Supercyklon udeřil. Evakuaci v Bangladéši a Indii ztížil koronavirus. Živel má první oběť

Autor: ČTK - 
20. května 2020
17:20

Miliony obyvatel východní části Indie a Bangladéše se připravují na příchod mohutného supercyklonu Amphan, který by měl podle očekávání meteorologů oblast zasáhnout ve středu odpoledne. V obou státech bylo evakuováno víc než 2,5 milionu lidí. Bangladéšské úřady vyzvaly rybáře, aby se vrátili na břeh, a ohlásily uzavření přístavů. Amphan již má první oběť, kterou je dobrovolník Červeného kříže.

První obětí cyklonu je dobrovolník místní odnože Červeného kříže, který se podílel na záchranných operacích, informuje AFP. Ten ve středu zemřel, když se v poryvu větru v Bengálském zálivu převrhla loď určená k evakuaci.

Cyklon Amphan, který postupuje směrem k Bengálskému zálivu, doprovázejí lijáky a vichr o rychlosti dosahující 240 kilometrů za hodinu, v nárazech až 265 kilometrů za hodinu. Přestože vítr by měl s příchodem živlu na pevninu zeslábnout, mohlo by se jednat o jednu z největších bouří, kterou Indie zažila za poslední desetiletí.

Evakuace milionů lidí

V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) probíhá od pondělí evakuace více než 200 tisíc lidí, dalších 20 tisíc osob má být přesunuto do bezpečí v sousedním státě Urísa. Provizorní přístřešky jsou zřizovány ve vládních a školních budovách i z karanténních středisek původně zřízených pro lidi nakažené koronavirem.

„V Bangladéši hodláme evakuovat až 2,2 milionu lidí. Budeme se snažit, aby nebyly žádné oběti na životech,“ řekl Enamur Rahmán z bangladéšského úřadu pro zvládání katastrof agentuře AFP. Lidé jsou evakuováni z nízko položených pobřežních oblastí a z ostrovů, které jsou zvlášť ohrožené náhlým vzestupem hladiny moře.

Dvojnásobek přístřešků kvůli koronaviru

Vzhledem k šíření nákazy koronavirem bangladéšská metropole Dháka zdvojnásobila počet provizorních přístřešků, aby evakuovaní lidé měli kolem sebe více prostoru. V přístřeších má platit povinnost nosit roušky. „V přístřešcích máme také oddělené izolační místnosti, pokud bychom odhalili někoho infikovaného,“ dodal Rahmán.

V indickém státě Bangla úředníci vyzývají z tlampačů lidi, aby v provizorních zařízeních udržovali odstup a nosili roušky. Ve státě Urísa jsou v přístřešcích místa pro 1,1 milionu lidí; tyto kapacity ale nebudou s největší pravděpodobností využity. „Připravili jsme mýdlo, vodu na mytí rukou a roušky,“ řekl AFP místní představitel Pradíp Kumár.

V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, počet nakažených koronavirem od začátku epidemie přesáhl 100 tisíc, z nichž 3000 s nemocí covid-19 zemřely. Bangladéš se 160milionovou populací registruje 20 995 případů infekce koronavirem a 314 úmrtí.

Hladina stoupne o 5 metrů, varují meteorologové

Cyklon se k pobřeží blíží z Bengálského zálivu, podle indického meteorologického úřadu by měl dorazit nad pevninu okolo 17:30 hodin místního času (14 hodin SELČ) v oblasti indicko-bangladéšké hranice jižně od Kalkaty. Vítr by mohl po příchodu na pevninu dosahovat rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Meteorologové se také obávají, že s příchodem bouře by se mořská hladina mohla vzedmout až o pět metrů.

Mohl by to být nejsilnější cyklon, který region zasáhne od listopadu 2007, kdy si řádění bouře Sidr vyžádalo více než 3000 obětí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud