Ráj se změnil v peklo. Zemřelo i miminko, dívka 32 dní přežila na kokosech a dešťovce

S ostrovany se převrhla kánoe, 8 z 12 osob se utopilo, (ilustrační foto).  (Autor: Reuters)
Autor: Darina Jíchová - 
13. února 2020
21:40

Výprava na vánoční oslavy se pro 12 lidí z tichomořského ostrova Bougainville změnila v peklo. Skupinka vyrazila na cestu 22. prosince, jejich cílem byly nedaleké atoly Carteret Islands, kde chtěli oslavit svátky. Jejich kánoe se ale převrátila, ze skupinky přežili jen čtyři lidé: dvanáctiletá dívka, její matka, mladík kolem 20 let a dospělý muž. Čtveřice strávila 32 dní v Pacifiku, než je našli rybáři. Přežívali na kokosech a dešťové vodě, uvedl deník Daily Mail.

Skupinka jedla kokosy, které k nim přineslo moře, a pili dešťovou vodu, kterou chytali do jejich skořápek. Jeden ze šťastných přeživších Dominic Stally popsal tragédii, uvedl, že jejich kánoe se převrátila u břehů Papuy-Nové Guiney a několik lidí se utopilo. Zbytku se podařilo loď otočit a znovu se do ní dostat. Proud je ale unášel na oceán.

„Mrtvoly jsme museli hodit do vody“

Stally dodal, že další členové posádky podlehli těžkým podmínkám na Pacifiku, až zbyli jen čtyři. „Nemohli jsme nic dělat, mrtvoly našich přátel a příbuzných jsme museli hodit do oceánu. Proud nás odnášel do odlehlých vod,“ vypověděl Stally.

„Plul s námi mladý pár s miminkem, manželé se utopili, dítě jsem se snažil zachránit, ale později také zemřelo. Snažil jsem se, ale nemohl jsem jim pomoct,“ sdělil novinářům. „Nejhorší byla žízeň, nevím, co bychom dělali, kdyby nepršelo,“ připustil.

Stally uvedl, že je minulo několik lodí, ale nepomohly jim. „Bezmocně jsme sledovali, jak nás lodě míjí. Neměli jsme síly na to, abychom na sebe nějak upozornili,“ vysvětlil. Skupinku vylovili až 23. ledna rybáři zhruba 2 tisíce kilometrů od pobřeží Nové Kaledonie.

Čtveřici vylovili rybáři

„Zachránili nás rybáři, na jejich palubě jsme strávili týden, nakrmili nás a postarali se o nás. Řekli, že nás vezmou do Honiary,“ teprve tento týden byl Stally ve stavu, kdy mohl tisku poskytnout krátké interview. Muž kvůli citovému traumatu nechtěl detailně mluvit o tom, co se stalo.

Na začátku února se vylodili v Honiaře, hlavním městě Šalamounových ostrovů, pod které geograficky spadá i ostrov Bougainville. Čtveřice byla rychle převezena do nemocnice, lidé byli těžce dehydratovaní, podvyživení a zesláblí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud