Zákaz návštěv na Vánoce a 3000 hasičů v terénu. Ničivé požáry dál devastují Austrálii

Autor: ČTK - 
21. prosince 2019
13:39

Australské úřady v sobotu vyzvaly obyvatele, aby odložili cesty na vánoční svátky v oblastech požárů, které sužují celou zemi, zejména stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Varování se týká i Jižní Austrálie, kde situaci komplikuje vítr a velmi vysoké teploty. Požáry začaly v září a od té doby zničily na tři miliony hektarů porostů, což odpovídá skoro polovině rozlohy České republiky. Požáry už si vyžádaly deset obětí na životech, uvedla agentura AFP.

Premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová řekla, že situace kolem Sydney nabývá katastrofálních rozměrů. „Dnešek byl hrozným dnem. Těch ohňů se nezbavíme, dokud pořádně nezaprší,“ řekl Shane Fitzsimmons z hasičské služby.

S ohněm bojuje asi 3000 hasičů, na některých místech teploty vystoupaly ke 47 stupňům Celsia.

Lidé v Sydney se dusí kouřem už mnoho dní, severně od města plameny vypálily 460 000 hektarů pozemků.

Berejiklianová na tiskové konferenci požádala občany, aby „ti, kdo nezbytně nemusejí, odložili cestování po silnicích kdekoli v blízkosti ohňů“. Několik silnic a dálnic v Novém Jižním Walesu bylo uzavřeno a podle vládního webu oheň ohrožuje 24 silnic. „Pokud se lidé objeví v těchto oblastech, nedovolíme jim projet bez ohledu na to, zda tam mají domy nebo podniky,“ oznámila policie.

„Nedá se vůbec nic dělat“

Čtyřtisícové městečko Bargo, které leží jižně od Sydney, muselo být evakuováno. „Je to strašné a skličující, když projíždíte krajinou. Na silnicích jsou zátarasy, člověk se cítí izolovaný. Naši příbuzní za námi nemohou přijet,“ řekl Corey Cartes, jeden z obyvatel Barga. Dostal sice pokyn odjet, ale zůstal v domě, aby chránil majetek. Požár se však přiblížil natolik, že spálil plot. „Všichni nabízejí pomoc, ale nedá se vůbec nic dělat. Pouze zůstat stranou, mimo nebezpečí a doufat, že hasiči odvedou svou práci,“ dodal.

Lékaři se začali znepokojovat kvůli zdravotnímu stavu lidí vystavených dýmu v Sydney. Doktor Kim Loo řekl, že mimořádně ohroženi jsou lidé pracující venku a také děti a staří občané. Nemocnice jsou plné lidí s dýchacími potížemi. Loo upozornil, že na podobnou situaci zdravotnictví není připraveno.

Video Záchrana koaly: Babička hrdinsky vběhla pro zvíře do plamenů - Reuters

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud