Zneužil, zabil a zohavil novinářku v ponorce. Dána si ve vězení vzala ruská umělkyně

Autor: Darina Jíchová - 
15. ledna 2020
12:00

Brutální vražda švédské novinářky Kim Wallové otřásla i Čechy v srpnu 2017. Na své podomácku vyrobené ponorce ji sexuálně zneužil, mučil, zabil, následně zohavil a rozčtvrtil dánský vynálezce Peter Madsen (49). Ten byl za svůj čin odsouzen na doživotí, trest si odpykává ve věznici Herstedvester. Madsen si i ve vězení našel další „oběť“, podle všeho se v prosinci 2019 oženil. Jeho vyvolenou se stala ruská umělkyně, která sňatek s vrahem potvrdila na svém facebooku. Zprávu přinesla stanice BBC.

Jenny Curpenová si Madsena vzala 19. prosince, Ruska žijící v politickém exilu ve Finsku svoje rozhodnutí obhajovala na svém facebooku. Přiznala, že obdržela stovky negativních reakcí. Většina lidí si myslí, že umělkyně „přišla o rozum“. Také Madsen se k novému manželství vyjádřil na sociálních sítích.

„Nebudu mít přístup k internetu, abych mohl obdržet vaše zprávy a reagovat na ně. Pokud se mnou budete chtít komunikovat, obraťte se prosím na Jenny Curpenovou,“ vyzval vynálezce. Curpenová žije ve finském městě Salo s dalším exulantem Alexejem Děvjatkinem, se kterým má dva malé syny.

Curpenová reportérům BBC sdělila, že její manželství s Madsenem je „skutečné“, nejedná se o součást jejího uměleckého projektu týkajícího se postavy dánského vynálezce „Tohle není Peter, kterého jsme znali“, kterému se v poslední době věnuje. Projekt inspirovala fráze Madsenových přátel, kterými jeho čin hluboce otřásl. Umělkyně se zaměřuje na to, jak společnost Madsena „zcela démonizovala“.

Umělkyně: Na manžela jsem pyšná

„Můj manžel spáchal hrozný zločin a byl za to potrestán. Nicméně to, že jsem měla možnost ho skutečně poznat, mi dává jedinečné právo říct, že jsem neskutečně šťastná, že můžu být s tak krásným, chytrým, talentovaným, oddaným a citlivým člověkem a mužem,“ uvedla Ruska ve svém facebookovém příspěvku. „Můj muž je jednou ze dvou obětí svého zločinu. To, že zůstává naživu, je potrestáním samo o sobě,“ doplnila Curpenová.

Na svém profilu umělkyně sdílela také fotku – kovové známky ze své návštěvy ve věznici Herstedvester. O víkendu si na facebooku postěžovala, že dostává „tisíce divných, pitomých, absurdních a agresivních komentářů a zpráv“, zmínila se i o výhrůžkách od „takzvaných normálních, zákona dbalých občanů“.

„Lidé, muži a ženy, jsou připraveni zabít mě a mého manžela. Tohle je můj osobní život, do kterého nikomu nic není. Miluju a respektuju svého muže, jsem na něj pyšná. Jsem pyšná na celých jeho 49 let života, až na jediný den, který zůstane tragédií,“ uvedla Curpenová.

Madsen má několik obdivovatelek

Co se týče jejího uměleckého projektu o Madsenovi, začala na něm pracovat v průběhu roku 2018. Curpenová vysvětlila, že záhy pochopila, že bude muset spolupracovat i s vynálezcem a na podzim 2018 začala jejich společná komunikace. Madsen je ve vězení od srpna 2017, krátce po svém zatčení se rozvedl se svou tehdejší manželkou.

Podle dánského webu BT si Madsen v srpnu 2018 začal hledat „přítelkyně na dopisování“. V současnosti má podle BT tři obdivovatelky, které jej podporovaly během soudního procesu. Dánská lidová strana se snaží, aby Madsenovi a ostatním těžkým trestancům byly omezeny návštěvy a kontrolována pošta.

Ruska stejně jako Wallová byla novinářkou

Curpenová bývala novinářkou, pracovala pro ruský opoziční internetový deník Grani.ru, který následně ruské úřady zakázaly. Ona a Děvjatkin byli zatčeni v roce 2012 po mítinku Národně bolševické strany Ruska, která společně s uskupením Jiné Rusko patří mezi největší odpůrce prezidenta Vladimira Putina.

Curpenová se po propuštění rozhodla utéct z Ruska, nejprve společně s Děvjatkinem odjela na Ukrajinu a pak do Finska, kde se jim podařilo získat politický azyl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 15. ledna 2020 15:03 )

ANO - skoro vsechny

roko ( 15. ledna 2020 13:53 )

retardovaná kráva z Černobylu

mislivec ( 15. ledna 2020 13:50 )

Trochu švidrá, ale basman si přece jenom nemůže moc vybýrat. Horší to vidím o trochu níž, asi ta rusanda nemá žádný kozi. Ta novinářka taky žádná velká hipráda, ale aspoň nevypadá jako pomatená. A zapíchat si v ponorce by se asi líbilo každý užovce.

Monikay ( 15. ledna 2020 12:38 )

některé ženy mají rády vrahy, to už je taková úchylka. myslím že se k sobě dokonale hodí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud