti neměl kdo v případě nouze přijít na pomoc.

Starosta změně nezabrání

Pro zrušení policie je odhodláno hlasovat devět ze třinácti radních. Benderová podle CNN uvedla, že tato většina je absolutní, takže nebude možné postoj rady přehlasovat. Zdůraznila, že starosta Frey nemá právo vetovat jejich plán. Frey se o víkendu objevil na protestech, shromážděný dav ho ale vypískal, jsou nespokojeni, že není ochoten podpořit rozpuštění policie.

Podle místní televizní stanice CBS Minnesota je předpoklad, že velká část policejního rozpočtu bude soustředěna na preventivní programy, výchovu mládeže, služby pro psychicky nemocné a na protidrogovou léčbu. Očekává se i širší zapojení rodin, sousedů a sociálních pracovníků.

Další videa
Články odjinud