Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Vláda tajně schválila pravidla dostavby Dukovan, vyšachují z elektrárny Rusko a Čínu?

Autor: ČTK - 
17. května 2020
10:25

Vláda nedávno v režimu tajné schválila pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Uvedl to v neděli Deník N na základě čtyř na sobě nezávislých zdrojů. Podle zdroje blízkého přípravě tendru dokument obsahuje bezpečnostní zájmy, které by měly garantovat, že zakázku nedostane někdo, kdo je strategickým rizikem. Zmínil konkrétně Rusko a Čínu.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády v pondělí 27. dubna uvedl, že kabinet ANO a ČSSD přijal návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou skupinou ČEZ o stavbě nového bloku pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Vedle zastřešující dohody vláda schválila smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024, uvedl tehdy. Stát v ní podle Havlíčka dává možnost společnosti ČEZ odprodat mu celý projekt.

Pro Deník N Havlíček upřesnil, že vláda schválila základní parametry a teze dvou smluv, finální znění bude ještě upravováno. Konečný text by měl být předložen ke schválení 30. června, řekl ministr. Kontrakty by tak měl prodiskutovat i Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Jeho členka Helena Langšádlová (TOP 09) Deníku N řekla, že se tak dosud nestalo.

Rusko a Čína představují riziko, tvrdí zdroj listu

Kromě těchto tezí ale vláda podle serveru v režimu tajné schválila bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele. Havlíček se Deníku N přímo k věci nevyjádřil, potvrdil ale, že kabinet o jádru jednal i v režimu tajné. „Jsou tam bezpečnostní zájmy, které by měly garantovat, že při zadávání zakázky to nedostane někdo, kdo by byl strategickým rizikem,“ řekl Deníku N zdroj blízký přípravě tendru. Podle něj jde o Rusko a Čínu.

O stavbu jaderného bloku v ČR se podle dřívějších informací zajímá šest společností - ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, americká Westinghouse a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Existují tři verze dokumentu?

Dokument podle dřívějších informací týdeníku Respekt pracovní skupina, která má na starosti bezpečnostní zájmy státu v oblasti jaderné energetiky, vypracovala před rokem a půl. Podmínky by podle něj v zásadě vyřadily Rusko a Čínu, ačkoli je dokument přímo nezmiňuje. „Takovou specifickou podmínkou například je, zda domovská země některého z dodavatelů označuje ve svých oficiálních dokumentech někoho za nepřítele. Takové označení Rusko použilo ve své doktríně pro Severoatlantickou alianci, a tedy přeneseně i pro Českou republiku,“ uvedl Deník N.

Podle dalších dvou zdrojů Deníku N se podoba schváleného textu od původního zásadně neliší, přestože podle dřívějších informací serveru byli členové komise pod tlakem, aby podmínky změnili. Podle jednoho ze zdrojů má materiál tři verze lišící se mírou podrobnosti a stupněm utajení.

Victor z Ovieda ( 18. května 2020 07:26 )

Takže imaginární špion s kufříkem jedu zabral.Naši Čučkaři,pobočka CIA totiž vědí všechno.Tady,jak vidno hraje určitě roli vyšachování Rusáků z tendru na dostavbu Temelína a Dukovan,jako že to je bezpečnostní riziko.To se dalo očekávat.S příkazy ze zámoří se nepolemizuje.No jo,ale americká Westinghouse krachuje a požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli,ta francouzká firma je zase tam u nich ve Francii samá havárie,ale zatím naštěstí žádný Černobyl,tak zbývají tolik proklínaní Číňané a ti tedy také ne.No,bude to ale určitě nějaká firma ze Západu,ať už má jadernou bezpečnost jakoukoliv,to je jasné.

Jaronovaku ( 17. května 2020 12:02 )

No hlavně aby to dali někomu kdo postavil fungujíci elektrárnu a kdo něco takového postavil vůbec.

tomik007 ( 17. května 2020 10:50 )

Kujme pikle, kujme pikle - obvykle i neobvykle

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud