Pes byl na devítimetrovém vodítku a dostal se na silnici, kde právě projížděl senior na kole. V úleku zmáčkl brzdy, což ho katapultovalo přes řídítka. Následky pádu byly děsivé.

„Došlo k poranění páteře a míchy a ochrnutí nohou i rukou,“ řekl soudce Josef Teplý. Muž podstoupil několik operací, nyní je zcela odkázán na péči v rehabilitačního zařízení v Košumberku. Ochrnul na ruce i nohy.

Cítím se nevinná

Majitelka psa se proti původnímu rozsudku odvolala. „Pes byl na vodítku, na silnici se nedostal. Nic jsem neporušila, cítím se nevinná,“ opakovala u odvolacího senátu. 

Soud však nepřesvědčila, nákresy z místa tragédie a další důkazy podle něj jasně svědčí o její vině. „Není podstatné, zda došlo ke střetu, jde o to, že zvíře vběhlo na vozovku v době, kdy tam projížděl cyklista. V úleku z nenadálé situace zmáčkl obě brzdy a po pádu utrpěl závažná poranění. Soud prvního stupně situaci vyhodnotil správně," shrnul předseda odvolacího senátu.

Trest je ale podle soudce dokonce nepřiměřeně mírný. Odvolání ale nepodala státní zástupkyně, takže odvolací soud trest zvýšit nemohl.

Kromě bolestného bude ochrnutý muž žádat další odškodnění, o kterém rozhodne civilní soud. Rozsudek je pravomocný. 

VIDEO: Děsivá nehoda cyklisty v Brně.