Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Absolutní zkáza lidstva se blíží. Hodiny posledního soudu ukazují 100 vteřin do půlnoci

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
09:06

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět v uplynulém roce opět lehce přiblížil k riziku absolutní zkázy. Skupina vědců a dalších osobností dnes oznámila posunutí ručičky o dalších 20 vteřin dopředu, do půlnoci tak na hodinách zbývá už jen 100 vteřin. Zhoršenou prognózu zdůvodnili jaderným zbrojením, neschopností čelit klimatickým změnám a šířením digitálních dezinformací, informoval zpravodajský web BBC.

Server Time zveřejnil video odhalení hodin posledního soudu na svém twitterovém účtu s popiskem: „Konec se blíží, ručičky ukazují sto sekund před půlnocí.“

Už loňský posun na dvě minuty do půlnoci, která symbolizuje konec světa, znamenal nejpesimističtější posudek od roku 1953. Tehdy vyvolávaly obavy první testy vodíkových pum a vyhrocená fáze studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Před rokem se zase odstup od půlnoci snižoval kvůli severokorejským jaderným testům a „neschopnosti (amerického) prezidenta (Donalda) Trumpa a dalších světových vůdců postavit se trvající hrozbě jaderné války a klimatických změn“.

Pomyslný odpočet k apokalypse, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.

Předsedkyně BAS Rachel Bronsonová dnes na tiskové konferenci ve Washingtonu řekla, že závažnost globálních hrozeb narůstá. Svět podle ní ohrožují silní lídři, kteří „očerňují a odhazují nejefektivnější metody pro zvládání komplikovaných výzev“.

„Musíme jednat a pracovat společně," dodal bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se rozhodování o novém stavu hodin posledního soudu rovněž účastnil. Podle dalšího ze členů panelu, astrofyzika Roberta Rosnera, znamená aktuální 100vteřinová lhůta „velmi špatné zprávy“. „To, co jsme říkali loni, je dnes znepokojivou realitou, neboť věci nespějí k lepšímu,“ cituje vědce BBC.

Původním impulsem k založení hodin posledního soudu bylo znepokojení odborníků po použití prvních atomových bomb. Dnes kromě jaderného zbrojení osobnosti varovaly také před dezinformačními kampaněmi využívanými vládami s cílem zasévat nedůvěru vůči institucím či jiným zemím.

flesch2z ( 26. ledna 2020 13:18 )

A kdy jako posledně je posunou zpět, aby si pak uvědomili, že hodiny pozpátku nechodí? Nebo zase zvednou číslo a hodí to na 1000 mikrosekund? Jak víme, tak dnes už vědci neexistují. Kdyby existovali, tak se na ně neodvolává dementolka Greta. Jsou to plácalové.

Templ ( 24. ledna 2020 09:59 )

Po kolikaté už? 😂😂😂

starypes ( 24. ledna 2020 09:59 )

Vás by měli trestně stíhat za šíření poplašné zprávy, tupci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud