Sucho a koronavirus zamává s cenami: Zdraží hlavně ovoce a zelenina, mají jasno odborníci

 • Autor: David Polák - 
  20. 5. 2020
  05:03

  Sucho je horší než koronavirus, soudí prezident Miloš Zeman (75). Ať tak, či tak, obě tyto »morové rány« pořádně zasáhnou naše peněženky. Pandemie nemoci covid-19 otřásla celým světem a extrémní sucho sužuje téměř dvě třetiny území Česka. Co to udělá s cenami?

  Na území republiky je podle expertů z projektu InterSucho nejhorší nedostatek vláhy za posledních 500 let. „Sucho má dva zásadní dopady, zvedá ceny a omezuje nabídku. Roste totiž cena vody a větší sucho také snižuje výnosy, což obojí tlačí na cenu… Budeme muset počítat s tím, že nedostatek vody bude ceny hlavně u ovoce a zeleniny zvedat minimálně o 10 procent každý rok,“ řekl Blesku Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

  Na vážnost situace opakovaně upozornil i ministr zemědělství Miroslav Toman (60, za ČSSD). „Ceny jsou výsledkem situace na trhu. Lze předpokládat, že pokud dojde k omezení nabídky, stoupne poptávka a s ní i cena,“ napsal Blesku mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Podle něho ale rezort provádí všechna opatření, aby nepříznivou situaci odvrátil a zajistil dostatečné množství kvalitních a cenově dostupných potravin na trhu.

  Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchuTomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

 • 1.Pečivo

  „Co se týká obilovin a pekárenské produkce, tam lze očekávat tlak na mírný růst cen vzhledem právě k očekávaným pravděpodobným rizikům sucha. Moudřejší ale budeme řekněme v průběhu června,“ uvedl expert Havel. O kolik potraviny nebo zemědělské suroviny zdraží, ale prý nelze předvídat. „Lidé budou zřejmě méně utrácet, takže ceny nemohou růst moc,“ soudí agrární expert.

 • 2.Maso

  Na případné zdražování masa u nás může mít vliv nejen stále nezvládnutý africký mor prasat v Číně, ale i suchem způsobený nedostatek krmiva, jehož cena může vzrůst. „Nějaká tráva vyrostla, i když je nižší, horší to může být s obilím, ale na to si musíme počkat,“ soudí Havel. Ten zatím předpokládá stagnaci vysokých cen vepřového a totéž u hovězího, drůbežího a mléka.

 • 3.Automobily

  Nejrozporuplnější předpovědi pohybu cen mají auta. Někteří experti soudí, že budou nebývale levná, protože lidé se nebudou hrnout do větších investic a automobilky budou chtít za každou cenu prodat. Jiní ale mají za to, že přijde zdražení.

  Lidé jsou totiž po půstu natěšení a jednotlivé značky se budou chtít »zahojit«. Do cen se přitom podle nich musí promítnout i obrovské náklady na vývoj elektromobility a také slabší koruna. Snaha Čechů šetřit ale také může přihrát větší kšefty autobazarům, a podražit tak mohou i ojetiny.

 • 4.Elektronika a spotřební zboží

  Podle specializovaných řetězců zdraží vše, co není vyrobeno v Česku, a to podle odhadu o 10 procent. Souvisí to s oslabením koruny, kdy euro stojí o 2,50 koruny víc než v březnu, a také s vyššími poplatky za dopravu. Kvůli karanténě totiž zůstala ve druhém čtvrtletí bez nákladů více než polovina celosvětové kapacity přepravních kontejnerů. Už zdražily některé mobily a notebooky.

 • 5.Letenky 

  Až se naplno rozjede cestování, vyrukují dopravci podle odhadu expertů nejspíš s dumpingovými cenami, tedy tak nízkými, že nepokryjí ani jejich náklady. Do budoucna však budou muset nějak zalátat svoji ztrátu za dlouhou dobu mimo provoz. Ceny jistě ovlivní i boj řady hlavně aerolinek o přežití. Proti ještě většímu zdražování ale působí nebývale levná ropa. Benzin u českých pump za poslední dva měsíce zlevnil o pět a nafta o šest korun na litr. 

 • 6.Elektřina a plyn

  Spotřeba elektřiny v evropských fabrikách prudce klesla a s ní i ceny na burzách. V cenících dodavatelů by se to mohlo projevit, ale se zpožděním několika měsíců. Silová elektřina, jejíž cena klesá, ale představuje jen menší část z celkového účtu za proud, většinu ceny tvoří regulovaná složka, která stále narůstá. Elektřina tak podle expertů možná zlevní, ale spíš se to dá předpokládat u plynu. Důvodem je momentální přetlak jeho nabídky na světových trzích. Nové ceníky plynu na další topnou sezonu se budou tvořit ke konci roku, a tak se zákazníci mohou dočkat lepších cenových nabídek.

 • 7.Ovoce a zelenina

  Kvůli suchu a také koronavirovým opatřením zdraží u nás i v zahraničí hlavně ovoce a zelenina. „Vysoké ceny se nějakou dobu udrží až do sklizně, ale ani poté nelze čekat výrazný pokles. Je třeba počítat s propadem sklizně v zemích, odkud se k nám takové komodity vozí, což je shodou okolností Španělsko a Itálie – země hodně postižené koronavirem,“ řekl Blesku agrární expert Petr Havel.

  Na sklizeň některých druhů totiž chyběli kvůli zavřeným hranicím zahraniční brigádníci. Ke snížení cen by přitom podle prezidenta Ovocnářské unie Martina Ludvíka mohl přispět stát.

  „Zatímco od 1. května stát přeřadil točené pivo do nejnižší, 10procentní sazby DPH, čerstvé ovoce zůstává na 15 procentech. Ve srovnání se státy ve střední Evropě máme u ovoce tuto daň nejvyšší,“ prohlásil Ludvík.

  A co na jeho návrh říká ministerstvo zemědělství? „Nelze vyloučit žádnou variantu, ale v současné době nelze předpokládat, že by snížení sazby DPH zajistilo nezdražování ovoce a zeleniny,“ řekl mluvčí rezortu.

honibrk ( 20. května 2020 09:36 )

Ať zdraží co chtějí,já mám peněz dost,celý život šetřím z výplat,setrte taky ,nechlastejte ,nekurte a nebudete bulet

mord ( 20. května 2020 08:08 )

Čau holoto co to taram lidí! rusky na huby a makat na pole. Řepky bude dost. Zachranim kámošovi Smart wings a pak i svoju řepku. Ano bude mnohem hůř! sorry jako. Hlavně makejte a volte me vás oligarcha

Templ ( 20. května 2020 07:46 )

Důležité je že tu zlodějinu umíte dobře zdůvodnit 🤮🤮

dobraduse ( 20. května 2020 07:46 )

..všude samá estébákova řepka, zničená pole a mokřady. Co chceme? Vládne nám žlutý baron. A soudruh Toman vymyslí, že nás zachrání nové přehrady. Takovou komunistickou pakáž máme ve vládě(vládě odborníků ) Dříve soudruzi vymysleli obrovské kravíny pro krávy stojící na roštech. Všechny krávy uhynuly na průvan..... Holt soudruzi kolchozníci......

Brod12 ( 20. května 2020 07:34 )

Lidi tak to nekupujeme za ty ceny aspoň měsíc a uvidíme co to udělá z cenami

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud