Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

Greta a sestra Beata: Společné Vánoce i nemoci. „Hysterka“ se po cestě domů omlouvala

Autor: štš, simao, ČTK - 
16. prosince 2019
05:25

Stala se sice Osobnostní roku, jenže to nezměnilo nic na tom, že ve vlaku Deutsche Bahn bylo plno, a tak musela Greta Thunbergová (16) sedět na zemi. Jela za rodinou do Švédska. Po velké cestě, kdy navštívila USA, Kanadu, Španělsko i Itálii, setkala se mj. tváří v tvář s Barackem Obamou či kanadským premiérem Justinem Trudeauem. A zavařila si naposledy slovy o tom, že by politiky postavila ke zdi, za která se omlouvala. Greta přijela domů za svou rodinou. Rodiči a mladší sestrou Beatou, která je talentovanou zpěvačkou. Vánoce stráví spolu.

Odpůrcům švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové (16) je trnem v oku agresivní rétorika, kterou volí při svých plamenných projevech. Po jejím pátečním proslovu v Madridu jim nejspíš dali za pravdu i mnozí její příznivci.

Gretin úlet

Brutální výzvou o nutnosti postavit vrcholné politiky ke zdi totiž mladá Švédka dost přestřelila. „Postavíme světové vůdce ke zdi, pak budou muset ochránit naši budoucnost,“ hřímala. V neděli přispěchala s omluvou, v jejím rodném jazyce prý věta neznačí smrt před popravčí četou.

„Ve švédštině to znamená dohnat k odpovědnosti. Zdůrazňuji, že jsme proti jakémukoli násilí,“ vyťukala na twitter v době, kdy se vracela vlakem do Stockholmu.

Prominent cestující 1. třídou

Jenže její oblíbený dopravní prostředek byl tentokrát jaksi přeplněný, a tak Greta musela na cestě o Stockholmu sedět na podlaze, obložena mnoha kufry. Německý dopravce však později uvedl, že takhle Greta rozhodně necestovala celou dobu, ale vše bylo na místě vyřešeno a aktivistku usadili do 1. třídy na její rezervované místo. A kritici mají jasno: Sezení na zemi byla jen šaráda...

Vracela se přitom na Vánoce domů. Švédská školačka s baculatými tvářemi pochází z prominentního prostředí. Její maminka je operní pěvkyně Malena Ermanová a otec Svante Thunberg herec, ale též textař a producent.

Beata: Sestra Grety Thunbergové. Jedna je klimatická aktivistka a druhá mladá zpěvačka. Beata: Sestra Grety Thunbergové. Jedna je klimatická aktivistka a druhá mladá zpěvačka. | Facebook, Instagram

Sestra zpívá, Greta řeční

Greta má také mladší sestru Beatu. A právě se svou rodinou se chystá strávit 16letá dívka, která je podle časopisu Time osobností roku, letošní Vánoce. „O Vánocích budu doma a pak si vezmu volno... Nelze stále pracovat a neodpočinout si. Nebudu potřebovat moc času na to, abych mohla znovu začít,“ vzkazuje Greta.

Zatímco se chystá i v roce 2020 řečnit a demonstrovat po světě, její sestra se soustředí na něco zcela jiného. Chtěla by se stát úspěšnou švédskou zpěvačkou. „Jsem tak pyšná na svou super talentovanou sestru Beatu Ernmanovou,“ napsala letos Greta na facebook a sdílela odkaz na písně Beaty, která si zkráceně říká Bea, na Spotify.

Příspěvek získal více než 15 tisíc lajků, téměř osm set komentářů a přes čtyři stovky sdílení dalšími uživateli. I to ukazuje na dosah slov Grety, která však primárně řeší jiné potíže - o problému s oteplováním planety se dozvěděla ve třetí třídě. Zprvu tomu nevěřila, protože nemohla pochopit, že lidé o možné hrozbě vědí a nic s tím nedělají. Na problém se ale zaměřila tak zarputile, až jí z toho v 11 letech propukla silná deprese a přestala jíst i mluvit. A začala trpět psychickými potížemi, což ji se sestrou spojuje...

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Falköping 🎵

Příspěvek sdílený Beata MonaLisa Ernman (@beataernman),

Pomoc se šikanou, či produkty marketingu?

Zatímco se však Greta soustředí na projevy o změně klimatu, páteční klimatické stávky a nejrůznější světové protestní akce, Beata momentálně hlavně na svá pěvecká vystoupení. Ale nejen na ně. I ona se přitom začíná proslavovat.

Svou začínající pěveckou kariéru rozvíjí pod matčiným dohledem ve Stockholmu a právě v tom víc následuje své rodiče, než Greta. Její matka ostatně vystupovala i na soutěži Eurovision - Švédsko reprezentovala v roce 2009 v Moskvě.

Beata se ve Švédsku stala tváří marketingové kampaně pro řadu knih s názvem „Příručka pro superhrdiny“. Napsal je Elias Vahlund a řeší hlavně téma šikany. Byly navíc přeloženy do 17 jazyků a díky nim se Beata vydala také na turné, i když odlišné od toho Gretina - marketingové a reklamní.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

A lil throwback

Příspěvek sdílený Beata MonaLisa Ernman (@beataernman),

A tady je s oběma sestrami - Beatou i Gretou - spjatá další palčivá otázka. Jsou to talentované dívky, nebo spíše produkty rodinného marketingu, zrozené z promyšlené kalkulace matky zpěvačky a otce producenta?

Poprvé se přitom Beata objevila ve švédských televizních pořadech, týkajících se právě šikany, ale také onemocnění ADHD. Stejně tak jako Gretě totiž byla i jí diagnostikována psychická porucha.

Aspergerův syndrom a veganské Vánoce

Aktivistce Gretě lékaři v minulosti diagnostikovali Aspergerův syndrom - lehkou formu autismu, která mimo jiné ztěžuje vytváření sociálních kontaktů. Během léčení deprese se doma rozmluvila a ke změně životního stylu postupně přesvědčila i rodiče. Rodina dala přednost veganské stravě. Matka přestala létat letadlem a svou koncertní kariéru omezila jen na Skandinávii.

Greta Thunbergová s americkým exprezidentem Barackem Obamou Greta Thunbergová s americkým exprezidentem Barackem Obamou | Reuters

Beata rovněž trpí Aspergerovým syndromem, s Gretou sdílí také obsedantně kompulzivní poruchu, která podle knižní autobiografie její matky Maleny, na které se Bea podílela, zasahuje do dívčina života poměrně významným způsobem.

Gretina sestra tak kvůli poruše například musí pokaždé vykročit levou nohou. Během chůze naopak nesmí šlápnout na určité části chodníku, například obrubník. Matce prý kvůli své další diagnóze - poruše opozičního vzdoru - provádí často výbušné scény.

Během jednoho ze svých nepředvídatelných záchvatů tak například jednou zakřičela na svou matku, že je „za*ranej ďábel“ a hodila po ní několik obalů od DVD, píše Malena Ernmanová ve své autobiografii. Navzdory počtu záznamů v lékařské kartě obou dívek Malena jako milující matka o svých dcerách prohlašuje, že jejich poruchy nejsou hendikepy, ale „superschopnosti“.

Rodinné knihy: Poselství, či zisk?

Díky propojení se starší sestrou Gretou přitom dál roste i sláva pěvecké hvězdičky Beaty. Na instagramu přibývají sledující po tisících, často se objevuje v televizi a na nejrůznějších koncertech. Nezřídka se gymnasticky nadaná dívka pustí i do vystoupení tanečního. 

I ona se však prý zajímá o klima - je uváděna jako spoluautorka knih, které rodina vydává. Na rok 2020 rodina Grety Thunbergové připravuje knihu Náš dům je v plamenech: Scény rodiny a planety v krizi, což je pokračování jedné z letošních knížek. Jde v jejich případě o klimatické poselství, nebo především zisk?

Právě názory Grety ohledně klimatu a její svérázný přístup však lidi do jisté míry dělí. Vedle zastánců jsou tu i ti, kteří označují 16letou Švédku za nedospělou „hysterku“ či jako v posledním případě, kdy si do ní rýpl brazilský prezident Jair Bolsonaro, dokonce za  „spratka“. A to obzvláště poté, co v New Yorku značně emotivně mluvila o ukradeném dětství.

Video  Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství!  - Reuters
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 16. prosince 2019 15:59 )

Jejich rodiče jsou "na medaili"....děti se sice moc nepovedly, ale "zpeněžit" jde vše....

hejhej ( 16. prosince 2019 15:38 )

Hysterka, autistka čte, co ji někdo napsal. Cestovala s otcem , který , stejně jako ta holka nepozná vůz s č. 1 a musí fotit holku v prázdné chodbě vlaku na zemi s jejími zavazadly. Zřejmě jde o celou duševně narušenou rodinu a chudáci se snaží neustále zviditelňvat - hloupě !!!!

iFender ( 16. prosince 2019 15:09 )

Nekteri aktiviste ji dali status "posvatne kravy".Neni temer mozne ji a vsechno co se kolem toho deje kritizovat.Jeji agresivitu omlouva snad jen jeji nemoc.

fido2 ( 16. prosince 2019 15:03 )

Ať jde do řiti někam sbírat plastové odpadky a neotravuje. Bude užitečnější.

luklovah ( 16. prosince 2019 13:34 )

Gréta má ve všem pravdu a stím se dospělí kteří zničili celou planetu neumějí smířit.Dospělím je úplně jedno že mladým zničili planetu a když už nechtějí přiznat že má Gráta pravdu tak ji uboze a trapně pomlouvají.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa