Gretě (16) na cestě do Evropy nepřeje počasí. Stihne klimatickou konferenci?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
22. listopadu 2019
08:15

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová (16) se zatím ze Spojených států do Evropy vrací kvůli nepřízni počasí pomaleji, než tomu bylo při plavbě do Ameriky. Přesto stále doufá, že stihne klimatickou konferenci v Madridu začátkem prosince.

„Museli jsme loď přibrzdit, abychom se vyhnuli některým poměrně nevlídným povětrnostním podmínkám, ale nyní už jsme se opět vrátili k plnému tempu,“ napsala Švédka ve středu večer na twitteru.

Thunbergová věří, že někdy počátkem prosince přistane v portugalském hlavním městě Lisabonu. Odtud do Madridu je to dalších téměř 600 kilometrů. Pokud pojede vlakem, mohla by cesta trvat dalších zhruba deset hodin, uvedla agentura DPA.

Thunbergová se do Evropy vrací na katamaránu La Vagabonde. Přislíbila účast na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25), která začíná 2. prosince. Původně se konference měla uskutečnit v Chile, ale kvůli tamním nepokojům byla přeložena do Madridu.

Ve Španělsku chce i na demonstraci

Thunbergová se chce ve španělské metropoli 6. prosince účastnit také velké klimatické demonstrace. Zatím ale není jasné, zda to stihne. Podle jejích spolupracovníků vše závisí na větru a počasí. Jasněji by mělo být na konci příštího týdne.

Více než týden po vyplutí z východního pobřeží USA má Greta za sebou přibližně třetinu cesty do Evropy. Dnes se její člun pohyboval rychlostí kolem devíti uzlů (necelých 17 kilometrů za hodinu) východním směrem. Společnost jí dělají zkušení australští mořeplavci Elayna Carausuová a Riley Whitelum.

Greta Thunberg se svým otcem Svantem na jachtě Malizia (12. 8. 2019)Greta Thunberg se svým otcem Svantem na jachtě Malizia (12. 8. 2019) | Reuters

Při plavbě do USA se německému kapitánovi Borisi Herrmannovi podařilo mladou Švédku dostat přes oceán na závodní jachtě během pouhých 14 dní. Švédka pobývala téměř tři měsíce v Severní Americe. Pomyslným vrcholem jejího pobytu byl v září plamenný projev na půdě v OSN. Zúčastnila se také ekologických kampaní v Kalifornii, Coloradu a Severní Karolíně.

Thunbergová na svou stranu získala šéfa aerolinek

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Za velké znečišťovatele životního prostředí považuje i zaoceánské lodě. Na svou stranu si ale získala šéfa aerolinek Emirates, Brita Tima Clarka (69), který dlouho patřil mezi skeptiky, co se týče tématu klimatických změn.

Clark se na letecké show v Dubaji nechal slyšet, že „letecký průmysl nedělá dost v boji s klimatickými změnami“, na adresu náctileté aktivistky nešetřil chválou. „Trvalo mi dlouho, než jsem přijal tvrdou realitu klimatických změn. A my, jako letecké společnosti, životnímu prostředí a lidstvu zrovna nepřilepšujeme, když do vzduchu vypouštíme miliardy tun uhlíku,“ prohlásil Clark.

Demonstruje se každý pátek

Mladá aktivistka je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rada42 ( 22. listopadu 2019 13:26 )

Chtělo by to kvalitní torpédo...

agfor ( 22. listopadu 2019 13:04 )

Nezoufejte, třeba se v nějaké bouři, způsobené oteplováním, konečně ta žvanilka - dceruška zbohatlíků - utopí a bude od jejích keců pokoj.

sigmae ( 22. listopadu 2019 12:50 )

závist maskovaná lítostí...

priserka ( 22. listopadu 2019 12:30 )

sigmae: většina lidí jí lituje, to není závist, pleteš si pojem s průjmem

sigmae ( 22. listopadu 2019 12:14 )

umí strhnout lidi, a to je dar, ty jsi nula která nikoho nezajímá, a proto tě užírá zášť

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud