Smrt muže, který zemřel při zatýkání policie, vyvolala násilné protesty: Trump prošetřením případu pověřil FBI

Autor: ČTK - 
28. května 2020
20:51

Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha George Floyda ve státě Minnesota již vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Kvůli incidentu ve městě Minneapolis pokračovaly nepokoje, při nichž někteří lidé rabovali obchody a několik podniků lehlo popelem, informoval list The New York Times.

K řádnému vyšetření incidentu dnes Američany vyzvala Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. „Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě," napsal Trump na twitteru. „Požádal jsem, aby se vyšetřování urychlilo, a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky," dodal americký prezident. Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem.

Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. V Minneapolis vypukly ve středu protesty proti policejní brutalitě vůči černochům, které pokračovaly i v noci na čtvrtek místního času (dnes dopoledne SELČ). Podle místních médií se s padající tmou ulice zaplnily stovkami lidí, z nichž řada zapalovala na ulicích barikády. Někteří také vyrabovali místní supermarket, obchod s alkoholem a několik dalších podniků. Policie na některých místech zasahovala slzným plynem a gumovými projektily. Protesty v souvislosti s aférou vypukly rovněž ve městě Memphis a také v Los Angeles, kde demonstranti na chvíli oboustranně zablokovali jednu z místních dálnic.

 

Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci. Účastníci manifestací a nepokojů však požadují po úřadech, aby je stíhaly za vraždu. V tomto duchu se ve středu vyjádřil i starosta Minneapolis Jacob Frey. „Posledních 36 hodin se potýkám víc než s čímkoliv jiným s jednou zásadní otázkou: Proč není muž, který zabil George Floyda, ve vězení?" řekl starosta na tiskovém brífinku. „Pokud byste to udělali vy nebo já, byli bychom teď za mřížemi. A nemůžu přijít na uspokojivou odpověď na tuto otázku," dodal Frey, který zároveň na sociálních sítích obyvatele města vyzval, aby protesty nevyhrocovali a dále dbali na bezpečnost vzhledem k pandemii covidu-19. Floydovo úmrtí odsoudila Vysoká komisařka OSN pro lidská práva. „Je to poslední z dlouhé řady vražd neozbrojených Afroameričanů spáchaných americkými policisty či členy domobrany. Americké úřady musí přijmout vážná opatření, aby těmto vraždám učinily přítrž," uvedla Bacheletová.

petrolinda ( 8. června 2020 12:14 )

Tady pozor. Za prvé je dotyčný policista ne odsouzen, ale co vím, zatím obviněn. Vše se děje pod obrovským mediálním, společenským a zejména politickým tlakem. Totiž to, že někdo z policistů „klečí na krku“ zatýkané osoby je, možná třeba pro někoho překvapivě, v policejní praxi něčím naprosto běžným, a ne pokusem o vraždu.
Prostě, dělají to všichni policisté, a nechtějí tím rozhodně nikoho úmyslně usmrtit. A to po celém světě a dokonce i u nás u Policie ČR, kde je takový způsob znehybnění v poutací poloze naprosto standardní technikou fixace v tzv. poutací pozici, zvláště v případě zvládání nadmíru vzrostlé a silově disponované osoby. Kterou tento nejméně 120kilový jedinec, profesí navíc vyhazovač s bohatou kriminální minulostí, dle informací známých z médií, bezesporu byl.

ruda43 ( 1. června 2020 19:54 )

A samozřejmě při těch demonstracích jako vždy nezapomenou vykrást nějakej ten krám,nejlíp s chlastem nebo elektronikou..

Citronel ( 28. května 2020 22:13 )

To je teď ta nejlepší chvíle ukazat pomocí televize a tisku celé Americe jak se chovají afročernoši v době kdy násilně protestují, že je jim strašně křivděno.To musí být snad jiný druh lidí, čim tmavší, tím agre­sivněj­ši,sa­mozřej­mě v tom množství jsou i nějací nepovedení kousci co se chovají jako lidé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud