Gretu (16) přes oceán svezla jachtařka Nikki (26): Bouřky, vítr, vlny a kulturní šok

Autor: Darina Jíchová - 
5. prosince 2019
18:35

Švédská aktivistka Greta Thunbergová (16) se v pátek zúčastní konference OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu. Za to, že stihla dorazit do Španělska bez toho, aby její cesta zanechala uhlíkovou stopu, vděčí především britské profesionální jachtařce Nikki Hendersonové (26) a australským dobrodruhům Rileymu Whitlumu a Elayně Carausuové. Byla to ale právě Britka, kdo kormidloval katamarán La Vagabonde a dostal Thunbergovou ze Spojených států do Evropy. „Pomohla jsem, protože jsem chtěla poznat, jaká Greta doopravdy je,“ řekla Hendersonová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio 1 Newsbeat.

Když se Thunbergová dozvěděla, že COP25 bude kvůli politickým nepokojům přemístěn z Chile do Španělska, věděla, že si urychleně musí najít dopravu do Evropy. Náctiletá aktivistka odmítá létat letadlem, trvá na tom, aby její cestování zanechávalo co nejmenší nebo v nejlepším případě žádnou uhlíkovou stopu.

Do New Yorku na summit při Valném shromáždění OSN připlula na závodní jachtě, která podle všeho téměř vůbec nezatěžovala životní prostředí, plavba jí trvala 2 týdny. V době, kdy se Thunbergová dozvěděla o přesunu konference, bylo už plavidlo mimo její dosah, proto musela hledat náhradní dopravu. Svou prosbu sdílela na svém twitteru.

Jachtařka do USA musela letadlem

Jako první reagovali Whitlum s Carausuovou, kteří se obrátili na Hendersonovou a přizvali ji, aby vedla plavbu. „Šla jsem do toho, pomohla jsem, protože jsem Gretu chtěla skutečně poznat, zjistit, jaká je doopravdy. Chtěla jsem se vzdělat o tématu, které reprezentuje,“ vysvětlila Britka.

Jenže v době, kdy ji Australané kontaktovali, byla ve Velké Británii. „Řekli mi jen pár dní před vyplutím, asi dva dny před startem plavby, neměla jsem jinou možnost než do USA letět letadlem,“ připustila Hendersonová. Za své rozhodnutí sklidila obrovskou kritiku, byla obviněná z pokrytectví.

Britka: Greta nikomu neříká, jak má žít nebo cestovat

„Ano, v dokonalém světě bych měla čas tam doplout. My ale nežijeme v dokonalém světě. Gretiny plavby jsou spíše symbolickým gestem, reprezentují sdělení, že v podstatě neexistuje žádný skutečný udržitelný způsob jak cestovat. Nikomu neříká, jak mají cestovat nebo jak žít,“ doplnila jachtařka. Společně s Thunbegrovou, Hendersonovou a australským párem cestovali i jedenáctiměsíční syn Lennon a otec aktivistky Svante Thunberg.

Aktivistka Greta Thunbergová s posádkou australského katamaránuAktivistka Greta Thunbergová s posádkou australského katamaránu | Reuters

„Naše plavba začala 13. listopadu v přístavu ve Virginii, strávili jsme spolu spoustu času – skoro tři týdny, na dost malém prostoru. Jedli jsme spolu, mluvili jsme spolu, starali jsme se společně o malého Lennyho,“ popsala Britka. „Ale nepředstavujte si to jako idylku plnou chutného jídla a hvězdných nocí, pluli jsme v zimě po Atlantiku,“ sdělila reportérům.

Bouřlivé noci na otevřeném oceánu

„Zažili jsme spoustu neklidných bouřlivých nocí, bouřky na moři jsou něco krásného, ale děsivého,“ doplnila Hendersonová. „Několik blesků udeřilo do hladiny jen kousek od lodi. Byla to napjatá noc, celou dobu jsme seděli u oken a pozorovali bouřku. Wow, hodnotili jsme děsuplnou krásu. Nedá se popírat, že Grata je velmi statečná,“ vypověděla Hendersonová.

Britka připustila, že jako „ostřílená“ jachtařka musí být připravená na nepřízeň počasí, nicméně vítr o síle 40 kilometrů v hodině a skoro dvoumetrové vlny vzbudily obavy i v ní. „Smekám před ní a před jejím otcem, že našli odvahu se vydat v zimě přes Atlantik a ještě v celkem otevřeném katamaránu. Nedělali to přitom pro sebe, ale aby světu předali své poselství. Byl to nesobecký čin,“ pochválila Thunbergovy.

O švédské aktivistce řekla, že je „přátelská, tichá a hodná“, Hendersonová rovněž připustila, že ji fascinovala zapálenost Thunbergové. „Její vášeň pro boj s klimatickými změnami je podmanivá. Dokáže váš uchvátit, protože její snaha je upřímná a autentická, svoje slova myslí přesně, jak je říká, a žije tím,“ prohlásila Hendersonová.

Kulturní šok v Lisabonu

Připlutí do portugalského Lisabonu popsala jako „kulturní šok“. „Na moři jíte každý den to samé, velmi jednoduché jídlo, nepijete žádný alkohol, vedete prostý život v podstatě bez možnosti se sprchovat. V přístavu najednou byly tisíce lidí, co na nás čekaly,“ dodala Hendersonová, věří, že s Thunbergovou zůstanou v kontaktu.

Plavba na katamaránu skončila v úterý 3. prosince v lisabonském přístavu, odkud se Thunbergová musí vlakem přesunout do Madridu, dorazit by měla v pátek dopoledne.

Hendersonová bude cestovat s ní. „Plavba přes Atlantik z vás udělá přátele na celý život, zkušenost na otevřeném oceánu a vztahy, které si vybudujete na palubě, se jen těžko hledají v jiných aspektech života,“ svěřila se Britka, která z Madridu bude pokračovat vlakem dál domů do Británie.

„Myslím, že naše cesta také ukázala, že plavby přes Atlantik nejsou zrovna praktické a že celý svět potřebuje nové možnosti udržitelného cestování, které budou přístupné komukoli,“ zakončila Hendersonová.

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Schlafenberg ( 6. prosince 2019 13:36 )

Doufám že si je holky vzájemně vylízali

hayena ( 5. prosince 2019 20:57 )

Máte sedět na ***i doma a ne lyžovat v Alpách.Maximálně lyžovat na kopci za barákem.

Ladic_pijan ( 5. prosince 2019 20:06 )

Těm musela smrdět frnda jak staré dveře na velrybářské lodi po tak dlouhé plavbě bez mytí

cikrt ( 5. prosince 2019 20:04 )

Používám veřejnou dopravu, v Praze ji mám zadarmo a na vlaky a autobusy od Babiše slevu, ale nedovedu si představit jet veřejnou dopravou do Alp na lyže.

offline ( 5. prosince 2019 19:36 )

Nemusíte chodit pěšky. Je to úplně jednoduché. Stačí nelétat a používat veřejnou hromadnou dopravu. Žádná auta a letadla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud