Fico ztrácí, Kotleba se dere dopředu. Průzkumy na Slovensku slibují dramatické volby

Autor: ČTK - 
13. února 2020
12:10

Další průzkum před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku potvrdil pokles popularity nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a posílení opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). V nejnovější sondáži agentury Focus skončilo OLaNO na druhém místě za Směrem-SD. Je to zároveň první průzkum, podle kterého by mimo parlament skončily zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS). Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční 29. února.

Na základě výsledků průzkumu by pět opozičních či neparlamentních formací, které se vymezují vůči Směru-SD, dokázalo sestavit vládu s většinovou podporou ve Sněmovně.

Popularita Směru-SD dále klesla na 17 z předchozích 18 procent. OLaNO naopak výrazně stouplo na 13,3 procenta z lednových devíti procent. Na třetím místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, pro kterou by nyní hlasovalo 12,2 procenta rozhodnutých voličů. Na dalších místech skončily koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu (9,3 procenta), nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta) a opoziční hnutí Jsme rodina (7,8 procenta).

Průzkum uskutečnila agentura Focus na objednávku koalice PS/Spolu ve dnech 6. až 12. února mezi 1005 respondenty staršími 18 let.

Těsně nad pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je pro jednotlivé strany podmínkou k zisku křesel ve Sněmovně, skončilo neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí s podporou 5,4 procenta a opoziční Svoboda a solidarita (5,3 procenta).

SNS je nově pod pětiprocentní hranicí

Zatímco popularita vládní strany Most-Híd se pohybuje pod hranicí pěti procent už delší dobu, nově pod ní spadla také SNS předsedy parlamentu Andreje Danka. Preference SNS dosáhly 4,4 procenta. Danko na konci ledna přiznal, že v minulosti komunikoval s jednou z nyní obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka.

Směr-SD a SNS chtějí krátce před volbami prosadit ve Sněmovně zvýšení přídavků na děti, zavedení 13. penze a zrušení dálničních známek. Opatření ohlásily v tomto týdnu a vláda příslušné návrhy schválila ve středu.

Poslední předvolební průzkumy veřejného mínění mohou agentury, strany či média na Slovensku zveřejnit v pátek. Od soboty pak začne plynout dvoutýdenní moratorium na publikování výsledků sondáží popularity politických stran, které skončí uzavřením hlasovacích místností v den voleb do Sněmovny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vendulala ( 18. února 2020 13:19 )

Jedině Kotleba si zaslouží podporu, ať dostane nejméně 30 procent, přeji mu to.

esaid.b@... ( 18. února 2020 10:49 )

Tisíce osamělých sexy dívek z vašeho města! Nejlepší sex seznamka. pojďte a připojte se http­://top­girls­.x251­.best

russo ( 13. února 2020 13:23 )

"posílení opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti" to bude stejný projekt a podobná banda všiváků jako naše naštěstí již bývalé Věsi veřejné...

Schlafenberg ( 13. února 2020 13:21 )

Kotleba je jedinou šancí pro Slovensko

Belphegor ( 13. února 2020 13:07 )

Tvl, ty musis mit inteligenci. Co priroda usetrila na rozumu to pridala na zurivosti, co?
Jestli to treba neni naopak, ze odpad spolecnosti jsou lidi jako ty. Teda civilizovane spolecnosti. Pokud ti chybi likvidace ostatnich jdi do Afriky nebo arabskeho sveta. Tam je to bezne, tam bys zapadl. Jen si omotas kolem palice rucnik a zapadanes tam. V palici nas rano, ale ta zurivost s jako likviduji vsechny kdo se lisi je prikladna.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud