U Babiše to nenapadlo ani „chvilkaře“. Premiérku na Novém Zélandu lidé otáčejí zády

Autor: Darina Jíchová - 
30. prosince 2019
10:35

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová na stránkách světového tisku většinou sklízí chválu a je dávána za vzor ostatním politikům. Kladně hodnocen byl obzvláště její postoj po masakru v březnu ve městě Christchurch, kde bělošský extremista ve dvou mešitách postřílel 51 lidí. Byl to ale právě zedník z Christchurche, který začal s iniciativou „Otočte Ardernovou“. Na tvář své premiérky zdobící nespočet novin, časopisů a knih se nemůže už ani podívat. Pro zemi podle něj dělá málo. Se svým premiérem nejsou spokojeni ani někteří Češi, spolek Milion chvilek pro demokracii proti Andreji Babišovi (ANO) pořádá statisícové demonstrace, ale otáčet tiskoviny s jeho podobiznou na titulní straně dozadu tu ještě nikoho nenapadlo.

Colin Wilson (66), který s iniciativou pod hastegem #TurnArdern, tedy „Otočte Ardernovou“, přišel, uvedl, že protest Novozélanďanů je „tichý a mírový“. Lidé prostě v obchodech, knihkupectví nebo kdekoliv, kde vidí tiskoviny s premiérkou, daný materiál vezmou a otočí tak, aby nebyla vidět její tvář.

Premiérka by se měla víc zajímat o vládu

„Lidé už tady mají dost všech těch přifouknutých článků o Ardernové – chceme premiérku, ne módní a společenskou ikonu,“ sdělil Wilson listu New Zealand Herald. „Spoustu z nás se shodlo na tom, že Ardernová stráví víc časů na různých foceních, než v čele vlády,“ vysvětlil muž.

Cílem celého hnutí je snížit prodej časopisů s premiérkou na titulku a tím ji donutit, aby se věnovala vládě. „Potřebujeme pohnout s problematikou dětské chudoby a bytovou otázkou,“ prohlásil Wilson. „Zajímavá myšlenka a zajímavá logika,“ poznamenal ve svém komentáři deník The Guardian, který se zaměřil na to, zda je Ardernová skutečně tak často na hlavních stránkách novin.

Už před jejím zvolením v roce 2017 se o Ardernovou zajímala celá řada domácích i světových médií. Od chvíle, kdy se stala premiérkou, se objevila na titulní stránce britského i amerického časopisu Vogue, nechyběla v australském časopisu Women’s Weekly či v řadě dalších. Nedávno o ní vyšla neautorizovaná biografie a v roce 2020 se chystá další.

Kampaň má i své odpůrce

Ardernová navíc často vystupuje v televizi včetně oblíbených talkshow, v říjnu se například objevila v pořadu amerického satirika Stephena Colberta. Obecně je zatím nejznámější novozélandskou premiérkou v historii země, na což Novozélanďané nejsou vůbec zvyklí. Její světové slávy využívá hlavně její opozice, která neustále poukazuje na to, že ji zajímá více mezinárodní než domácí politika.

Koho kampaň „Otočte Ardernovou“ nejvíce vytáčí, jsou pak zaměstnanci novinových stánků, knihkupectví či supermarketů, kteří musí tiskoviny otáčet na správnou stranu. Zlost si vybíjejí zvláště na Wilsonovi, muž se svěřil, že dostává výhružky a je terčem kritiky hlavně na sociálních sítích.

Spisovatelka v tom vidí sexismus

Proti kampani vystoupila spisovatelka a autorka životopisu Ardernové Michelle Duffová, podle jde ní o „sexistickou kampaň“, jejímž účelem je „umlčet mocné ženy“. „Je to jen další manifestace nenávisti vůči ženám u moci. Podívejte se na ně, na skupinku mužů, kteří se cítí ohroženi obrazem silné ženy. Děsí se jí tak, že se nemůžou ani koukat na její obličej,“ prohlásila Duffová.

„Může se to zdát k smíchu, ale není to vtipné. V dějinách bylo mnoho pokusů umlčet ženy, byly jsme topeny a upalovány jako čarodějnice, zakazovaly nám volit, muži nás utlačovali, zesměšňovali a kradli nám naše nápady,“ doplnila Duffová. Na podporu své následovnice vystoupila také expremiérka Helen Clarková.

Expremiérka: Je to kontraproduktivní

Ta celou kampaň označila za kontraproduktivní, protože se na sociálních sítích okamžitě objevil hashtag #ReturnArdern, v překladu „Vraťte Ardernovou“, a zastánci premiérky zase v obchodech noviny a časopisy obrací zpátky. Podle Clarkové si z toho mohou labouristé udělat slogan pro nadcházející volby.

andrezeman ( 31. prosince 2019 19:44 )

Jasně a určitě. Až na to, že mně by to Ivan neřekl, protože se známe. A ano, máme rozdílný názor na politiku, přesto spolu umíme bez problému vyjít. Já spíš narážím na to, čeho se chytli vlezdo***kové Babišovi a ovce jako ty, kteří ty lidi ani neznaj a myslí si, jak jsou pro ně důležití. Ve skutečnosti mezi sebou vyjdeme i s rozdílným názorem, ale tady na diskuzích je to samej hero, který si léčí vlastní komplexy. Mimochodem, je zajímavý, že některé výrazy, které zde používám, přebírají ovce jako ty. Nedostatečná slovní zásoba, co? Tak aspoň trochu vás vzdělám.

ellaella ( 31. prosince 2019 08:50 )

Jasně, že jsem zaznamenala , pan florista se trefoval do lidí, co jsou chudí duchem, takže vlastně do vás. Aférku z toho udělala svoloč, ke které se tak hrdě hlásíte.

TempI ( 31. prosince 2019 08:16 )

Umíš číst myšlenky? Ne, tak to není. Pochybuješ sám o sobě😂😂

andrezeman ( 31. prosince 2019 00:16 )

No, on ten výrok, že se chudina baví u PC, pochází právě od babišovců, vlastně od těsné blízkosti pana premiéra, jestli jsi zachytila tu aférku...

ellaella ( 30. prosince 2019 23:34 )

Pokud mnou opovrhují lidé vašeho myšlení, pak je vše v pořádku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud