Otec o peklu s Gretou: Přestala jíst a mluvit, trpěla depresemi, měla nás za pokrytce

Aktualizováno -
30. prosince 2019
16:16
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
30. prosince 2019
14:50

Otec Grety Thunbergové promluvil v televizní show o tom, jak jim život změnila náhlá popularita, která z jeho dcery udělala celosvětově známou tvář boje proti klimatickým změnám. Přiznal, že dceru zpočátku nepodporoval. „Považoval jsem to za špatný nápad, ale dostalo ji to z deprese,“ prohlásil Švéd a promluvil o době, kdy Greta nejedla, nemluvila a nechodila kvůli depresím ani do školy.

Greta Thunbergová se letos stala Osobností roku podle časopisu Time. BBC se však nyní zaměřila na její přerod ve „hvězdu“. Její reportérka promluvila jak s mladou aktivistkou, tak i s jejím otcem Svantem - o tom, jak jim život změnila náhlá popularita, která z 16leté studentky udělala celosvětově známou tvář boje proti klimatickým změnám.

Greta řídila program BBC

Greta se totiž v pondělí na tři hodiny stala hostující editorkou britské rozhlasové stanice BBC Radio 4. A do programu během té doby zařadila například rozhovor s šéfem britské centrální banky Markem Carneym nebo přírodovědcem Davidem Attenboroughem. Vedle toho se však objevily v přímém přenosu i rozhovory s mladou Švédkou a jejím otcem Svantem (50).

Aktivistka Greta Thunbergová (16) se svým otcem Svantem.Aktivistka Greta Thunbergová (16) se svým otcem Svantem. | Reuters

BBC kvůli dnešnímu speciálnímu vysílání vyslala do Švédska svou redaktorku. Gretin otec jí popsal, jak těžké bylo pro rodinu období, kdy dcera Greta bojovala s depresemi, a jak ji její současné angažmá ekologické aktivistky baví.

„Před tím měla těžké deprese, přestala jíst a mluvit, skoro rok nebyla ve škole. Z depresí jsme ji nemohli dostat skoro čtyři roky, to je pro rodiče peklo,“ svěřil se Thunberg.

Otec: Greta nás zpočátku měla za pokrytce

Otec mladé aktivistky připustil, že se mu nelíbilo, když dívka kvůli pravidelným klimatickým stávkám vynechávala školní docházku. Prohlásil, že z počátku ji nepodporoval on ani jeho manželka, operní pěvkyně Malena Ernmanová.

„Při její první stávce k ní přišli novináři a začali se vyptávat, na klimatické změny i na důvod jejího protestu, za tři dny na to si dala veganské nudle,“ vypověděl Thunberg. Bylo to první pořádné jídlo skoro po třech měsících.

Greta Thunberg se svým otcem Svantem na jachtě Malizia (12. 8. 2019)Greta Thunberg se svým otcem Svantem na jachtě Malizia (12. 8. 2019) | Reuters

Nyní se o ní bojí hlavně kvůli nevybíravé kritice a vymyšleným zprávám. „Naprosto upřímně nevím, jak to dělá, ale většinu času se tomu směje. Připadá jí to legrační,“ řekl Gretin otec.

„My s ženou nejsme tak úplně environmentální aktivisti, nikdy jsme nebyli. Greta nás ze začátku měla za pokrytce, že to nebereme vážně,“ přiznal Thunberg sebekriticky.

Aktivistou kvůli záchraně dítěte

„O klimatické krizi jsme neměli ani ponětí, s Gretou jsme často argumentovali. S manželkou jsme aktivisti za lidská práva a práva uprchlíků. Při jedné debatě nám prostě došly argumenty, proč by se ekologickému aktivismu neměla věnovat, a od té doby ji plně podporujeme,“ říká Thunberg, ze kterého se stal vegan. „To není kvůli klimatu,“ tvrdil BBC se smíchem.

Jeho manželka přestala létat. „Víte, nestal jsem se aktivistou, abych zachránil svět, ale abych zachránil své dítě,“ zakončil Thunberg.

Video Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství! - Reuters

Greta jako spratek? Útoky považuje za legrační

Thunbergovou řada lidí včetně mnoha světových státníků uráží a zesměšňuje. Například brazilský prezident Jair Bolsonaro ji nazval „spratkem“, americký prezident Donald Trump zase na sociálních sítích poznamenal, že má problémy se zvládáním emocí.

„Tyhle útoky jsou prostě legrační, protože tím zjevně nic nemyslí. Lépe řečeno vypovídají o tom, jak moc jim nahánějí strach mladí lidé, kteří přinášejí změnu, o kterou oni nestojí,“ řekla Švédka.

V tříhodinovém bloku na Radio 4 se vysílal i rozhovor s guvernérem centrální banky Carneym, který konstatoval, že tempo, jímž finanční sektor začal tlumit investice do fosilních paliv, bylo pomalejší, než bylo třeba.

Carney citoval i analýzu, podle níž by při současných ekologických závazcích podniků mohly globální teploty do konce století stoupnout až o 3,8 stupně Celsia, což je vysoko nad hranicí 1,5 stupně, kterou jako hraniční uvádějí vědci. Oteplení o čtyři stupně by podle předpovědí mohlo zvednout hladiny moří až o devět metrů, což by zasáhlo 760 milionů lidí.

Matka aktivistky Grety Thunbergové Malena Ernmanová.Matka aktivistky Grety Thunbergové Malena Ernmanová. | Instagram Maleny Ernmanové

Thunbergová mluvila s mužem, který inspiroval její stávku

S popularizátorem vědy Attenboroughem pořídila rozhovor sama Thunbergová a během rozmluvy po Skypu mu řekla, že ji inspiroval k tomu, aby se začala v boji proti změnám klimatu více angažovat.

Přírodovědec na oplátku ocenil, že švédská dívka „probudila svět“ a že jako ekologická aktivistka „dosáhla toho, čeho lidé, kteří se tématu věnují přes dvacet let, nebyli schopni dosáhnout“.

Greta Thunbergová se svou mladší sestrou BeatouGreta Thunbergová se svou mladší sestrou Beatou | Facebook

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

amgal ( 31. prosince 2019 09:26 )

tak si ji mají nechat doma a ne, aby otravovala celý svět svýmy kydy.

Jan Brandis ( 31. prosince 2019 09:20 )

Prodám - PlayStation 4 pro, vr headset, dva ovladače a gold účet do července. Ještě rok v záruce

Jan Brandis ( 31. prosince 2019 09:16 )

Prej kvůli depresím nechodila do školy. Vy nejste rodič, vy jste stejnej D E B I L jako vaše dcery.

peyotl ( 31. prosince 2019 06:34 )

Hitler, Stalin a spousta dalších měli taky v mládí problémy a jak to dopadlo. zavřel bych ji do ústavu a za 2 měsíce bych ji vyléčil

sandokan500 ( 31. prosince 2019 04:30 )

Řezat tu nánu od rána do večera a ono by jí to přešlo. Už

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud