Povinné roušky? Ne pro Trumpa. V továrně na respirátory ji nenasadil

Autor: ČTK - 
6. května 2020
06:34

Prezident Spojených států Donald Trump si v úterý prohlédl továrnu na respirátory v americkém státě Arizona, ústa a nos si ale během inspekce rouškou nezakryl, ačkoli zaměstnanci je nosí. V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Ještě před odletem do Arizony Trump nevylučoval, že si roušku v továrně nasadí. Zakrývat si ústa a nos sice Američanům jako preventivní opatření před šířením koronaviru doporučuje federální vláda, Trump toto doporučení ale nedodržuje.

V továrně na profesionální respirátory pro zdravotníky společnosti Honeywell International byla za Trumpem viditelná cedule s upozorněním, že v areálu jsou povinné roušky. Prezident a ani šéf společnosti Darius Adamczyk je ale nasazené neměli. Trump naopak nosil ochranné brýle.

Chyboval už i viceprezident

Bílý dům prozatím nekomentoval důvod, proč Trump roušku neměl. Viceprezident Mike Pence při návštěvě nemocnice Mayo Clinic na konci dubna roušku rovněž neměl, ačkoli to klinika požaduje ve svých pravidlech. Viceprezidentovo chování vyvolalo kritiku, na což Pence v neděli reagoval prohlášením, že nemít roušku v nemocnici byla chyba.

Během návštěvy Arizony, která byla Trumpovou první cestou mimo Washington od konce března, prezident hovořil optimisticky o hospodářském zotavení. Rovněž prohlásil, že ekonomický život by se měl co nejrychleji vrátit k normálu, řada amerických států se ale naopak rozhodla pro postupné rušení karanténních opatření. Kvůli dopadům koronaviru se v USA bez práce ocitly miliony lidí.

Americký prezident Donald Trump navštívil Arizonu. Roušku si nenasadil i přesto, že v továrně na respirátory, kterou navštívil, platí hygienická pravidla. (6. 5. 2020)Americký prezident Donald Trump navštívil Arizonu. Roušku si nenasadil i přesto, že v továrně na respirátory, kterou navštívil, platí hygienická pravidla. (6. 5. 2020) | Reuters

„Postihne to některé lidi? Ano. Dopadne to na některé těžce? Ano. Ale musíme naši zem otevřít a musíme to udělat brzy,“ řekl Trump.

Na otázku novinářů, zda se nechá naočkovat proti koronaviru, jakmile bude vakcína vyvinuta, odpověděl, že možná ano a možná ne. „Pokud bude vakcína a budou chtít, abych byl prvním na řadě, pak budu prvním, nebo si ji vůbec nenechám dát. Záviset bude na tom, co bude pro zemi nejlepší,“ řekl.

1912 ( 6. května 2020 14:55 )

vypadá strašně no má na svědomí mnoho lidí ale pořád mu jde jen o to bidlo v bílem domě . Jak se zachoval v době té krize muže jen hlupák hlavně ,že kritizuje ta naše opozice naší vládu !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud