Koronavirus ONLINE: Šest Čechů je v karanténě na Kanárech, nakažení v Rakousku i Chorvatsku

Aktualizováno -
25. února 2020
14:40
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba 1000 hostů hotelu na Tenerife, kde testy potvrdily nákazu koronavirem u italského turisty. Je v ní i šest českých turistů. V Itálii už je přitom sedm mrtvých a 283 nakažených, koronavirus se tu rozšířil i na jih země. A první případy nákazy má Rakousko i Chorvatsko. Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svolal epidemiologickou komisi a pražské letiště vyčlenilo pro přílety z Itálie speciální brány, tzv. gaty. V pevninské Číně nemoci způsobené koronavirem podlehlo už celkem 2663 lidí. Dění kolem šíření nového koronaviru sledujeme online.

  • Nový koronavirus Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Poškozuje také orgány a proniká do moči i stolice.
  • Virus se objevil již ve 32 zemích včetně 11 evropských (Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie). První Evropané zemřeli v Itálii, ve Francii předtím jeden Číňan.
  • Šest Čechů je v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace. Přiletěli sem 24. února. Na pražském letišti zajistili šest Čechů, kteří ráno přicestovali z Íránu. Pět Čechů bylo evakuováno z Wu-chanu, nákaza se u nich neprokázala.
  • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v pátém měsíci.

Koronavirus už zabíjel v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:03
Dnes

Epidemie koronaviru drží Číňany doma, kupují hry, knihy i kondomy

Stamiliony Číňanů se kvůli epidemii nového typu koronaviru drží ve svých domovech a nudu se snaží zahnat pomocí internetových nákupů. Velký nárůst vykazují objednávky videoher, podložek na jógu, knih i kondomů. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Řada kamenných obchodů zůstává v Číně zavřená a prodej automobilů či chytrých telefonů zažívá prudký pokles. Poptávka po zdravotnických, zábavních a kosmetických produktech je však na vzestupu, plyne z údajů čínského internetového obchodu Alibaba.

Mezi největší hity nyní patří například hra Ring Fit Adventure pro konzole Nintendo Switch, která spojuje tradiční styl hraní videoher s cvičením.

„Na virus zatím nefunguje žádný lék. Jediné, na co můžete spoléhat, je váš vlastní zdravotní stav,“ uvedla osmatřicetiletá kancelářská pracovnice, která si hru nedávno koupila. „Chci doma cvičit, abych byla zdravá a fit,“ dodala.

Epidemie drží Číňany doma, kupují hry, knihy i kondomyEpidemie drží Číňany doma, kupují hry, knihy i kondomy
14:42
Dnes

Úřady chtějí otestovat přes 200 000 členů náboženského hnutí

Zhruba 68 procent případů nákazy v Jižní Koreji je spojeno s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se scházejí členové náboženského hnutí Sinčchondži. Mezi členy hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku.

Náboženské hnutí oznámilo, že poskytne úřadům jména všech svých členů v Jižní Koreji, jejichž počet se odhaduje na 215 000. Vláda je všechny co nejdříve otestuje, sdělila podle agentury Reuters kancelář jihokorejského premiéra.

Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. „Je klíčové otestovat všechny členy tohoto náboženského hnutí, aby se zabránilo dalšímu šíření viru a aby se zmírnily obavy veřejnosti,“ uvedla premiérská kancelář.

Jižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviru
14:31
Dnes

Rakušané si byli podle všeho rizika epidemie koronaviru na jejich území dobře vědomi. Minulý týden se v automatech napříč celým systémem vídeňského metra vedle obvyklého sortimentu objevily i roušky s ochranným filtrem 3M.

Rouška s ochranným filtrem 3M v automatu ve vídeňském metru
14:20
Dnes

Přibývá nakažených v Kuvajtu, kde je osm nemocných. Situace se rapidně zhoršuje především v Bahrajnu. Ostrovní stát v jižní části Perského zálivu už eviduje 17 nakažených. Koronavirus se na tamním území přitom objevil teprve včera.

Přibývá nakažených koronavirem v Kuvajtu a BahrajnuPřibývá nakažených koronavirem v Kuvajtu a Bahrajnu
14:07
Dnes
!

„Situace v hotelu je klidná, lidé jsou u bazénu,“ uvádí Italka, která má v hotelu H10 Costa Adeje Palace butik. Její svědectví Blesk Zprávám zprostředkovala Češka Eva, která na Tenerife žije i s rodinou již 11 let a spravuje facebokovou stránku Česi a Slováci žijící na Tenerife. Připomeňme, že právě tady je v karanténě šest Čechů.

„Do hotelu nikdo nesmí vstoupit. Ráno přišel i personál. Ti, co se rozhodli pracovat, dokud se situace nevyjasní. Čeká se na druhý výsledek z laboratoře v Madridu, ten bude rozhodující. Italský lékař je stále i izolaci v privátní nemocnici Quiron, Las Américas. I s manželkou,“ dodala Eva ke svědectví své kamarádky.

14:05
Dnes

Na letišti v Brně se od středy zvýší nad rámec dosavadních opatření dohled u linky z italského Bergama, důvodem je to, že se v Itálii šíří koronavirus. Novinářům to dnes po zasedání krajské bezpečnostní rady řekl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD).

Podle něj bude k dispozici lékař pro cestující s možnými potížemi, zaměstnanci letiště dostanou ochranné pomůcky. Záchranná služba bude mít připravený speciální tým. Z Bergama do Brna létá jedno letadlo ve středu a druhé v neděli.

Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje svolal kvůli situaci v Itálii, kde na koronavirus zemřelo už sedm lidí a stovky lidí jsou nakaženy, hejtman Bohumil Šimek (ANO). Jednání se zúčastnili zástupci kraje, ale také zdravotníci a další.

Projednali jsme téma koronaviru a nad rámec běžných opatření jsme se dohodli nastavit další opatření. Při přistání z Bergama bude na místě lékař, který bude schopný nabídnout pomoc a konzultaci cestujícím, kteří budou nachlazení nebo budou mít teplotu,“ uvedl Hanák.

14:01
Dnes

Rychlý nástup epidemie koronaviru obyvatele severu Itálie zaskočil a atmosféra v nejpostiženějších městech občas připomíná apokalyptické filmy: na opuštěných ulicích se prohání vítr, restaurace a kavárny jsou zavřené, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály a před lékárnami se tvoří fronty.

S možnou hrozbou se lidé vyrovnávají různě, někteří to berou sportovně a užívají si nečekaného volna, jiní bojují s obavami, napsaly ve svých reportážích agentury AFP a DPA.

Naše město přežilo všechno, včetně druhé světové války,“ řekl reportérovi stanice BBC po telefonu Francesco Passerini, starosta patnáctitisícového města Codogno, pro nějž platí přísná karanténa. Podle něj je ve městě klid, zásoby potravin a léků jsou dostatečné a panice nikdo nepropadá.

Andrea Alloni, jeden z obyvatel Codogna, ale přiznává, že spousta lidí kolem něj už má kvůli epidemii takový strach, že berou uklidňující léky, aby vůbec v noci dokázali usnout.

Epidemie v Itálii: Ztichlé ulice, vyprodané obchody, prázdné baryEpidemie v Itálii: Ztichlé ulice, vyprodané obchody, prázdné baryEpidemie v Itálii: Ztichlé ulice, vyprodané obchody, prázdné bary
13:56
Dnes

Reakce cestujících z Itálie

„Vlezli jsme do jiného východu, než je běžné. Už v letadle nás o situaci informovali, pak nám rozdávali letáky. Když jsme přiletěli minulý týden do Říma, tak nás posílali před termokameru. Neměla jsem strach, podle mě nejsme úplně v rizikové skupině. Když se nakazíme, tak se nakazíme kdykoli a kdekoli. Někteří v Itálii chodili v rouškách, ale s těmi bez filtru, což je vlastně úplně zbytečné,“ popsala přílet do Prahy Petra Palánová (46) z Brna.

„V Římě jsem byl na dovolené. Tam byly perfektní kontroly, po příletu tam byla kontrola termokamerami a také se nás ptali, jak nám je. Tady na letišti jsme šli oddělenými východy a dostávali jsme brožury s informacemi, pokud bychom na sobě cítili příznaky. Panika v letadle ale žádná nebyla, je to preventivní opatření,“ uvedl Pavel (42), který dosedl na pražské letiště ve stroji z italského hlavního města.

Z Milána do Prahy pak přiletěl Daniele (21). „Žádná panika v letadle nebyla, i když já byl zpočátku docela vystrašený. Měl jsem u sebe i roušku, tu jsem ale nepoužil. V Itálii jsme si hodně myli ruce dezinfekcí. A co se týče roušek, ty se nosí víc, ale zase tolik jsem jich neviděl. Na kontrolách byla ve finále normální situace, nikdo neměl příznaky,“ řekl Blesku.

Petra Palánová (46) z Brna přiletěla letadlem z ŘímaPavel (42) z Prahy přiletěl letadlem z ŘímaDaniele (21) ze Švýcarska přiletěl letadlem z Milána
13:55
Dnes

Před hotelem H10 Costa Adeje Palace v Tenerife, kde v karanténě zůstává na tisíc turistů včetně Čechů, se scházejí zvědavci, záběry na svém twitteru sdílel Aly Razek ze skotského města Perth.

13:33
Dnes

„Nemůžu uvěřit, že tenhle hotel je v karanténě a my musíme být v pokojích. Koronavirus.“ Své obavy na facebooku sdílela i Britka Elaine Whitewicková, která je na Tenerife s kamarádkou Jayney Brownovou. Příspěvek doplnila o video toho, co se děje před hotelem H10 Costa Adeje Palace.

13:27
Dnes

„Bojíme se, že tady chytíme koronavirus,“ vzkazuje britský pár, David Hoon (60) a Pamela Scottová (63), z hotelu na Tenerife, kde jsou stejně jako šestice z Česka v karanténě. „Šance, že se infikujeme, díky karanténě vzrostly,“ domnívají se Briti. „Nikdo nás neinformuje o tom, co se děje, jak dlouho tu budeme a kdo nám poskytne jídlo. Nezvládají to, je to katastrofa,“ postěžoval si pro list Daily Mail Hoon.

„Hotel připomíná dům duchů,“ dovolenou Britům už narušila písečná bouře, která Tenerife nedávno zasáhla. Nyní koronavirus. „Nebyla to nejlepší dovolená, jsme sice v hezkém hotelu, ale nečekal jsem, že tolik času strávíme na pokoji. Je tu nuda, v televizi je jen jeden program v angličtině a na čtení máme jen jednu knížku,“ dodal Hoon.

13:26
Dnes

Oba pacienti v Rakousku mají lehkou horečku, v ohrožení života nejsou. Oběma je podle úřadů 24 let. Přinejmenším jeden z nich pochází z Lombardie na severu Itálie, dlouhodobě ale žije v Innsbrucku. Kde se pacienti nakazili, zatím není jasné. Agentura Reuters s odvoláním na tyrolské úřady uvedla, že oba pacienti jsou Italové.

Tyrolsko, které sousedí se severem Itálie, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

Podezření na nákazu dnes ohlásila také spolková země Horní Rakousy, která hraničí s Jihočeským krajem. Pětapadesátiletý muž se po návratu z Itálie dostavil s příznaky podobnými chřipce do nemocnice v Linci. Výsledky testů v tomto případě zatím nejsou k dispozici.

13:12
Dnes
!

První potvrzený případ nakažení novým koronavirem oznámilo Chorvatsko. Podle vlády jde o mladíka ze Záhřebu, který se vrátil z návštěvy Milána, kde pobýval mezi 19. a 21. únorem. V současnosti mladík leží na infekční klinice v chorvatském hlavním městě.

Úřady nyní zjišťují osoby, s nimiž byl nakažený muž od té doby v kontaktu. „Jedná se o chorobu, která je podobná chřipce a neočekávají se větší komplikace, než jaké provázejí chřipková onemocnění,“ řekl ministr zdravotnictví Vili Beroš.

Chorvatsko, které je zejména v létě oblíbenou destinací Čechů, je tak už jedenáctou zemí v Evropě, kde bylo potvrzeno nakažení koronavirem, který se v prosinci začal šířit z čínského města Wu-chanu. Zatím byla infekce potvrzena u pacientů v Belgii, Británii, Finsku, Francii, Chorvatsku, Německu, Itálii, Rakousku, Rusku, Švédsku a Španělsku.

12:57
Dnes

Policie v rouškách kolem hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně šesti Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru, staví zátarasy. Zdravotníci do hotelu navážejí zásoby.

Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace před hotelem H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.
12:56
Dnes

Náměstek a mluvčí íránského ministra zdravotnictví Íradž Harírší se podle tamních úřadů nakazil koronavirem.

Harírší v minulosti doporučoval lidem konzumaci vitaminu C, aby omezili riziko nákazy koronavirem. Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně už předtím uvedla, že vitamin C na chování koronaviru nemá vliv.

Doktor Íradž Harírší se také ještě na včerejší tiskové konferenci vymezoval proti ustavování karantén v ohniskách nákazy na území Íránu.

12:47
Dnes

Jižní Korea hlásí jedenáctou obět ve spojitosti s nákazou novým typem koronaviru. Infekci podlehl 35letý Mongol.

V zemi je aktuálně 977 případů nákazy, nejvíce z nich ve městě Tegu, v provincii Severní Kjongsang a v přímořském metropolitním městě Pusan.

Jižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviru
12:42
Dnes

Britský turista Christophe Betts popsal, jak vypadá situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. „Požádali nás, abychom zůstávali v pokojích, ale na snídani jsme mohli dolů do restaurace. Testují nás, ale já jsem na testu ještě nebyl. Z okna jsou vidět policisté a členové ochranky hotelu a asi dalších 50 lidí z hotelové personálu,“ vypověděl Betts pro irskou stanici RTE News.

12:37
Dnes
!

Na letišti v Praze kvůli riziku koronaviru zajistili šest lidí, kteří přiletěli z Íránu. Preventivně budou vyšetřeni v nemocnici, příznaky nemoci neměli.

12:34
Dnes
!

Rakousko má zřejmě první případy nákazy koronavirem. U dvou lidí v Innsbrucku jej prokázaly první testy, podle úřadů je pravděpodobně potvrdí i druhé. O dalších informacích vás budeme informovat.

12:33
Dnes

Hlavní vchod do hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, kde zůstává asi tisíc turistů včetně šesti Čechů uvězněno kvůli koronaviru, je obehnán bezpečnostní páskou, za kterou nikdo nesmí. Oblast hlídají policisté v maskách. Hotel se nachází na rušné třídě vedoucí k moři.

12:30
Dnes

„S Čechy, kteří byli izolováni v hotelu na ostrově Tenerife, jsme v kontaktu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. „Důvodem uzavření budovy byla nákaza jednoho z klientů hotelu, jde tudíž o preventivní opatření. O dalším postupu rozhodne tamní zdravotnická rada během dnešního dne,“ doplnila.

Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.Situace v hotelu H10 Costa Adeje Palace, jehož hosté včetně 6 Čechů skončili v karanténě kvůli koronaviru.
12:21
Dnes

Hejtman Bohumil Šimek (ANO) svolal na dnešek jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje. Bezpečnostní rada se v brněnském sídle krajského úřadu bude zabývat zejména aktuální situací šíření nákazy koronavirem v Itálii s ohledem na přímé letecké spojení Brno–Bergamo.

12:20
Dnes

Slovenský premiér Peter Pellegrini, který byl o víkendu hospitalizován, důrazně popřel spekulace, že se nakazil novým koronavirem šířícím se z Číny. Takové informace na twitteru označil za naprostý nesmysl.

„Odmítám falešné tweety o tom, že mám koronavirus. Je to úplný nesmysl,“ napsal předseda slovenské vlády, který byl v sobotu přijat do bratislavské nemocnice s vysokou horečkou a akutní infekcí horních dýchacích cest. Některá zahraniční média poté napsala, že se možná nakazil novým koronavirem.

Pellegrini už na sociálních sítích napsal, že se večer zúčastní televizní předvolební debaty. Kromě toho také stále platí jeho plánovaná středeční návštěva v Moskvě, kde se má setkat s předsedou ruské vlády Michailem Mišustinem.

12:14
Dnes

Britští dovolenkáři, kteří jsou stejně jako šestice Čechů v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, se se stanicí Sky News podělili o vzkaz, který dostali od hotelového personálu. „Drazí hosté, s lítostí vám oznamuje, že ze zdravotních důvodů byl hotel uzavřen. Jak upozorňují hygienická nařízení, budete muset zůstat na svých pokojích,“ stojí v krátkém dopise v několika jazycích.

„To jediné, co nám zatím řekli, je, že máme zůstat v pokoji,“ řekl novinářům jeden z Britů. „Žádné jiné informace jsme nedostali, jen nám pod dveře strčili tenhle kousek papíru,“ potvrdil další turista. „Vyjít z pokojů můžeme, ale za recepci nás nepustí,“ objasnili Briti. Vedení hotelu zatím nepřišlo s žádným oficiálním vyjádřením, tisku bylo sděleno, že jej připravují.

11:50
Dnes

V Brescii, kde si fotbalem vydělává český obránce Aleš Matějů, podlehla žena nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. „Dávám si bacha, ale zatím nejsem ve stadiu, že bych třeba nevycházel z bytu. To ne. Z druhé strany je jasné, že zítra to může být jinačí,“ připouští třiadvacetiletý fotbalista v rozhovoru pro iSport.cz. Právě z oblasti Lombardie, kde Brescia leží, je hlášeno nejvíce pacientů, celkem 167 potvrzených případů. 

Čtěte více na iSport.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wp2t ( 25. února 2020 15:00 )

Tam očekávám něco jako false flag. Něco jako jak po Evropě jezdí ty ultralevičáci a organizují s pomocí neziskovek ty demonstrace v různých zemích a s nimi jezdí skupina, která vystoupí o zastávku dřív a zbytek dojedou autobusem a pak na tý demonstraci hrají zlé vše rozbíjející nácky.

AntonioUseruti ( 25. února 2020 15:00 )

Tendle korůňák je snat věčý sr::ačka neš choléra,mór á planý neštovyce komplet.Smutnej přýbjech,ale s dobrím koncem,prej aš se tady s ním rostrhne pitel,tak uš bude k mání fšude á nebude jen na přýděl.

wp2t ( 25. února 2020 14:48 )

ne vyjednávat ale vydělávat

wp2t ( 25. února 2020 14:47 )

To je ale ubohá argumentace. To bys mi měl umět vysvětlit proč byla Merkelová dvanáctkrát v Číně a Macron pětkrát a proč se tak radoval, když tam vyjednal kontrakty za 15 miliard dolarů. To ty si hošíku neprohlédl multikulturní lest, že takový blbečci jako ty budou útočit na naše a oni si mezitím vyjednaj kontrakty a pak nám to čínský zboží budou přeprodávat a ještě vyjednávat na nás.

satanas ( 25. února 2020 14:37 )

NO,,co by meli vysilat,,predevsim se zamysli co by NEmeli vysilat,...Pak snad prestane platit rceni--Lze jak Ceska televize!! Rikam, porid si satelit at jsi take v obraze!! Budes cubrnet!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít