„Spratek“ Greta se kritikům směje, přijdou jí „legrační“. A přidala vzkaz lidstvu

Autor: ČTK, simao - 
31. prosince 2019
21:52

Spratek či hysterka. 16letá aktivistka Greta Thunbergová schytala za rok 2019 nejrůznější urážky. Kritice se však směje, přijde jí legrační. A na twitteru během silvestrovského večera poznamenala, že následující dekáda, do které Země vstupuje, bude pro další osud lidstva rozhodující. 

Greta Thurnbergová zažila nabitý rok, podle časopisu Time byla dokonce Osobností roku. Její emotivní projev v OSN o ukradeném dětství obletěl svět. Vyrojilo se mnoho sympatizantů, ale rovněž také kritiků. 

Video Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství! - Reuters

Rok 2019 shrnula Greta na twitteru stručně. „Jaký to rok... Ani se to nesnažím shrnout - ale nic by nebylo možné bez vaší podpory. Takže děkuji! Tato nadcházející dekáda lidstva rozhodne o jeho budoucnosti. Udělejme to nejlepší, co můžeme. Musíme dělat nemožné. Tak pojďme začít. Šťastný Nový rok,“ vzkázala mladá Švédka.

Greta přitom byla v pondělí hlavní tváří speciálního vysílání jednoho z kanálů televize BBC, která za ní vyslala do Švédska svého redaktora - a ten pořídil mj. i rozhovory s Thunbergovou a také jejím otcem Svantem.

Gretin otec popsal, jak těžké bylo pro rodinu období, kdy dcera Greta bojovala s depresemi, promluvil o tom, jak jeho dcera nejedla, nemluvila, ani nechodila do školy. A připustil, že se mu nelíbilo, když i kvůli pravidelným klimatickým stávkám před švédským parlamentem vynechávala školní docházku.

„Naprosto upřímně nevím, jak to dělá, ale většinu času se tomu směje. Připadá jí to legrační,“ řekl Svante Thurnberg o reakcích Grety na mnohdy nevybíravou kritiku.

Greta svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

V polovině srpna Thunbergová vyplula na jachtě z Velké Británie do Spojených států, kde se zúčastnila mimo jiné právě klimatického summitu OSN. Ostře na něm kritizovala politiky za nečinnost a vyzvala je ke konkrétním krokům v boji s klimatickými změnami. Následně se přeplavila přes Atlantik na katamaránu zpět do Evropy a v Madridu se zúčastnila klimatické konference. Po zastávce na demonstraci v severoitalském Turíně zamířila do Švédska za svou rodinou, se kterou strávila Vánoce a odpočívá po náročném programu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Administrator ( 2. ledna 2020 10:26 )

Ty taky.

ciktr ( 2. ledna 2020 08:01 )

Přeju vsem zemanoidům, babišoidům ,koblihářům a lůzovskému odpadu nemoce,neštěsti a zubatou!
PROČ ?
👍👍👍👍👌👌👌😆😆😂😂🤣👍👍
Protože přesně to oni přejou nám a jinym co nemají rádi Zema a Babiše!!
A vyližte mi prdeI s karmou 👌😆😆😂😂🤣

Administrator ( 1. ledna 2020 20:32 )

Nechte toho. Greta ma pravdu.

ciktr ( 1. ledna 2020 19:19 )

Souhlas, to proto že jsi klon.

zdenekksevratil ( 1. ledna 2020 10:56 )

To se máš čím chlubit, kobliho!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud