Moderátor pobouřil diváky i opozici. Navrhl profackovat premiérku Nového Zélandu

Autor: Darina Jíchová - 
21. 8. 2019
12:20

Australský kontroverzní moderátor rozhlasové stanice 2GB Alan Jones prohlásil, že novozélandskou premiérku Jacindu Ardernovou by „měli profackovat“. Jeho výrok mu vysloužil kritiku Novozélanďanů, kteří jeho slova odsoudili. Členky ženských hnutí Jonese označily za „velmi nebezpečného misogyna“, uvedl deník The Guardin.

Jones ve svém rozhlasovém pořadu o Ardernové promluvil minulý týden, nejdřív uvedl, že premiérka je „šašek“ a že by jí australský premiér Scott Morrison „měl nacpat ponožku do krku“, aby mlčela. Ardernová Jonese naštvala svým projevem o klimatických změnách a boji s globálním oteplováním.

Jones se musel omluvit

Moderátor se ale nezastavil u pár vět, na adresu novozélandské premiérky spustil celý monolog. „Novozélandská premiérka-amatérka Jacinda Ardernová vyzývá na souboj Scotta Morrisona kvůli klimatickým změnám. Doufám, že se Morrison pochlapí a dá jí pár facek. Ta ženská nemá ponětí, jestli ji ještě jednou uvidím v televizi, pobleju se,“ šil do Ardernové Jones.

Jeho komentář Novozélanďané odsoudili a Jones v živém vysílání přiznal, že se premiérce omluvil. „Poslal jsem premiérce osobní dopis a vysvětlil jsem, že mým úmyslem nebylo uškodit jí. Dostal jsem velmi zdvořilou odpověď na svou zprávu,“ oznámil svým posluchačům, dodal také, že jeho slova byla vytržená z kontextu.

Premiérka chystá „pomstu“

Ardernová se k incidentu odmítla vyjádřit, uvedla jen to, že „Jones má právo vyjádřit svůj názor“, ona se „jeho komentáři ale zabývat nehodlá“. „Pokud tomu dobře rozumím, je velký fanoušek Wallabies (pozn. red. australská ragbyová reprezentace), řekněme tedy, že nejlepší pomsta bude, až jim uštědříme porážku v Bledisloe poháru,“ nechala se slyšet premiérka. „Nezabývám se každým, kdo o mně něco řekne. Mám dost jiné práce,“ dodala Ardernová.

Novozélandská ženská hnutí si ale útok na svou premiérku nenechala líbit. Podle nich Jones podněcuje násilí proti ženám, Ardernová totiž není jediná žena u moci, kterou moderátor kdy urazil. „Jeho poznámky jsou otřesné,“ uvedla prezidentka Národního výboru žen Vanisa Dhiruová. „Jeho slova jsou velmi nebezpečná a jen podporují normu, že by ženy měly být umlčovány,“ domnívá se Sally Wardová z charity Shine, které pomáhá obětem domácího násilí.

Ardernovou brání i opozice: Dovolil si moc

Náměstkyně ministra spravedlnosti pro domácí a sexuální násilí Jan Logieová prohlásila, že každý komentář, který normalizuje násilí proti ženám, je „ostudný“ a „nebezpečný“. Za Ardernovou se postavil i vůdce novozélandské opozice Simon Bridges. „Dovolil si moc,“ řekl Bridges, současně připustil, že premiérka udělala chybu, když ve svém projevu naznačila ostrou kritiku Austrálie.

Novozélandský poslanec Alan Bandt přišel s peticí, ve které požaduje, aby byl Jones z rádia vyhozen. Během jednoho dne shromáždil 13 tisíc podpisů. Stanice 2GB rovněž přišla o několik velkých inzerentů. Jones v minulosti napadl také australskou expremiérku Julii Gillardovou, řekl o ní, že „by ji měli zavázat do pytle a hodit do moře“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

houslista ( 21. srpna 2019 17:26 )

ne jen ponožky jí narvat do krku!!

muscula ( 21. srpna 2019 15:39 )

to jest u nás na denním pořádku

Kafland ( 21. srpna 2019 14:47 )

CENZURO HOMOBLESKU =CHCÍPNI

Zobrazit celou diskusi
Další videa