Smrtonosné násilí na faře: Pobodaného kamaráda (†26) dorazil Miroslav pohrabáčem!

Autor: ČTK - 
8. ledna 2020
14:28

Za smrt muže na faře v Chudobíně na Olomucku uložil ve středu krajský soud Miroslavu V. 9,5 let vězení. Odsoudil ho místo za vraždu za zabití, zohlednil přitom předchozí jednání napadeného, který na obžalovaného zaútočil jako první. Obžalovaný nebyl nikdy trestaný.

Muži hrozilo místo 20 let maximálně deset, řekl ČTK soudce Martin Lýsek. Miroslav V. svého známého nejprve několikrát bodl nožem a nakonec ho umlátil pohrabáčem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala. 

„Obžalovaný byl nakonec odsouzen nikoliv za zločin vraždy, ale za zločin zabití. Podle soudu sice úmyslně usmrtil poškozeného, ale v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. Obžalovaný odvracel jeho útok, obrana však byla zcela zjevně nepřiměřená," uvedl soudce. Za zabití mu hrozilo tři až deset let. „Obžalovanému jsme uložili trest při samé horní hranici trestní sazby a to vzhledem k okolnostem případu a způsobu provedení činu," doplnil soudce. 

Tragédie se stala loni v noci na 25. dubna v budově farního úřadu. Vraždě předcházela potyčka mezi obžalovaným a šestadvacetiletým mužem.

Oběť zaútočila jako první!

Podle žalobkyně Alice Ondráškové na odsouzeného nejprve zaútočil jako první s nožem šestadvacetiletý muž. Popsala, že obžalovaný  muž vzápětí uchopil také nůž a kamaráda opakovaně bodl. Poté ho udeřil pohrabáčem do hlavy, znalci nakonec ran spočítali 12. Způsobil mu vícero zlomenin lebky i otok mozku. Bezprostřední příčinou bylo zhmoždění mozku. Miroslav V. byl původně obžalován za vraždu provedenou zvlášť surovým způsobem. 

Obžalovaný, strojní mechanik, se k vraždě přiznal. Uvedl, že muž byl kamarád a na Litovelsko vyjeli společně. Do budovy farního úřadu jej v noci zavedla právě oběť s odůvodněním, že tam dříve bydlel. Muž byl podle Miroslava V. pod vlivem pervitinu, do potyčky se dostali po předchozím banálním sporu. Po činu odjel domů a svěřil se kamarádce, pak se vrátil na místo činu. Dům byl uzavřený, uvedl, že si myslel, že je kamarád v pořádku.

Odnesl botu i neschopenku

Podezřelého mladíka zadrželi policisté o týden později. Detektivům zpočátku ztěžovalo práci to, že muž nebyl dosud trestán a po činu zakrýval stopy. Vzal například oběti jeho neschopenku i botu, proč, to nedokázal vysvětlit. Dvaadvacetiletý Miroslav V. nebyl dosud trestán. Soud mu uložil také ochranné protitoxikomanické ambulantní léčení. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud